Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
pad z prekazky

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> výchova a výcvik
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
douchova_veronika

PříspěvekZaslal: st duben 11, 2007 12:41 pm    Předmět: pad z prekazky Citovat

ahoj,
obracim se na vas asi s castym problemem: moje fenka spadla z prekazky - neznam ofic. nazev, je to kladina ve 2m se schudky/zebrikem pri vystupu a sestupu.
chodila po ni uz cca 3 mesice naprosto bez problemu (ani prvni pokus nebyl vubec problem). byla ale neukaznena, mne se ji nepodarilo zpomalit, rozbehla se moc rychle, uklouzla a spadla ("po zadu"). bohuzel na opacne strane, nez jsem byla ja. nastesti se ji nic nestalo. ihned jsem ji tam dostala znovu (muselo nas byt asi 5). porad koukala dolu, chtela radsi seskocit, nez aby spadla (tak to na me pusobilo). podarilo se nam ji zpola prenest zpola pretahnout, nakonec to sesla a mela obrovskou radost.
ted to kazdy tyden opakujeme, je to ale porad stejne hrozne - je nas na ni nekolik, branime ji v seskoku. ja jsem nahore na kladine, lezu pred ni a lakam ji a povzbuzuju. pripada mi, ze je tam vzdy v uplnem tranzu, nekdy nereaguje ani na burt, i kdyz ji ho strkam pred cumak (jinak je desne zrava a pro burt udela cokoliv). je mi to lito, protoze driv prekazky zboznovala (bavilo ji hlavne vysbiravat ty laskominky, ktere jsem ji tam pripravila:)
mam pokracovat? nebo doporucite jinou strategii? nechci ji zbytecne trapit...
po "normalni" kladine (ta v 1m) chodi v pohode, i kdyz puvodni jistota se take vytratila.
diky moc, ver.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st duben 11, 2007 7:19 pm    Předmět: Re: pad z prekazky Citovat

douchova_veronika napsal:
ahoj,
obracim se na vas asi s castym problemem: moje fenka spadla z prekazky - neznam ofic. nazev, je to kladina ve 2m se schudky/zebrikem pri vystupu a sestupu.
chodila po ni uz cca 3 mesice naprosto bez problemu (ani prvni pokus nebyl vubec problem). byla ale neukaznena, mne se ji nepodarilo zpomalit, rozbehla se moc rychle, uklouzla a spadla ("po zadu"). bohuzel na opacne strane, nez jsem byla ja. nastesti se ji nic nestalo. ihned jsem ji tam dostala znovu (muselo nas byt asi 5). porad koukala dolu, chtela radsi seskocit, nez aby spadla (tak to na me pusobilo). podarilo se nam ji zpola prenest zpola pretahnout, nakonec to sesla a mela obrovskou radost.
ted to kazdy tyden opakujeme, je to ale porad stejne hrozne - je nas na ni nekolik, branime ji v seskoku. ja jsem nahore na kladine, lezu pred ni a lakam ji a povzbuzuju. pripada mi, ze je tam vzdy v uplnem tranzu, nekdy nereaguje ani na burt, i kdyz ji ho strkam pred cumak (jinak je desne zrava a pro burt udela cokoliv). je mi to lito, protoze driv prekazky zboznovala (bavilo ji hlavne vysbiravat ty laskominky, ktere jsem ji tam pripravila:)
mam pokracovat? nebo doporucite jinou strategii? nechci ji zbytecne trapit...
po "normalni" kladine (ta v 1m) chodi v pohode, i kdyz puvodni jistota se take vytratila.
diky moc, ver.

Veroniko špatné zkušenosti se hodně dlouho napravují, pokud se vůbec napraví. Rolling Eyes Jediné co vám můžu poradit nevzdávat to a opakovat způsobem jaký uvádíte, vše musí probíhat klidným hlasem a hlavně jistit fenu,aby nabrala ztracenou důvěru (netrestat, nerozčilovat se, zdvojnásobit chválení v hlasu, velikou odměnu (hru, krmení po překonání překážky). Pokud chcete nadále ve výcviku pokračovat chce to se obrnit trpělivostí a připravit se, že tato náprava může trvat i několik měsíců,aby se fena zbavila strachu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
prochazka_filip

PříspěvekZaslal: st duben 11, 2007 8:29 pm    Předmět: Citovat

Ahoja Verčo,

její strach spočívá z toho pádu, šoku, to je jasné. Není si teď jistá sama sebou a má strach, že se bude její "šikovnost" opakovat Smile Určitě bych nepřestával v tomto cviku. Chce to trpělivost, povzbuzování a velké chválení. Určité řešení bych viděl v chůzi po prkně, které je položeno na zemi s rozmístěnými pamlsky, ale když chodí metrovku, choď teď metrovku, až získá důvěru (bude si zase jistá chůzí jak předtím), týden či 14 dnů, pomalu zkus normální kladinu, ale hlavně se záchranou po obou stranách a možná bych zkusil i podporu druhého psa, který půjde před ní. A nebylo by na škodu, kdybys šla na druhou (jinou) kladinu, je dost pravděpodobné, že ten strach je spojený s tou kladinou, ze které spadla. A samozřejmě za překážkou veliká pochvala, hra s míčkem nebo klacíkem, prostě takový to dovádění Smile To maj strašně rádi !! Smile)

Držím pěsti !
wolf
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weidnerova_michaela

PříspěvekZaslal: čt duben 12, 2007 2:32 pm    Předmět: Citovat

Veroniko,

naprosto souhlasím s tím, co zde napsala paní Vlková i pan Procházka.
Jen trpělivostí a neustálým opakováním získá Vaše fenka ztracenou jistotu. Jak dlouho to bude trvat, těžko říct. Každý pes překonává špatnou zkušenost trochu jinak. Moje fena by dodnes, kdybych jí to dovolila (je jí přes 10 let!), lítala přes překážky jako šílená. Dělala to i za mlada a z kladiny bohužel spadla dokonce ne jednou, čemuž se při její chuti dalo dost těžko zabránit. Nabíhala na překážky i v době volna a během her s ostatními psy. Naštěstí se jí nikdy nic nestalo a kupodivu jí to nikdy neodradilo. Naopak špatnou zkušenost se střelbou (výstřel na cvičišti v nešťastnou chvíli) jsme dávaly dohromady rok a vydalo by to na román. Vám držím palce, určitě to zvládnete!
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: čt duben 12, 2007 8:40 pm    Předmět: Citovat

Dobrý večer,
výše zmíněná překážka se jmenuje kladina vysoká s žebříky. Její překonávání je povinné, pokud vím, u zkoušek ZVV 2 a vyšších z národního zkušebního řádu a dále ze záchranářského zkušebního řádu u zkoušek ZZP, tedy vyhledávání v sutinách. Pro žádné základní zkoušky potřebná není. Podle mého názoru je to překážka poměrně nebezpečná, zejména pro větší a těžší plemena. Viděla jsem několik velmi ošklivých pádů z této kladiny a slyšela jsem o pádech, které skončily pro psa tragicky. Na našem cvičáku tedy tuto překážku vynecháváme a cvičí ji pouze ti, kteří mají ambice skládat výše zmíněné zkoušky. Já sama jsem svou fenu naučila kladinu s žebříky přejít oběma směry, ale dnes ji na ni už vůbec neposílám, s výjimkou přípravy na závody, kdy ji cvičně přejde zhruba 2x až 3x.
Podle mého názoru je možné psa učit spoustu dalších překážek, nejen těch předepsaných dle zkušebních řádů, ale i vymýšlet a vyrábět nové, vždy s ohledem na bezpečnost psů. Představte si, co to jen udělá, když pes letí ze 2 m, zachytí se např. nohou mezi šprušlemi žebříku a váží kolem 40 kg. Slyšela jsem vyprávět o psovi, který se pádem na místě zabil, zlámal si vaz. To, že je nějaká překážka na cvičáku postavená, ještě neznamená, že je nutné, aby ji každý pes uměl přelézat.
houskova_katerina

PříspěvekZaslal: pá duben 13, 2007 12:35 pm    Předmět: Citovat

Naprosto souhlasím s Irenou Bartoňovou, pokud nemáte ambice skládat takové zkoušky, kde je tato překážky povinná, z výcviku bych jí vynechala. Jde o zdraví Vašeho psa. Pokud ale tyto ambice máte, přeji Vám, aby Vaše snažení bylo korunováno úspěchem. Osobně to vidím tak, že u každého psa je napravování takových zkušeností jiné. Mně bohužel spadly z kladiny obě moje feny (z nízké normální kladiny) a jedné je to úplně jedno, zatímco druhá se dodnes cítí na kladině velmi nejistě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
douchova_veronika

PříspěvekZaslal: so květen 19, 2007 4:20 pm    Předmět: Citovat

dekuji vsem za odpovedi, omlouvam se, ze reaguji tak pozde. v soucasnosti cvicim jen nizkou kladinu, i na ni je ted fena nejista, ale vzdy ji prejde - hodne ji chvalim a povzbuzuju.
chtela bych se jeste zeptat, jestli by v pripade, ze bych v budoucnu tuto prekazku chtela cvicit, a ted vycvik prerusila, nebyl pozdeji vetsi problem, nez je ted?
diky, v.d.
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: ne květen 20, 2007 10:05 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,
to je asi nejrozumnější, co můžete dělat. Pádem z jedné překážky pes často znejistí i u ostatních a nízkou kladinu by měl umět beze strachu přejít každý pes. Ta je obsažená např. ve vstupních zkouškách záchranářských i ve všestranných jedničkách.
Pokud někdy za čas budete potřebovat vysokou kladinu s žebříky, určitě ji fenu naučíte. Jestli k tomu dojde, obraťte se na mě, mám vyzkoušené různé fígly. Moje fena s tím měla velké problémy.
Naopak si myslím, že když bude mít prodlevu, tak na špatnou zkušenost pozapomene. Možná by nebylo špatné ji mezitím učit chodit po vodorovném nebo mírně nakloněném žebříku, nízko nad zemí, aby se naučila s jistotou klást nohy na šprušle.
Tak ať se vám to daří !
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> výchova a výcvik Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: