Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
NEJLEPŠÍ PLEMENÍK -speciální výstavy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
krehackova_lenka

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 6:37 pm    Předmět: Citovat

Zdravím všechny,

jak tady pročítám DF, nestačím se divit. Chtěla bych jen vyjádřit svůj názor, a to, že snad není potřeba závidět, ale obdivovat zkušenější, lepší... Za sebe napíšu, že s mojí fenkou mám zatím pouze ZOPku, trénujeme na další zkoušky a Aničku s Kodym obdivuju, jak jim to spolu šlape. A když vidím další jejich úspěch, rozhodně se nenaštvu, že složili IPO3 - ale budu je obdivovat - a spíše mne to "nakopne" k dalšímu výcviku. Toť ale pouze můj laický názor, proto doufám, že mne za to nikdo neukamenuje.

Jinak si myslím, že speciální výstava hw se povedla, a i když jsem nevystavovala a nevydržela do konce - původně s dojmem, že zde budu jen chvilku - strávila jsem tam několik hodin.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 7:33 pm    Předmět: Citovat

P.Cela asi vam to hodne lezi v zaludku, ale s tim se budete muset vyporadat sama. Ano pes na vystave se hodnoti podle standartu, ale ne vzdy krasny a bez vad obdrzi nejvyssi oceneni. A garantuji vam, ze vim o cem mluvim, v mnoha pripadech zalezelo na predvedeni a nekdy dokonce rozhodla i povaha psa.U plemenika se hodnoti kvalita predvedeneho potomstva a pokud jsou vsichni podobneho typu , tak to samozrejme rozhoduje v celkovem umisteni. Tady byla jen velka skoda, ze nebylo co porovnavat, kdyz se zucastnil pouze jeden plemenik. A rozhodne je prave tato soutez motivace a kdo se trochu zajima o chov , tak neni na skodu videt vsechny odchovance pohromade. Pokud se nechcete venovat vystavam , nikdo vas nenuti se jich ucastnit. Muzete se v klidu venovat vycviku. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 9:07 pm    Předmět: Citovat

Lidi nedělejte krávy Very Happy (myšleno obrazně), však je toto nesmyslné a nekonečné. Však ta výstava byla hodně vydařená, tak proč to kazit.
A ty krásné fotografie - Hanička je prostě machr. Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 9:12 pm    Předmět: Citovat

Fotky jsou super Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_jan

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 8:11 am    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
ANO výstava je show, kde by rozhodčímu mělo být jedno jestli má pes 100 potomků nebo žádného, jestli má pes ZVV3 nebo běhá agility a jakou ma DKK Na tohle by se neměl rozhodčí vůbec dívat. Hodnotí vzhled dle standartu.
Takže pokud vím tak plemeník je pes, který by si měl najít svoji třídu a tam se zařadit. Výstava s chovem tedy s plemeníky nemá nic společného. Pokud si chce Anička ohodnotit Kodyho má možnost si na výstavě najít to svý.

Jestli chce majitel svého plemeníka předvést, tak ať jde na svod plemeníků, kde se může pochlubit svými výsledky např. zkoušky, Bobem...krytím

Přece , když jdu na závod, tak mě známkují podle toho co dáme za výkon a nikoho nezajímá, že je to šampión krásy a nebo, že mému psu chybí zub.

Když jdu na výstavu, tak je rozhodčímu jedno zda mám IPO10 nebo mně běhá po světě 100 potomků. Hodnotí vzhled.

Myslím si, že setkání se svým tátou může proběhnout po ukončení výstavy.
Protože, pro majitele chovných fen je to velmi zavádějící. To už není nejhezčí.

Zdravím všechny zúčastněné. Vidím, že jak je u nás zvykem, diskusní fórum opět slouží jako nástroj k vzájemnému napadání, přesto tentokrát svůj názor taky projevím. Nebudu se ohánět tím, jak dlouho jsem členem ani kolik jsem odchoval štěňat na své feně, tím méně, kolik a hlavně v jakém věku svého psa jsem složil zkoušek, či kolika výstav a kde jsme se zúčastnili, abych přidal váhu svým argumentům - to ať si zjistí každý sám na našich stránkách ( http://www.clairmont.wordbook.cz/ ).
Na rozdíl od všeobecně zažitého názoru, že výstava je jenom "show" bych chtěl říci, že prvotním účelem výstav je PŘEDEVŠÍM chovatelské hledisko. Posuzování na výstavách totiž slouží hlavně k přehledu o ucelenosti a vyrovnanosti exteriérových vlastností daného plemene. A to nejen u psů.
To, že se z výstav dělá show, je způsobeno skutečností, že se zároveň jedná také o společenskou událost - setkání chovatelů a prezentaci plemene navenek pro veřejnost. Doporučuji v tomto směru zájemcům prostudovat si učebnice obecné zootechniky pro střední školy - někde to tam určitě bude Laughing
Bohužel je třeba říct, že výstav zhusta využívají, a to zejména v českých podmínkách, lidé, kteří by si rádi vyléčili svoje komplexy méněcennosti, popřípadě smutek nad skutečností, že jejich miláček bohužel z nějakého důvodu nesplňuje jiná chovatelská kriteria, jako např. stupeň vycvičenosti nebo zdraví (mimochodem-pokud se takovýchto lidí sejde víc, mají tendenci změnit chovatelské řády ve prospěch zvířat s tou jejich "zanedbatelnou" vadou- ale to už patří do jiného tematického okruhu).
Součástí výstav jsou i takzvané soutěže, jako např soutěž o nejlepší pár (kontrolní otázka č.1: ví někdo, kolik párů se zúčastnilo zmíněné výstavy v Kroměříži; kontrolní otázka č.2: myslí si, někdo, že když se tato soutěž jmenuje "nejlepší pár" znamená to nutně, že vystavovaná zvířata musela být spářebna?), o nejlepší chovatelskou skupinu (kontrolní otázka č.3: na této výstavě se objevilo několik chovatelských skupin;všiml si někdo, z kolika chovatelských stanic tyto skupiny pocházely; kontrolní otázka č.4: nedalo by se to podle logiky v jednom z příspěvků výše brát jako soutěž "sama se sebou?), o nejhezčí štěně nebo o nejlepší dvojici dítě a pes.
A také o nejlepšího plemeníka; tato soutěž byla např. v klubu chovatelů jezevčíků zavedena předloni a jmenuje se " nejlepší odchov"- píšu to proto, aby bylo jasné, že název nehraje žádnou roli.
Tato část výstavy je už opravdu více show, ale také slouží, alespoň při prezentaci odchovů a skupin mj. k tomu, aby bylo vidět vyrovnanost většího souboru příbuzných jedinců. Také proto, aby se podtrhla estetická stránka, je běžné, že předvádějící sjednocují svoje oblečení. Není to nic nového, ani převratného; nakonec kdo se pozorně díval kolem sebe, mohl vidět vedle u dobrmanů skupinky lidí ve žlutých nebo červených tričkách, což byli předvádějící jednotlivých chovatelských stanic. Zajímalo by mě, jak by asi hodnotili kritikové jednotných triček takové předvádění berňáků, kde jsou často vidět paničky s tyrolskými tralaláčky a pánové v kraťasech s padacím mostem a v bílých podkolenkách - to by teprv byla urážka národního cítění, že? Razz
Do soutěží se může přihlásit kdokoliv, dokonce až v den výstavy a není tudíž vinou vystavujícího, že nemá konkurenci.

Pokud jde o názor odborníka, jasně, že takto by odpovídal každý odborník v případě správně položené otázky. Snad jen s dovětkem - rád bych viděl předpis, kde je řečeno, že se název "nejlepší plemeník" nesmí v soutěžích použít.

A nakonec konkrétně ke Kodymu: Když pominu, že pracovně je momentálně jednoznačně nejlepší a že na rozdíl od ostatních, takzvaně "pracovních" spojení se u jeho potomků začíná projevovat minimálně to, že svůj temperament a tedy vlohy ke cvičitelnosti předává dál (budiž ale také řečeno, že bez podpory majitele psa majitelům štěňat a jeho snahy, aby se s nimi něco dělalo by to stejně nestačilo), podle mého skromného názoru předvedená skupina zvířat svědčila minimálně o tom, že dává vyrovnané potomstvo (přesto, že je sám z velikostně nevyrovnaného vrhu), což je také dobrým signálem pro lidi, kteří o chovu něco vědí.

Snad jeho příklad brzy strhne také majitele ostatních plemeníků, aby se z klubových a speciálních výstav konečně začala stávat také víc ta zmiňovaná show a společenská událost a ne přehlídka trapnosti, kdy po odchodu všech předtím neumístěných a tudíž velice často uražených majitelů psů zůstává na závěrečné soutěže jen hrstka lidiček, co si přijeli výstavu jen tak užít.

Koukám, že jsem se hezky rozpovídal Shocked . Číst to po sobě mě unavuje, pročež se předem omlouvám všem za případné překlepy. Confused
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 9:19 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,
tak jsem to dočetla do konce Smile . Musím určitě v některých věcech souhlasit. Soutěže jsou fajn. Nejhezčí pár, skupina ať si každý předevede "svoji" skupinu v čem chce od toho je to soutěž co nejvíce zapůsobit. To je určitě faj n a OK.
Pro mě je slovo plemeník zavádějící a nikde není psáno, že se nesmí použít. Však se použilo.
Myslím si, že název hraje v některých věcech zásadní význam. Někdy je to jenom slovíčkaření, ale někdy to má daleko hlubší význam. Pro mě to má daleko hlubší význam a pro někoho to nic neznamená. Ale jsme lidi a ne naprogramované stroje. Takže ,každý to myšlení má jiný.
Rozhodně děkuji za vyčerpávající názor.

A teď jenom co sem nepatří a ani k tématu, ale k mé závisti.
Mnozí místo, aby napsali svůj názor k věci raději použijí slovo závist a za to slovo se schovávají. Je to totiž nejjednoduší a hlavně rychlý, ty závidíš proto to píšeš.

Obdivuji každého , kdo se svým psem něco dělá ať jsou to agility, sportovní výcvik.... prostě je to supr a každý úspěch a krok dopředu , tak obdivuji a oceňuji. Vím, že za každou zkouškou je hodně práce a o to víc cením , když někdo dosáhne na příčky nejvyšší . rozhodně to není závist , ale mám radost, když se hovawart ukáže , že není žádná móka jak z něho lidi dělají.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejdi na: