Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alenaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: pá únor 08, 2008 6:06 pm    Předmět: Citovat

Ahojky nedalo mně to a ještě musím reagovat:-))
Docela mě stále překvapuje názor, že stačí , aby páníček měl čas a peníze k výcviku a jak si se zapomíná, že musí mít hlavně psa s pracovními předpokaldy(bavím se teď o pracovních zkouškách, závodech) Přece, když dám syna hrát na klavír a on nemá hudební sluch, tak mně nepomůžou ani peníze a ani perfektní cvičitel. To je potřeba si uvědomit a nebýt naivní, že každý pes na "to" má.Takže pokud se budu bavit a sportovním výcviku, tak musí mít chuť páníček, pak si najít dobrého výcvikáře a figuranta a potom mít čas a obětovat peníze na výcvik(což ,když si pořizuji psa, tak se musí s náklady počítat). Samozřejmě se to vždycky nepodaří na první pokus někoho najít. Jsou lidi jak se tady píše se slabšími povahy, ale já jim to nezlívám každý snese "něco" , ale je tu hodně lidí co slabou povahu nemají. Taky se stane , že budete výcvikuvěnovat spoustu času i peněz a nakonec zjistíte, že váš pes nemá předpoklady udělat pracovní zkoušku. Což je úplně normální.
Ještě bych se vrátila např k jedničkovým zkouškám nebo jakýmkoliv pracovním zkouškám, kde už pes ukáže , že nějaký vlohy má. Myslím, že u hovawarta by se to mělo hodně cenit a podporovat a to i když je zkouška udělána s odřenými ušiskami i to je potřeba ocenit. Tady pes už musí ukázat samostatnost a např. zadržet figuranta a tady se právě ukáže jak mocje "silný" nebudu brát v úvahu, že ho může figurant vyhnat každého může vyhnat.
Když se podíváte na plemeníky, kteří jsou uvedeny na klubovým webu, tak jsem spočítala , že jich máme asi 8 s pracovní zkouškou a z toho jeden pes má dvojkovou zkoušku(nepočítám záchranáře tam nevím , která zkouška se už počítá jako pracovní) a to je plemeníků 68. Což si myslím, že na pracovní plemeno je to velmi málo.
A ještě ke stopám,velmi si cením, když pes má vyšší stopařskou zkoušku, tak to je u mě už borec. Stopařina je pro psa psychicky nejnáročnější disciplína a ukáže taky pracovitost psa asi stím nebudou všichni souhlasit.

Ještě bych napsala, že kdyby jste si pořídili jiné pracovní plemeno,tak tam by jsme měli co řešit . Ne jestli by bylo dobré chodit na cvičák, když už si pořídím hovawarta. Což si myslím, že každý, kdo si pořídí takovýho psa by měl na cvičiště docházet.
Např o NO by jste museli mít k uchovnění jedničkový zkoušky nebo u rotvíků jsem se dívala jak tam probíhá bonitace, tak by všichni, kdo by chtěli uchovnit, tak by museli cvičit a trénovat, je tam přepad + zákus.
U nás i když se bonitace předělá, tak je to taky vlastně taková zkouška a zase se bude trénovat. Jsem , ale pro aby se trochu změnila, ale musí se postupně a pomale. Podle mě se hovawarti teprve u nás učí, že jsou pracovní plemeno.A proto by se mně líbilo, aby ti co se psy pracují měli třeba výběrové bonitace( náročnější) a tudíž lepší zařazení do tříd a byli více prosazováni a ceněni.
Např u rotvíku píší "Smyslem akce přidělování výběrových tříd chovnosti - Körung je vybrat z chovných jedinců ty s nejlepšími chovnými vlastnostmi a umožnit tak jejich silnější a jednodušší použití v chovu."

A jenom pro zajímavost rotvíci(taky pracovní plemeno)

Článek 2 - Předpoklady pro žádost o přidělení výběrové třídy
chovnosti
1. Minimální věk 36 měsíců u psů a 24 měsíců u fen. Maximální věk je
omezen na 7 roků.

2. Splněné podmínky psa/feny pro zařazení do chovu

3. Povaha zvířete zjištěna při bonitací musí být v rozsahu 4-6

4. Pes musí být alespoň na třech mezinárodních, národních, klubových
nebo speciálních výstavách RKČR (ve třídě otevřené, pracovní či
třídě šampiónů) a to nejméně od dvou různých rozhodčích ohodnocen na
známku "výborný".

5. Pes složil nejpozději v den akce "Körung" všestrannou zkoušku z
výkonu "SchH-3", "IPO-3" nebo "ZVV-3". Fena pak "SchH -2","IPO - 2"
nebo "ZVV-2"

6. Pes má ohodnocenu a zapsánu DKK maximálně do stupně 1/1.

7. Pes/chovatel není postižen žádnou sankcí v rámci ČMKU nebo RKČRTo by u hovíků muselo být o polovinu mírnější + "něco" pro záchranáže. Ale proč nemotivovat ty , kteří se snaží a dělají.

Tak pokud jste to dočetli do konce , tak to berte jako názor Smile)
Přeji příjemný víkend a třeba i výstavní úspěchy v Brně. Bude nás tam opravdu hodně Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivanaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 254
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: so únor 09, 2008 1:31 pm    Předmět: Citovat

To by u hovíků muselo být o polovinu mírnější + "něco" pro záchranáže. Ale proč nemotivovat ty , kteří se snaží a dělají.

Körung je Körung nic nemůže být mírnější, když se jedná o Körung, protože jinak to již není Körung.
To je smysl této výběrové třídy.
Pokud se začne vymýšlet něco jiného pro záchranáře, můžeme vymýšlet něco jiného pro stopaře...To prostě nejde.
A pokud by se nezachovala podstatata bude to spíše směšné.
Körung je vrchol a prestiž a pravidla jsou skorem u všech plemen stejná, kteří ho mají... - prostě ta nejpřísnější a nejtěžší
Není to o tom, aby se jakkoliv ulevovalo, i kdyby na něj měl dosáhnout jen jeden pes ze 100... Wink

Motivovat můžeme 1. třídou chovností, ale nikoliv slevovat pravidla na chovnosti Körung Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alenaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: so únor 09, 2008 4:42 pm    Předmět: Citovat

Neměla jsem na mysli přímo korung, tak daleko si myslím ještě nejsme Smile) ale např. výběrovou třídu nebo jinak nazvanou.
Bylo to uvedeno a zkopírováno jako příklad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
beranova_ivaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 97
Bydliště: Červenka, okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 09, 2008 6:30 pm    Předmět: Citovat

Odpovím nejdříve na ty záchranáře- zkouška, která opravňuje ke vstupu do třídy pracovní je:
- dle mezinárodního zkušebního řádu zkouška "A" áčková (to je vše nad RH-E, která je vstupní, místo čísel se jen používají písmena).
kupodivu a tady si myslím, že je nesmyslná "díra" nejsou uznávány zkoušky dle NZŘ - ZZP1, 2 atd. které následují po vstupní zkoušce ZZZ,
osobně nechápu proč, protože jsou stejně náročné resp. na roveň mezinárodním jen s nepatrnými odlišnostmi (je to jako např. ZVV1 dle národního ZŘ a IPO1 dle mezinárodního).
Ale to asi nezměníme, prostě to tak je. Jinou otázkou je to, že jako klub si zřejmě můžeme určit, že je budeme brát jako jedničkové - stejně jako jsou zkoušky "áčkové, pro potřeby určení třídy chovnosti. Když si pročteme cviky zkoušky např. ZZP1 (zkouška záchranných prací 1.), zjistíme, že je to zkouška rozsahem poslušnosti, překážek i vyhledání už dosti náročná.
Co se týká zkoušky "Korung" (nemůžu najít jak se dělá přehlasované "o") Very Happy , tak je jasně daná, jak píše Ivana a není možné si z ní dělat nějaké mírnější varianty. Ale na druhou stranu musím souhlasit s Alenou, že tak daleko ještě opravdu nejsme a o klasickém "korung" se nemá teď smyslu dohadovat.
Myslím, si že celý problém je někde trochu jinde, lidi, kteří si u nás kupují hovawarta, si ho nekupují (alespoň ve valné většině případů) pro výcvik, ale buď z důvodu jeho původního určení, tj. pro hlídání domu nebo prostě proto, že je to plemeno líbivé a přátelské k rodině a teprve následně účastí na táborech apod. prostě po zapojení se do aktivit v klubu, začínají a zkoušejí cvičit. S trochou nadsázky se dá říct, že nikdo, kdo chce vysloveně pracovní plemeno s cílem věnovat se aktivně sportovní kynologii s ambicemi IPO3 a vrcholových závodů, si nevybere hovawarta, ale zvolí NO, apod. A v tom to asi je, u nás zatím není toto plemeno vnímáno jako pracovní, jako určené k pracovnímu či sportovnímu využití, jako je tomu např. v Německu. Tím ovšem rozhodně nechci říci, že "naši" hw na to nemají, že jsou jiní tj. horší, dokonce si ani nemyslím, že mají nějak všeobecně horší povahy, jen to, že u nás s nimi cvičí především začátečníci, nadšenci, lidé, kteří to berou jako fajn aktivitu vyplnění volného času a sounáležitosti se svým psím kamarádem. A nemají ani zkušenosti, ani event. chuť dřít na cvičáku každý den, dojíždět stovky km za super figurantem, protože jsou to prostě "normální" lidi, žádní vrcholoví kynologové. Ti by se dali spočítat na prstech jedné ruky a všechna čest jejich snažení a výsledkům. A proto podle mne nelze srovnávat v tomto smyslu povahy našich hw, protože se v tomto prostředí vlastně nemají možnost plně projevit, vždyť kolik hw prostě na cvičák nechodí vůbec, ale přitom je správně vychován a jeho povaha je skvělá, jen ji nikdo nevidí, naproti tomu, by měli ovšem být oceněni ti, kdo alespoň v malé míře a podle svých možností složením několika zkoušek přispívají k všeobecné povědomosti o hw jako o pracovním plemenu a rozhodně zlepšují "povahy" v našem chovu a je jedno, jestli dělají sportovní výcvik, záchranařinu či stopařinu. Každý člověk touží po uznání při svém snažení, a pro velkou část majitelů jsou i nižší stupně zkoušek velkou radostí a jsou hrdí, že to se svým psem dokázali. Podporujme je a odměňme je např. vyšší třídou chovnosti, poukázáním na úspěch jejich a jejich psa, jedině tak se zapojí více majitelů a chov půjde nahoru, směrem, který si všichni přejeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com