Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Poruchy činosti štítné žlázy

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út květen 08, 2007 3:06 pm    Předmět: Poruchy činosti štítné žlázy Citovat

zkušenosti a tak dále a tak dále
byly by jste pro zavedení sledování tété poruchy u hovawartů?
mělo by se to sledovat po vině u chovných zvířat?
měla by se tato zvířata případně vyřazovat- postupem času z chovu?
máte doma někdo hovíka s tímto onemocněním- kdy jste na to přišli- podělte se se zkušenostmi
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
motycka_martin

PříspěvekZaslal: pá srpen 24, 2007 8:48 am    Předmět: Re: Poruchy činosti štítné žlázy Citovat

Dobrý den,
mám bohužel s tímto onemocnění špatnou zkušenost. Měl jsem fenu vlčáka, ta začala chřadout hobnout a vypadávaly jí chlupy. Zvěrolékař prohlásil štítná žláza, nasadil prášky dvakrát denně, žádná zlepšaní. Pan psí doktor, podvěšek mozkový, přibyli další prášky. Další zhoršení, ani nebudu popisovat a musel jsem nechet Astu uspat. Hrozné, nikomu to nepřeji. Teď mám 14-ti měsíční prdlé štěně hovíka, Aurelii. Jeden z důvodů výběru hovawarda, byl jeho, snad, chov a ne množení.
Přeji, aby Váš dotaz na poruchy štítné žlázy byl jen akademický.
S pozdravem Martin
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út srpen 28, 2007 10:14 pm    Předmět: Citovat

no tento příspěvek nikdy nezustane jen akademický protože je to u hovíku docela časté onemocnění jak jsme měla tu možnost zjistit
schonfeldova_zdenka

PříspěvekZaslal: čt červenec 10, 2008 2:44 pm    Předmět: onemocnění štítné žlázy Citovat

Štítná žláza
U naší 9ti leté fenky hovawarta (Anabie Šédedab) lékař diagnostikoval (v lednu 2007) sniženou funkci štítné žlázy. Toto se ale stalo až v momentě, kdy fenka přestávala chodit. Klinické příznaky této nemoci se u ní projevovaly již dávno, jen tomu nikdo nepřikládal váhu. Fenka musela mít problémy, které jí velmi snižovaly kvalitu života. Při včasné diagnoze by stav zvířete nemusel dojít do takového extrému, jako se stalo u nás.
Myslim si, že v rámci hovawart klubu by se měl dělat odběr krve na štítnou žlázu, a následně výsledky zveřejňovat, specielně psy a feny, které touto chorobou onemocněli. Poradci chovů by měli zohledňovat tyto poznatky při vydávání souhlasů s krytím. Dle dostupných informací jsem se dozvěděla, že tato nemoc se stává stále rozšířenější. Vzhledem k její závažnosti si myslím, že informace o ní by měly být takovou samozřejmostí, jako všechny ostatní dostupné informace, které jsou součástí bonitace zvířete.
Zdeňka Schönfeldová, zdenka.schonfeldova@seznam.cz
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: so červen 27, 2009 10:03 pm    Předmět: Citovat

Už rok se zde neobjevila žádná zpráva o tom zda se uvažuje o povinném vyšetření štítné žlázy.Co jsem se zatím dočetla,tak nejvíce to postihuje psy kolem 2-5 roku a podle našeho veterináře Mvdr.Volfa je poruch štítné žlázy u hw velký.Myslím si,že by měl majitel plemeníka každý rok nechat vyšetřit štítnou žlázu a výsledek zapsat do datábáze hw,která je perfektně udělaná.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
hazmukova_iva

PříspěvekZaslal: po listopad 08, 2010 10:21 am    Předmět: Citovat

Všem dobrý den. Už před pár lety jsem se snažila co nejlépe informovat klub o četnosti výskutu této poruchy u hovi. Jsem majitelkou jednoho z takto postižených psů, Arga Čertův Hrádek, u nějž byla v jeho 4 letech (r. 2004) diagnostikována zcela nefunkční štítná žláze. Na veterině v Brně, jen jsem tehdy řekla, že mám hovi, mi pravili, že s touto poruchou je to u nich každý druhý pes(!).
Jaké byly příznaky? Argo již od štěněte byl na horn hranici váhové tabulky, s výškou cca 66-68cm vážil ve 2 letech 47kg, ve třech letech 58kg a nakonec ve čtyřech letech neskutečných 63,7kg. jeho jídelní porce přitom v žádném případě nebyly přehnané, ale docela naopak - na táborech, jichž jsme se každoročně zúčastňovali, měl nejmenší misku a sežral jen o trochu víc, než kokršpaněl, kterého jsem měla v dětství. Při prohmatu se zdál krásně osvalený. Někdy v 3 a půl roce však začínal být při procházkách stále více unavený, srst, do té doby nádherná se zářivým leskem zejména na hřbetě po vylínání ošklivě zhrubla, zřídla a silně připomínala, až na červeně plavou barvu, srst foxteriéra. Arga nic nebavilo, ve 4 letech se na vycházkách sotva ploužil a máma důchodkyně, když šla s ním, ho musela občas popohánět... K únavě se po chvíli pohybu přidala dušnost. Po návratu z letního tábora jsme šli na veterinu v podstatě na jisto.
Po začátku užívání léků (Euthyrox 150 - nejprve 4, pak 5 tablet denně), šla váha neuvěřitelně rychle dolů a již po 2 měsících jsme byli na 53kg, pak se ustálila na 50kg. Z Arga byl úplně jiný pes - konečně jsme poznali, jaký je opravdový hovawart a měli z něj jen a jen radost.
Loni po infekci začal Argo tahat zadek, pak mu z něj opadlo skoro všechno svalstvo. Při veterináním vyšetření byly zjištěny (kromě spondylózy) i šelesty na srdci - to byl důsledek nadměrné váhy z nefunkční štítné žlázy.
Po těchto zkušenostech se připojuji k těm, kdo by chtěli, aby se na klubu soustřeďovaly údaje i o funkci štítné žlázy a zvažovalo se užití postižených zvířat v chovu a nebo alespoň pečlivější sledování jejich potomků. Jistě, tuhle poruchu lze celkem jednoduše řešit léky (samozřejmě je to již doživotně), ale musí se na včas přijít. první příznaky se objevují nejdříve kolem 3. roku psa, při slabším postižení zřejmě i trochu později.
Na posledním táboře jsme potkali Argova bratra po otci, který již ve 2 letech vážil 54kg. Osvalení velmi připomínalo to u našeho Arga...
Přeji všem, aby je žádná podobná "patálie" nepostihla
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hazmukova_iva

PříspěvekZaslal: út listopad 09, 2010 10:06 am    Předmět: Citovat

Doplnila bych ještě jeden neklamný příznak snížené funkce štítné žlázy - silně prořídlá srst na ocase. V Argově případě osrstění ocasu vypadala spíše jako u setra či afgána a srst byla na omak jako z chemlonu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: so listopad 13, 2010 5:01 pm    Předmět: Citovat

Snaha o testování bonitovaných jedinců zde již v minulosti byla, v době kdy se při bonitacích odebírala uchovněným jedincům krev. Tehdy se odebírali 3 ampule z nichž jedna byla použita (pokud se nemýlím) právě pro testy na štítnou žlázu. Tehdy to byl čin poněkud nešťastný, neboť majitelé psů nebyli informováni o tom zda může být pejsan nabaštěný či nikoliv a pod.

Poté následovalo ještě nešťastnější řešení s odběrem bukální sliznice pro určení individuálního profilu DNA. Nejen, že se jedná o vyšetření finančně náročné (a je mi líto, že klub minimálně nevykomunikoval pokud možno co nejnižší cenu - u jiných klinik je cena za tento úkon nižší a ještě nabízejí pro kluby slevy), ale hlavně pro chov nese tak nějak nepoužitelné výsledky. Tudíž se jedná pouze o vyhánění peněz z kapes členů (a jediný důvod tohoto vyšetření vidím jen v nějakém osobním lobingu).

Myslím, že testování na různé choroby (nejen štítné žlázy) je více než důležité, neboť se z hovawarta začíná stávat poměrně "nemocné" plemeno. V tomto ohledu by se HwK měl inspirovat u ostatních klubů jež úspěšně bojují s různými typy nemocí právě za pomocí různých odběrů a vyšetření. Nemusíme přeci za každou cenu zkoušet nové věci a být v něčem první. Myslím, že stav štítné žlázy již vyžaduje využití osvědčených prostředků pro diagnostiku a dále hlavně informovanost nejen členů (neboť všichni majitelé nemusejí být členy klubu, někteří se často přihlašují až v okamžiku, kdy chtějí odchovávat štěňata), ale širší hovawartí základny.

Takže já jsem za povinné vyšetření štítné žlázy, jež bude nahrazovat nesmyslný odběr bukální sliznice!
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: pá listopad 26, 2010 8:15 am    Předmět: Štítná žláza Citovat

Myslím, že to stojí skutečně za zamyšlení pro klub, stejně tak pokud se objeví umrtí štěňat na liver shunt (jaterní zkrat), tak ho rázně řešit nikoliv tutlat!!!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: st prosinec 08, 2010 12:09 pm    Předmět: Citovat

Jaké řešení navrhujete?
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st březen 02, 2011 8:15 am    Předmět: Citovat

Onemocnění je způsobeno cévním zkratem, v důsledku čehož neprojde všechna krev jaterními sinusoidy a nedojde k detoxikaci endotoxinů ze střev a všech metabolitů organismu. Tyto pak působí na buňky mozku, což vyvolává projevy onemocnění. Hlavním produktem zodpovědným ze příznaky je amoniak. Onemocnění je zjišťováno už u malých štěňat. Po nažrání se začnou chovat atypicky, dochází ke ztrátě orientace, koordinace pohybů, někdy ke ztrátě vědomí nebo naopak k záchvatům zuřivosti... Čím více krve neprochází játry, tím výraznější jsou příznaky. Pro chovatele může být poměrně těžké onemocnění rozlišit, ale veterinář ho snadno diagnostikuje pomocí biochemického vyšetření hladiny žlučových kyselin v krvi.

Onemocnění lze chirurgicky vyléčit, ale je to velmi nákladné.

Odborníci v oblasti genetiky doporučují, aby zvíře, které zplodilo potomka s touto vadou, nebylo už napříště použito v chovu a zvířata s tímto onemocněním je vhodné vylučovat z chovu hned.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: