Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Bonitační kód
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: po září 24, 2007 8:57 pm    Předmět: Bonitační kód Citovat

Mám dotaz k bonitaci v KM. U některých, zde zbonitovaných jedinců, jsem našla v bonitačním kódu N6, N7. V bonitační kartě uvedené na stránkách to zatím není, tak by mne zajímalo, co tohle označení znamená za odchylku od standardu. Děkuji za odpověď a doplnění na stránky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heranova_dana

PříspěvekZaslal: út září 25, 2007 12:00 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
díky za upozornění, zjistím to a na web doplním.
Dana Heráňová, webmaster
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: út září 25, 2007 3:40 pm    Předmět: Citovat

Chtěla bych požádat o doplnění i ostatních kódů, které v kartě na webu chybí ...
Také jsem si všimla, že z 23 psů posouzených na svodu má 16 nějaké problémy s ocasem. To se nám to nějak rozmáhá ... To jen tak na okraj.
cela_alena

PříspěvekZaslal: út září 25, 2007 4:48 pm    Předmět: Citovat

Zdravím, když jsme u té bonitace.

Docela by mě zajímal tenhle bod, který je popsán v bonitačním řádu.

23. Posouzení povahy se provádí takto:

1. průchod s upoutaným psem skupinou pohybujících se osob tam i zpět - při návratu zastavení, pohlazení psa cizí osobou.

Měla jsem možnost teď na bonitaci v Kroměříži vidět tohle , musím napsat disciplínu.
Jsem z toho jelen a nevím co vlastně teď HW klub chce. Jestli plyšáky nebo pudlíky nebo hovawarty, tak jak je posána jeho povaha.
Při téhle bonitaci, ale i minulé to vypadalo takhle. Pes šel s páníkem na vodítku do hloučku lidi, psovod ani pes lidi nezná. Skupinka chodí tím způsobem, že sotva psovod vejde do skupinky skupina psa semkne doprostřed , dokonce mu znemožňuje chůzi a doslova ho mačkají uprostřed ze všech stran až je pes prostě zastaven a snaží se na něho šahat jak je napadne i různě ze zadu jen , aby si šáhli a nejlépe všíchni najednou a znemožňují všelijak psovi chůzi a doslova se na něho lepí. Psovod ani nemá šanci říct psovi třeba sedni, a pohlaďte si ho . To prostě nechápu a ani v normálním životě se tohle neděje. V běžným životě buď lidi znám a dovolím jím svého psa pohladit poplácat, cizím samozřejmě taky , když se zeptají. Nevím co to bylo za nácvik nebo čeho to byl nácvik .
A už vůbec nechápu, že někteří co provádí tuhle bonitaci nejsou buď poučeni jak se mají ke psovi chovat, když to tedy neznají a nebo nechápu co tam vůbec dělají. A ještě by chtěli, aby pes u toho vrtěl ocasem a byl šťastný. Bylo to velmi nepřirozený a i psi poznali, že je to divný a říkali co se to děje nebo co se to bude dít.
Když jsem byla asi před dvěmi lety se podívat na bonitace, tak tam byla normální skupinka , kterou se prošlo, psovod zastavil psa si pohladili, nikdo nikoho neobtěžoval, prostě normálně ho pohladili a pes šel dál. Tohle jsem ještě nikde a nikdy neviděla.
Proto se ptám jestli se nejedná o nějakou změnu o které nevím a jestli HW klub neplánuje přejít na společenský plemena.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: út září 25, 2007 5:45 pm    Předmět: Bonitace Citovat

Když už se tu načalo téma bonitace ...
posouzení povahy dle bonitačního řádu pokračuje body:
2. pes je upoután u kolíku, psovod je v úkrytu - výstřel, poté prochází kolem psa figurant, který při návratu provede výpad proti psu s křikem a s náznaky úderu prutem,
3. vydráždění psa figurantem u psovoda (pes na vodítku) - povzbuzování povoleno
.
Byla jsem v Kroměříži na jarní i podzimní bonitaci a došla jsem k závěru, že nový výbor neumí číst ... pokud se bonitace neprovádí dle platného bonitačního řádu a když se ještě dělá pokaždé jinak,
pak už výsledný dojem nezachrání ani profesionální figurant a rozhodčí z výkonu ... Sad
Na zveřejněné výsledky (pokud to není chyba při opisovaní) mohu jen doporučit členům bonitačních komisí, aby si příště lépe prostudovali bonitační kartu a nechali znovu ocejchovat měřidlo Very Happy
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: út září 25, 2007 6:11 pm    Předmět: Citovat

Já jsem, tedy když už tu bonitaci rozebíráme, zase nepochopila, proč byly při posuzování povah mezi několik psů zařazeny i feny. Přičemž se poté opět ke kolíku uvazovali psi - samci, k posouzení povahy. Absolutně jsem nenašla smysl tohoto jednání, když se exteriér těchto fen nezačal posuzovat dříve, než skončilo posouzení všech povah. Ale ani v tomto případě by mi to vůči těm později posuzovaným psům nepřišlo fér. Byl v tom snad nějaký úmysl, který mi unikl? Vždycky jsem si myslela, že i když to sice není nikde dané ... je nepsaným pravidlem posuzovat nejprve psy. Nebo jste snad někdo např. na výstavách viděli něco jiného? Chtěla bych vidět, jak by se tvářily osoby z bonitační komise, pokud by bonitovaly psa a měly tyto podmínky !
Děkuji za vysvětlení tohoto jednání.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 6:57 am    Předmět: BORDEL Citovat

Zdravím,

docela se poslední dobou velmi bavím, za prvé jak na tolik vytouženém diskusním fórum založeném novým výborem, kde chtěli navázat bližší kontakt s členy klubu a odpovídat jim na otázky je pro členy výboru již absolutně out, neboť jim nestojí za to odpovídat na položené otázky. Otázku pro výbor klubu zodpovídá webmaster klubových stránek - nečlen výboru. Že by názor členů klubu, zajímal jen webmastera Rolling Eyes ?- Zajímavé. A nebo je kladou ty nesprávní lidé?

O bonitaci jsem slyšela a jedním slovem můžu říct, že figurant opravdu nic nezachrání a když už i on se podivuje nad způsobem vedení tohoto neorganizovaného BORDELU, je to k pláči.

Taky mne zaráží, že na klubových stránkách se již vůbec neuvádí výsledky výstav, dále že stránky stále neúplné...
Ale v tomhle klubu už mě vůbec nic nepřekvapuje, ani tolerance veliké propagace bezpapírových štěňat členkou klubu, která probíhá internetem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 7:33 am    Předmět: Citovat

Dobrý den.
Především chci říct, že jsem se kroměřížských bonitací neúčastnila, takže většinu otázek zde položených zodpovědět nemůžu, pokud nechci hodnotit jen podle toho, co jsem slyšela (přestože jiní tak činí). HPCH je momentálně nemocná, ale jistě se k výše uvedenému vyjádří, až jí to stav dovolí.
K bonitačním kodům: v nejbližších dnech bude zasedat CHK, které se doplněním bonitační karty bude zabývat. Pochopitelně pak bude vše doplněno i na webové stránky.
Průchod skupinou osob - opět musím říct, že nemohu hodnotit co jsem neviděla, ale podle fotografií, uveřejněných na Tvých stránkách, Aleno, mi to nepřijde "tak horké". Vůbec už pak nechápu poznámku o pudlících. Svírání ve skupině se celkem běžně používá jako prověrka psychické odolnosti. Nikdo po psu nechce aby se radoval, jde o to, aby "to ustál" bez projevu nervozity, strachu, agrese...
V běžném životě si myslím, že se do podobné situace lze dostat poměrně snadno, stačí se psem cestovat veřejnou dopravou a máme tlačenici hned.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 8:03 am    Předmět: Citovat

Tak to je docela šok, že se používá něco co není pevně ustáleno, schváleno a už vůbec o tom není informovaná členská základna a je to v rozporu s bonitačním řádem. Stejně tak hodnocení povahy, svírání apod. opět v rozporu s bonitačním řádem.
Uvědomujete si vůbec, že vy lidé, kteří bojovali proti tomu, když se něco udělalo a nebylo to předem schváleno nejlépe členskou základnou, děláte ještě větší boty? To je ironie že? Laughing
Stejně tak prolínání psů a fen, nejlepší je že zkušební fena se dá jinam (vždyť to už jednou na to někdo upozornil) a pak se prolínají psi a feny - (to nám ještě nikdo neřekl Laughing )
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 8:15 am    Předmět: Citovat

Ale já jsem nenapsala, že se používá při bonitaci hovawartů! Já psala, že se běžně používá v obecném slova smyslu, protože Alena tím zdůvodňovala, že snad chceme dělat z hovawarta společenské plemeno.
Prolínání psů a fen nepovažuji za šťastné (důvod opět neznám, nebyla jsem přítomna). Na druhou stranu ale je trochu alibismus zachovávat pořadí tam, kde ještě pár minut před začátkem bonitace volně pobíhali psi, feny i štěňata, jak se v Milovicích i Kroměříži běžně děje (nejen v letošním roce!).
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 8:42 am    Předmět: Citovat

Ale to je věc organizátorů a záleží na jejich schopnosti, když toto dovolí, aby si tam přes vytyčené prostory běhal kdo chtěl jak chtěl. To by tam mohla běhat i háravka, těžko by na to někdo přišel dřív než první pes u kolíku.
Pokud organizátoři dovolují tuto anarchii je to hodně špatné, psi se můžou přeci vyběhávat ne na cvičebním-zkušebním prostoru, ale mimo. Je to celé postavené na hlavu a dle mého to svědčí o neprofesionalitě.

Jinak to, že se v bonitačních kódech používají neexistující numera je přeci pravda, a svírání skupinkou osob se také jak jsem pochopila(snad dobře) již aplikuje bez změny v bonitačním řádě. Proto jsem to psala. Myslím být chytří začátečníci se zkušenostmi, mohli by jste mít sspousty oprávněných odvolání, kdy dotyčný může napadnout bonitaci, která je v rozporu se schváleným bonitačním řádem a vyžadovat bonitaci dle řádu Wink
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 11:44 am    Předmět: Citovat

To jsem ráda, že tady alespoň někdo z "vedení" reaguje, i když, pravda, je mi to k ničemu, pokud na bonitaci osobně nebyl a vlastně neví, o čem je řeč. Ale pokud to bude "jedna paní povídala", tak si to třeba "vedení" mezi sebou probere a my se to pak od někoho, kdo třeba ani na bonitaci nebyl dozvíme.
Mimochodem paní Otrubová mi nepřišla zase až tak zmožená nemocí, aby nemohla napsat dva řádky, proč tomu tak bylo. Ale samozřejmě, že od bonitace uběhly čtyři dny ...
Nicméně stále čekám na vysvětlení, proč byly na posouzení povah zařazeny před některé psy feny.
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 2:30 pm    Předmět: Citovat

já jen nevím proč vám to zařazení těch fne tolik vadí? pokud ta fena nehárá mylsím že to zase tak moc nevadí- vždyt na zkouškách cvičí také po osbě psy a feny v libovolném pořadí- alespon co sjme já zažila- něco jiného je to u háravek
lyckova_barbora

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 3:37 pm    Předmět: bonitace Citovat

Dobrý den.
Obracím se touto formou na vedení klubu taky s dotazy k sobotní bonitaci v Kroměříži:
Zajímalo by mne taky, co už tady bylo zmíněno - proč byli 2 psi k povahovým testům zařazeni mezi feny? Konkrétně: posuzovaní psi-samci měli čísla 1.-7., následovaly feny a mezi ně s č. 16. a 17. byli zařazeni psi. Jde o dva psy z mého odchovu, tak by mě toto vysvětlení opravdu zajímalo... Při tomto řazení mi opravdu uniká smysl předvádění ukázky povahové části s fenou v jiném prostoru... Bylo taky doposud zažitým pravidlem, že se na bonitacích nejprve hodnotili psi a pak feny, znamená to, že teď to bude jinak?
Další dotaz je taky k bonitačnímu kódu - z odpovědi Terezy Kejvalové vyplynulo, že teprve BUDE zasedat CHK, které se bude doplněním bonitačního kódu zabývat. Je to tedy tak, že bonitační komise přidělovala kódy, které NEJSOU v bonitační kartě, potažmo v platném bonitačním řádu???
U dvou fen byla kódem N7 (ručně připsáno do bonitační karty) označena odchylka tzv. zálomek ocasu. Jelikož standard plemene není v případě ocasu moc podrobný, zajímalo by mě co to ten zálomek vlastně je? Jestliže anomálii ocasu u posouzené feny nerozpoznal ani veterinární lékař, jak se určuje/stanovuje tzv. zálomek?
A ještě dotaz k mírám psa - bonitační kartou jsou jasně dány míry psa a přiřazení příslušného čísla celkového vzhledu. Dle bonitačních výsledků bylo třem fenám naměřeno 60cm a pouze jedné z nich bylo správně přiřazeno č.4 - celkového vzhledu, dalším dvěma bylo přiřazeno č.5. Proč???
Předem děkuji za odpovědi a vysvětlení.
cela_alena

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 4:28 pm    Předmět: Citovat

Tereza napsala:
Průchod skupinou osob - opět musím říct, že nemohu hodnotit co jsem neviděla, ale podle fotografií, uveřejněných na Tvých stránkách, Aleno, mi to nepřijde "tak horké". Vůbec už pak nechápu poznámku o pudlících. Svírání ve skupině se celkem běžně používá jako prověrka psychické odolnosti. Nikdo po psu nechce aby se radoval, jde o to, aby "to ustál" bez projevu nervozity, strachu, agrese...
V běžném životě si myslím, že se do podobné situace lze dostat poměrně snadno, stačí se psem cestovat veřejnou dopravou a máme tlačenici hned.[/quote]

Terezo, ano na našich stránkách je pár fotografii, na kterých není přesně vidět to co jsem popsala. V jednu chvíli nastalo sevření a a šahání na psa ze všech stran, naše foto je už po rozejítí většiny. Naší feně se např. konrtolovalo ucho 3x 3 lidmi se slovy jak je to pěkně čitelný. Ano mohu zkoušet sevření psa a jeho psychiku a zkoušet kam až u svýho psa mohu zajít ale ne na bonitaci. A do autobusu nebo kamkoliv, kde je hodně lidí si beru náhubek. Pes není stroj a i sebevyrovnanější pes může zareagovat, třeba mu zrovna v tom okamžiku není dobře a je podrážděný .

A k novým kódům na bonitaci mně došla řeč a jenom tiše zírám.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 5:12 pm    Předmět: Citovat

pecenkova_iva napsal:
já jen nevím proč vám to zařazení těch fne tolik vadí? pokud ta fena nehárá mylsím že to zase tak moc nevadí- vždyt na zkouškách cvičí také po osbě psy a feny v libovolném pořadí- alespon co sjme já zažila- něco jiného je to u háravek

I na zkouškách se odkládají na vytyčené místo zvlášť, je kolík pro psy a kolík pro feny. Na bonitaci je jeden kolík a tudíž by se mělo respektovat, alespoň základní pravidlo. A ne si to měnit dle nálady Exclamation
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 5:42 pm    Předmět: Citovat

No já mám spíš pocit, že to ani není tím, jakou má kdo náladu, ale tím, který pes zrovna na bonitaci jde. Nebo asi bych měla říct, ze které je stanice. Alespoň to tak vypadá.
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 6:12 pm    Předmět: Citovat

no na stanici záleželo vždycky .-)) a asi i vždycky bude tomuhle se v chovatelství nelze vyhnout:-) at u vedení bude kdokoliv.-)
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 6:14 pm    Předmět: Citovat

a furt nechápu proč by pes nemohl jít po feně.-)) zkuste mi to někdo vysvětlit- pokud ta fena nehárá nebo není těsně po hárání já tam furt nějak nevidím problém- to že je to nepsané pravidlo je nepsané tak se muže porušovat ne?
otrubova_alena

PříspěvekZaslal: st září 26, 2007 6:26 pm    Předmět: Citovat

Dobrý večer všem,
omlouvám se za opožděnou reakci, ale skolila mě viróza. Krátce se alespoň vyjádřím k tolik diskutovaným bonitačním kódům. Ráda bych se pokusila o objektivní zhodnocení situace.

Od předchozího vedení klubu jsme převzali bonitační kartu s kódy, tak , jak ji majitelé bonitovaných jedinců dostali předtištěnou. Bývalý Předseda klubu při předávání klubové dokumentace předeslal, že mnohé dokumenty není třeba předávat, protože vše potřebné nalezneme ve Zpravodajích. Bohužel jsem v součinnosti s Bonitační referentkou a s mnohými členy klubu zjistila, že v této kartě není zakomponována řada nových kódů, které se již kdysi dle potřeb bonitační komise při bonitacích doplnily, ale v kartě doplněny nebyly. Nedisponuji ani záznamem o doplnění bonitační karty a jejím případném schválení CHK či Výborem klubu.Ve Zpravodajích jsem o tomto záznamy nenašla.
Takže postupným pátráním shromažďuji upravené bonitační kódy.

Současně s tím vznikla i při stávajících bonitacích aktuální potřeba o doplnění kódů tak, aby bylo možno kódem vyjádřit uvedenou ext.vlastnost. Kódy jsme doplnili a na CHK projednáme jejich zařazení do bonitační karty tak, aby jsme vyloučili případné duplicity.

POKUD MÁTE NĚKDO UCHOVNĚNÉHO JEDINCE PŘED ROKEM 2007 A NARAZÍTE-LI V JEHO BONITAČNÍ KARTĚ NA RUČNĚ DOPISOVANÍ BONITAČNÍ KÓD, ZAŠLETE, PROSÍM, KOPII KARTY NA ADRESU HPCH. UVEDENÍ KÓD BUDE TÉŽ ZAŘAZEN DO BONITAČNÍ KARTY....PŘEDEM DĚKUJI ZA SPOLUPRÁCI Wink

Těm, kteří na tento stav upozornili již dříve též děkuji za spolupráci.

Pro úplnost informací - v současné době na podnět rozhodčích z exter. zvažuji komplexní úpravu bonitační karty. Vše bude nejdříve projednáno na CHK. O projednávaných bodech budete opět informováni ve Zpravodaji.

Přeji všem pěkný večer Smile
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

Přejdi na: