Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
dysplazie kyčelních kloubů

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rozumova_iveta

PříspěvekZaslal: po květen 28, 2007 1:31 pm    Předmět: dysplazie kyčelních kloubů Citovat

Dobrý den, před týdnem jsme byli s naším hovíkem na RDG kyčlí - výsledek O/O, to určitě nebude. spíše katastrofický scénár od pana doktora. " A já se ptám v čem jsme udělali chybu ve stravě určité né. Ale trochu mám výčitky svědomí, že jsme našeho hovíka něměli brát na delší procházky, nebo jsem snad s ním začala chodit brzo na cvičák? ( začali jsme cvičit kolem 6m - žádné překážky ) pouze základní výcvik poslušnosti. Sem tam jsme se na zahradě honili. Tak se ptám do jaké míry můžu s pejskem cvičit abych nezapříčinila přípaný nález DKK.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út květen 29, 2007 12:58 pm    Předmět: Citovat

dobrý den mám doma dva psy jeden mán 2/3 po rodíčích o: 0/0 matka 1/2 všichni sourozenci do 1/1. pak mám čbís ta má dkk 0/3 sourozenci co vím zatím všichni 0/0 rodiče nulový. do doby co sjme je unesli jsme je nosili do schodu ze schodů extremě dllouhé procházky neměli na cvbičák jsme nechodili- cvičíme doma u nás není kde. stravu měli řekla bych kvalitní a přesto jsme dopadli s tímto výsledkem. určitě se za nic nebvinujte občas to i při nejlepší vuli nezměnítew. uvidíte jaké budete mít výsledky jeslti pejske nemá viditelné rpoblémy neřeště to nezabívejte se tím jen ho trošku kontrolujte aby zbytečně moc neskákal ale zase aby měl hodně dobré osvalení s váhou ho držte spíš níž než výš plus mužete přidávat ěnjaká chondroprotektiva tipu alavis, chondrocan. držíme palce at to dopadne i tak co nejlíp a nejsou to 4.
našemu psovi jsou 4 roky a nemá s pohybem jediný problém- a to nedostává ani žádnou kloubní výživu
otrubova_alena

PříspěvekZaslal: st květen 30, 2007 4:55 am    Předmět: Re: dysplazie kyčelních kloubů Citovat

rozumova_iveta napsal:

Dobrý den, před týdnem jsme byli s naším hovíkem na RDG kyčlí - výsledek O/O, to určitě nebude. spíše katastrofický scénár od pana doktora. " A já se ptám v čem jsme udělali chybu ve stravě určité né. Ale trochu mám výčitky svědomí, že jsme našeho hovíka něměli brát na delší procházky, nebo jsem snad s ním začala chodit brzo na cvičák? ( začali jsme cvičit kolem 6m - žádné překážky ) pouze základní výcvik poslušnosti. Sem tam jsme se na zahradě honili. Tak se ptám do jaké míry můžu s pejskem cvičit abych nezapříčinila přípaný nález DKK.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Dobrý den,
je mi líto, že máte takové výčitky svědomí. Vzhledem k tomu co popisujete, tak jste pravděpodobně neudělala nějakou zásadní chybu(zajímalo by mě, co myslíte pod pojmem delší procházka).

DKK je onemocnění na jehož rozvoj působí několik faktorů.Mezi ně řadíme velikost psa, rychlost růstu, tělesná konstituce, rozvoj svalové hmoty. Mezi možné potenciální příčiny se v poslední době uvádějí též hormonální a vitamínová nerovnováha. DKK má genetický základ s polygenním typem dědičnosti. Stavba kyčle novorozeného štěněte je předurčena genetickým kódem, index dědivosti DKK se pohybuje mezi 0,2 - 0,8. Fenotypické vyjádření nemoci=to jakou DKK jedinec nakonec opravdu má je určeno vzájemným působením vnějších faktorů s genetickým kódem.
Zjednodušeně a zcela laicky řečeno: rodiče-i když případně sami 0/0 předají potomkovi dispozice k rozvoji DKK, dispozice se jakoby posčítají a přesáhnou hranici kdy je jedinec geneticky předurčen k vývoji DKK. Na řadu po narození přicházejí vnější vlivy prostředí /strava, zátěž, ale i úrazy atd./. U jedince s dispozicí k rozvoji DKK může potom prostředí sehrát určitý vliv na výsledný stupeň DKK.
Já osobně doporučuji majitelům štěňátek krmit kvalitní stravou a zásadně nepřekrmovat, malé přídavky vitamínu C nejsou na škodu, doporučuji i v rozumné míře chondroprotektiva-Alavis, pohyb přiměřený věku=zpočátku procházky časté a kratší s možností odpočinku, klasické pěší tůry v délce několika kilometrů nejsou pro několikaměsíční štěně vhodné, rovněž skoky přes překážky a častý pohyb po schodech bych nedoporučovala.
Něco jiného jsou dobře míněné rady a někdy je realita jiná.Sama mám doma velmi hyperaktivního ročního jedince.Fenka dobrovolně skáče tak, že mám obavy jít na rentgen. Ráda bych ji využila v chovu a výsledek vyhodnocení DKK mě děsí. Aby neskákala-to bych mohla zařídit jen celodenním pobytem v kotci nebo v bytě- a to dělat nehodlám. Nezbývá mi než věřit, že vše ostatní je natolik OK, že to její divočení klouby přežijí bez úhony.

Na závěr ještě několik poznámek:
Počkejte až přijdou výsledky, třeba to nebude taková hrůza-asi před 1/2 rokem bylo jedno z našich štěňat na rentgenu, veterinář konstatoval, že je to průšvih-odhad DKK až trojky- pan doktor, který měl snímek vyhodnocovat si však vyžádal nový rentgen, jelikož ten, který obdržel považoval za natolik nekvalitní, že by jeho vyhodnocením jedince poškodil. Výsledek vyhodnocení nového rentgenu byl 0/1. To ještě dodám, že majitelé feny měli tu odvahu jít na rentgen ke stejnému veterináři-asi bych šla jinam.
Pokud hodnocení DKK odhalí vyšší stupeň DKK - zkonzultujte s veterinářem podávání chondroprotektiv, upravte pohybový režim a rozhodně nepřekrmujte.
Přeji Vám ať s hovíčkem prožijete mnoho krásných chvil. Wink
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: čt červen 14, 2007 9:46 pm    Předmět: Citovat

Taky jsem řešila před 5lety,kde jsem udělala chybu.Měla jsem roční fenu s výsledkem rentgenu DKK -2/0.Byla jsem z toho docela špatná a nevěděla jsem,kde se stala chyba.Snažila jsem se jí dát jen to nejlepší a nezatěžovala jsem jí,ale stalo se.Veterinář mi doporučil ať hodně plave,aby se osvalila a nezatěžovala klouby.Před rokem měla štěňátka a březost i porod dopadl výborně.Nemá žádné problémy a to jí bude 6let.Jezdíme každý rok na tůry do hor,tak jí měsíc před odjezdem preventivně nasadím Alavis.Nechala jsem si po ní štěně,které jsem krmila kvalitníma granulkama a do 1roku jsem mu dávala alavis a snažila jsem se,aby hodně plaval.To nebyl problém,protože je křížený s kachnou Very Happy V roce jsem šla na rentgen DKK a DLK a trnula jsem hrůzou co příjde za výsledek.Přišly samé nulky.Jsem za to moc ráda.Držím Vám palce at je vše v pořádku a napište jak to dopadlo Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: čt červen 14, 2007 9:51 pm    Předmět: Citovat

ještě jsem chtěla dodat,že jsem s fenkou začala cvičit až v pozdě-skoro v roce.S jejím potomkem cvičím už od 6-7 měsíců a snažím se ho nepřepínat.Spíš kratší intervaly.Překážky jsme nechaly až po rentgenu dysplazie.Pokud má rád vodu,tak at hodně plave.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: