Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Zdraví HW
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
srbecka_kamila

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 8:06 pm    Předmět: Zdraví HW Citovat

Dobrý večer Very Happy
Tak si zde čtu o různých neshodách a problémech... v podstatě administrativních záležitostech (tím nechci zpochybňovat jejich důležitost) - ale ráda bych zde zmínila zdraví hovawartů (dysplazie, štítná žláza, atd.) ... a snad mě za to nebude nikdo kamenovat Shocked
Moc se chci přimluvit o zřízení nějaké "evidence" dědičných nemocí, které se projevily v některých vrzích... aby i "neználci", jako jsme byli my, mohli být informováni.
Ve zpravodaji HWK jsem četla, že HPCH žádá chovatele a majitele o zaslání informací o případných zdravotních problémech - možná by to mělo být povinností člena HWK, aby o zdravotních problémech informoval HPCH.
Máme HW štěně s vývojovou vadou kyčlí - děláme maximum pro to, aby náš hovík byl v pohodě. A budeme dělat maximum pro to, aby i ostatní majitelé HW věděli "vo co gou".

Naposledy upravil srbecka_kamila dne ne říjen 14, 2007 7:50 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 8:35 pm    Předmět: Re: Zdraví HW Citovat

Kamilo bohužel si myslím, že i když oznámení by bylo povinné nedočkáme se přesných dat a čísel. Jediné z čeho se můžeme odrážet je povinné vyšetření kyčlí, výsledky se zasílaji HPCH, který shromažďuje údaje a tudíž může z toho učinit statistiky vyhodnocení. Např. v klubu německého ovčáka mají pěkně zpracované statistiky o DKK rozdělené do celkové statistiky, do statistiky po otcích, po matkách. Psala jsem již o tom i před volbami.
Na jiná dědičná onemocnění neuděláme statistiky pokud se nezavede stejné opatření jako DKK, tudíž povinné vyhodnocení a následné statistiky.
Pokud by se zavedla pouze povinnost vyplnit formulář, opět záleží na lidech a jejich vůli to přiznat.

Báro zatím jsi jediná , která dokázala alespoň částečně odpovědět na otázku. Ostatním o zálomku doporučuji článek na www.ifauna.cz s názvem zálomek...., mluví se zde o zálomkách (vychýlení) sice u koček, ale je zde podrobně popsáno o co se jedná, druhy zálomků... U některých plemen psů se toto sleduje a zvířata s tímto dědičným (našla jsem, že by se mělo jednat o recesivní) onemocněním jsou vyřazována nekompromisně z chovu, štěňátka s touto anomálií prodávána již jako bez PP nevhodná k dalšímu chovu. Proto jsem zde již doporučovala, aby majitelé, kterým byl na bonitaci na ocase zálomek objeven a mají pochybnosti, provedli RTG ocasu a vyšetření veterinárním lékařem. Určitě zálomek není také sranda, pokud skutečně na ocase je.

Ráda bych se dozvěděla ještě něco o novém druhu skusu a to nepravidelných kleští, ale bohužel zde se nic nedozvíme.

Chtěla bych ještě dodat, že zítra jedeme na specializovanou kliniku s ovčákem a tak se tam dotážu na tento skus přímo odborníků a napíšu sem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
srbecka_kamila

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 8:51 pm    Předmět: Citovat

... tak to je škoda Sad že se tím nedá asi nic dělat... Myslím, že veškeré závažné (geneticky dané) zdravotní problémy by měly být zveřejněny.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 8:57 pm    Předmět: Citovat

srbecka_kamila napsal:
... tak to je škoda Sad že se tím nedá asi nic dělat... Myslím, že veškeré závažné (geneticky dané) zdravotní problémy by měly být zveřejněny.

určitě se s tím dá dělat to, že se může na řádné členské schůzi navrhnout schválení povinného vyšetření štítné žlázy a následného zveřejnění statistik vyšetřených zvířat (bohužel u zvířat, které mají majitele pouze na zahrádku, je asi nedonutíme s nimi absolvovat toto povinné vyšetření, stejně tak u DKK, ale stále tu budou statistiky zvířat, které tato vada vyloučí z chovu a tyto záznamy k dispozici) Akorát si neumím představit jak by toto probíhalo, museli by být vybrání veterináři pro toto vyšetření, kteří by měli povinnost výsledek zaslat HPCH?? Protože pokud toto nebude, opět bude na vůli majitele zda se k uvedenému problému přiznáa zašle výsledek na HPCH, nebo takto postižené zvíře nejlépe někam uklidí.
Na členské schůzi také můžeme navrhnou, rozšíření statistik DKK, po otcí, matkách, celkové a udělat si tak za několik let obrázek jednotlivých linií Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lyckova_barbora

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 9:31 pm    Předmět: zálomek Citovat

Ještě bych se ráda pozastavila nad určením zálomku ocasu u jednotlivých zvířat: U psa, u kterého byl na bonitaci označen tzv. zálomek, toto pohmatem nebyl schopen diagnostikovat ani veterinární lékař, jak může tak jednoduše specifikovat zálomek rozhodčí z exteriéru?
Proto jsem se zde ptala (a otázka byla několikrát zopakována) - co to zálomek vlastně je, jak se pozná? A přidávám: jak se dá diagnostikovat? Tato otázka zde ještě nebyla zodpovězena.
Můj osobní laický názor je, že specifikace zálomku bez RTG není možná...

A přidávám otázku Lenky, která padla v DF "Bonitační kód" - proč na zálomek kladou důraz jen NĚKTEŘÍ rozhodčí?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 9:38 pm    Předmět: Citovat

No z toho co jsem pochopila ,má být zálomek poznán pohmatem, protože chovatelé plemen, kteří tuto vadu mají vylučující z chovu, tak již nabízejí štěnda - nestandardní. U těch koček jsou nakresleny druhy zálomků. Pokud bonitační referent poznal to co nerozpoznal veterinární lékař, tak bych udělala okamžitě RTG - to se mi nějak nezdá.

Akorát by bylo lepší, kdyby se k tomu vyjádřila alespoň HPCH, která zcela jistě musí znát přesně jednotlivé dopisované kódy i přesné údaje o zálomku. Pokud je nemocná, tak myslím, že bylo dost času, aby jí z vedení klubu někdo zastoupil - nebo pravá ruka neví co dělá levá Idea Fakt nevím, můžeme se tady o tom bavit a bavit, ale ten pes a diagnostika je nejasná
krehackova_lenka

PříspěvekZaslal: st říjen 03, 2007 5:23 pm    Předmět: Citovat

Přidávám informace, které jsem našla:

Zálomek ocasu: Ve skutečnosti jde o nevyvinutý obratel, který později sroste s dalším funkčním obratlem a tak se vytvoří hmatatelné ztuhlé místo a podle toho, kde se vytvoří (místo na ocase) je tak ocas zdeformován. Napravit se tato vada nedá, protože jak jsem již uvedl jedná se o špatně vyvinutý obratel. Dá se pouze omezit následek tím, že se ve velmi ranném věku štěněte postižené místo fixuje, čímž se dosáhne toho, že postižený obratel sroste ve správném tvaru a ocas není deformován a nepůsobí tak nepřirozeným tvarem.

Na dotaz odpovídal místopředseda klubu Rhodéských ridgebacků.

Dle mého názoru by se o zálomku ocasu mělo vědět, protože se nejedná o standart plemene a je to tudíž vada (ať už způsobená dedičně nebo úrazem). A ti, kteří o tom zatím nic nevědí, mohou být velmi překvapeni. Ale zatím bych zálomek nepovažovala za vadu vyřazující z chovu. Popřípadě by se např. mohla určit závažnost zálomku. (Na stránkách odkazu p. Vlkové se zálomek ocasu dělí na 3 části: a to zakřívení (zahnutí), vychýlení průběhu linie v celé délce ocasu do stran a uzly, popř. nepohyblivé spojení dvou nebo více obratlů.). To je ale pouze můj nazor.

Ať hledám, jak hledám, nikde jsem nenašla, proč na zálomek kladou důraz pouze někteří rozhodčí... Zajímavé ovšem je, že se můžete se psem přihlásit na dvě výstavy, které jsou v blízké době a na jedné Vám třeba ani na zálomek ocasu rozhodčí nepřijde. V tomto případě se nemůže jednat o "nenahmatatelný" zálomek, když ho třeba hned další týden na výstavě vytknout nebo naopak. Ale proč?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st říjen 03, 2007 5:43 pm    Předmět: Citovat

V letošním roce byl 2x popsán i problém, který zdaleka není novinkou, pouze se mu dříve nepřikládal důraz a to je zalomení špičky ocasu. Většinou se nejedná o "klasický" zálomek, který lze evidovat při kontrole vrhu. Z vlastní zkušenosti vím, že ve věku cca 7 týdnů je ocásek rovný a bez jakékoliv známky zalomení. Teprve ve věku 4-5 měsíců se ocas začne stáčet a následně osifikovat. Bylo by vhodné kontrolovat ocásky pohmatem jednak při kontrole vrhu, ale i na svodech a dalších chovatelských akcích. Neplatí pravidlo, že každý stočený ocas má nějaký hmatatelný defekt, jakož neplatí i to, že korektně vyhlížející ocas jej nemá. Nemyslím si, že je na místě tuto věc nějak penalizovat, pouze evidovat. Sama jsem na toto narazila ve 4 případech, 3x u pepřáků a 1 x u černého. Jednalo se o naprosto nepříbuzné jedince.

Další pejsek má malý zálomek na špičce ocasu a u jednoho z dalších bylo vysloveno podezření na zálomek u kořene ocasu, ale víc k tomu řekne až další kontrola vrhu nebo rtg při trvající nejistotě zda to je či není zálomek

Tak jsem vyslídila ještě tyto dva příspěvky,

Když si to shrneme:
1) zálomek má být poznat pohmatem
2) doporučení provedení RTG, pokud nějaký rozhodčí či bonitační komisař vyslovil tento ortel

Proč někteří rozhodčí toto poznají a jiní ne:

Myslím, že někteří rozhodčí ani ocas pořádně neprohmátnou, někdy dokonce na něj ani nešáhnou. Co člověk to jiný názor, jednomu se může zdát nějaká anomálie, druhý žádnou necítí. Myslím, že žádné jiné vysvětlení neexistuje, jen doporučení: při jakémkoliv podezření či upozornění provést RTG ocasu, který je stejně nejspolehlivější
Každopádně zálomek má být hmatatelný.
srbecka_kamila

PříspěvekZaslal: st říjen 03, 2007 8:32 pm    Předmět: Citovat

...
na členské schůzi také můžeme navrhnou, rozšíření statistik DKK, po otcí, matkách, celkové a udělat si tak za několik let obrázek jednotlivých linií Wink
...

Jo, jo Wink my jsme pro!!! Ale asi nebude žádná legrace ta administrativní stránka věci - tedy pokud by se něco takového prosadilo...
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 6:52 am    Předmět: Citovat

Jo, jo Wink my jsme pro!!! Ale asi nebude žádná legrace ta administrativní stránka věci - tedy pokud by se něco takového prosadilo...[/quote]

Výsledky DKK se evidují již teď, akorát přivede povinnost to roztřídit... Myslím, že takový problém by to být nemusel, vzhledem k tomu, že plemeno Německý ovčák má za rok daleko více zapsaných štěĹ„at než plemeno hovawart Wink Akorát jsme prošvihli termín podání návrhu Rolling Eyes Ale zase si nejsem jistá členskou schůzí a její platností, vzhledem k tomu, že je plánována v rozporu se současným organizačním řádem. Obávám se, aby to co se na schůzi dohodne, bylo vůbec platné. Ale na to jsem se raději zeptala již revizní komise, která stanoví jak to tedy všechno je a bude
Tak třeba to ještě pak stihnem... Wink

Jinak skus nepravidelné kleště MVDr nezná, doktora jsem celkem pobavila. Tak se chci zeptat HPCH, co znamená tento skus a jak vypadá a jak je u něj postavena čelist? Ptala jsme se jen jednoho veta, třeba o něm ještě neví... a nebo jsme to špatně celé pochopili a nepravidelné kleště znamenají něco jiného. Rolling Eyes
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 7:05 am    Předmět: Citovat

vlkova_ivana napsal:
Jo, jo Wink my jsme pro!!! Ale asi nebude žádná legrace ta administrativní stránka věci - tedy pokud by se něco takového prosadilo...[/quote]

Výsledky DKK se evidují již teď, akorát přivede povinnost to roztřídit... Myslím, že takový problém by to být nemusel, vzhledem k tomu, že plemeno Německý ovčák má za rok daleko více zapsaných štěĹ„at než plemeno hovawart Wink Akorát jsme prošvihli termín podání návrhu Rolling Eyes Ale zase si nejsem jistá členskou schůzí a její platností, vzhledem k tomu, že je plánována v rozporu se současným organizačním řádem. Obávám se, aby to co se na schůzi dohodne, bylo vůbec platné. Ale na to jsem se raději zeptala již revizní komise, která stanoví jak to tedy všechno je a bude
Tak třeba to ještě pak stihnem... Wink

Jinak skus nepravidelné kleště MVDr nezná, doktora jsem celkem pobavila. Tak se chci zeptat HPCH, co znamená tento skus a jak vypadá a jak je u něj postavena čelist? Ptala jsme se jen jednoho veta, třeba o něm ještě neví... a nebo jsme to špatně celé pochopili a nepravidelné kleště znamenají něco jiného. Rolling Eyes

Ještě jsem jen chtěla dodat, že u ovčáků se toto dělá, pokud se vyhodnotí nejméně 5 potomků po psu, ne na psy, kteří mají za život udělán rtg jen na jedno štěně (to je sice nadnesené, ale aby to bylo srozumitelnější)
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 7:53 am    Předmět: Citovat

Sice nejsem HPCH, ale dovolím si odpovědět na dotaz, jak vypadá nepravidelný klešťový skus - jedná se o klešťový skus s náznakem předkusu u středních řezáků.
Není to žádná novinka, zmiňují se o něm i standyrty některých plemen.
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 8:14 am    Předmět: Citovat

Dobry den
pred rokem jsem si poridila kavalira.Privezla jsem si ho domu a prohmatem jsem zjistila , ze ma neco s ocasnim obratlem. Bylo to velke zdeseni, protoze to je vada vyrazujici z chovu. Okamzite jsem jela k veterinari a z rentgenoveho snimku bylo jednoznacne zjisteno, ze se jedna o frakturu. Proto doporucuji radeji si u sveho vybraneho stenatka zkontrolujte vsechno vcetne ocasku.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 8:22 am    Předmět: Citovat

kejvalova_tereza napsal:
Sice nejsem HPCH, ale dovolím si odpovědět na dotaz, jak vypadá nepravidelný klešťový skus - jedná se o klešťový skus s náznakem předkusu u středních řezáků.
Není to žádná novinka, zmiňují se o něm i standyrty některých plemen.

Děkuji moc, takže jestli jsem to pochopila správně jsou to kleště a např. dva zuby (spodní řezáky) křivé? Ale postavení čelistí je OK a ne v předkusu? Veterinář o tomto skusu tedy opravdy nic nevěděl, spíš bych řekla, že si tento druh stanovili sami chovatelé na křivé zuby?!? A jaký standard se o tomto zmiňuje ještě prosím, našla jsme to na základě vašeho upozornění jen v bonitačních kartě u borderek (ne standardu) a novofundlanďáků.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 10:42 am    Předmět: evidence DKK Citovat

srbecka_kamila napsal:
...
na členské schůzi také můžeme navrhnou, rozšíření statistik DKK, po otcí, matkách, celkové a udělat si tak za několik let obrázek jednotlivých linií Wink
...

Jo, jo Wink my jsme pro!!! Ale asi nebude žádná legrace ta administrativní stránka věci - tedy pokud by se něco takového prosadilo...

Milá Kamilo,

myslím, že nebude nyní problém toto prosadit. Neb se nám změnil výbor který je mnohem více přístupnější zveřejňování údajů, jež bývalý výbor "tajil"
Zveřejňování všech výsledků DKK bylo již jednou členkou schůzí schváleno, ale tehdejší pan předseda jménem celého výboru toto schválení označil jako KONTRAPRODUKTIVNÍ a tudíš že se nic zveřejňovat nebude. Věřím, že tento "přehmat" v historii vedení našeho klubu bude brzy napraven a my budeme mít již brzy kompletní výsledky DKK i za roky zpětně. Z těchto výsledků si pak již můžete provést svou vlastní statistiku vždy na konkrétního jedince. A možná časem vznikne i systém na vedení statistyky klubové tedy komplexní. Ale to bych zatím nechala na dobu pozdější. Myslím, že pro začátek má výbor úkolů až dost (např. Bonitační řád, Bonitační karta) a přeci jen nezapomínejme, že jejich funkce nejsou placené a dělají to ve svém volném čase, kdy mi ostatní se např. věnujeme svým rodinám....
fistungova_martina

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 12:11 pm    Předmět: Re: evidence DKK Citovat

tuzarova_miloslava napsal:

Myslím, že pro začátek má výbor úkolů až dost (např. Bonitační řád, Bonitační karta) a přeci jen nezapomínejme, že jejich funkce nejsou placené a dělají to ve svém volném čase, kdy mi ostatní se např. věnujeme svým rodinám....

No, zatím nejsou placené, ale z návrhu stanov mi nepříjde, že by to tak mělo zůstat.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 12:31 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že pro začátek má výbor úkolů až dost (např. Bonitační řád, Bonitační karta) a přeci jen nezapomínejme, že jejich funkce nejsou placené a dělají to ve svém volném čase, kdy mi ostatní se např. věnujeme svým rodinám....

A sákriš - časy se mění a benevolentníte. To, že nejsou křesílka placená se nám dle nových stanov změní, pokud zažijeme to co v Protivanově na další Členské schůzi, akorát s tím rozdílem, že tentokrát si pana Továrka s paní Továrkovou zaplatíme z našich členských příspěvků, abychom pak z našich členských příspěvků mohli platit křesílka výboru.
Akorát nechápu proč bychom měli platit za tu mizérii, kterou nám NV nabídnul - vždy když si vzpomenu na převolební období a velkolepé sliby a jak to budeme dělat lépe a jak chceme dobro hovawartů a přečtu si nové stanovy NV, kde máme placená křaselíka a na jiné stránce neuvěřitelný bordel v bonitacích, a to nemluvím o výkladu jakékoliv etiky chovu psů a řešení situací v chovu hlavou nejvyšší - a na zvracení mám zaděláno.
Omlouvám se všem se kterými se tu diskutovalo věcně nad návrhy, zálomky apod., že jsem touto odpovědí na příspěvek paní Tuzarové toto přesunula na chvíli do jiné roviny
srbecka_kamila

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 1:57 pm    Předmět: Citovat

... pěkně prosím, pojďme se bavit na téma zdraví hovawartů - o problémech v HWK je zde plno jiných témat... tady prosím řešme jen zdraví našich hovíků.
Díky všem Very Happy Very Happy
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 8:36 pm    Předmět: Citovat

[quote="vlkova_ivana"]
srbecka_kamila napsal:

určitě se s tím dá dělat to, že se může na řádné členské schůzi navrhnout schválení povinného vyšetření štítné žlázy a následného zveřejnění statistik vyšetřených zvířat (bohužel u zvířat, které mají majitele pouze na zahrádku, je asi nedonutíme s nimi absolvovat toto povinné vyšetření, stejně tak u DKK,

Jen podotknu že pokud je pes již nemocný a bere na štítnou žlázu léky vyšetřením se bohužel vubec nic nezjistí- hladina hormonů je díky lékum v normě a zvíře vypadá naprosto zdravě
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: pá říjen 12, 2007 9:41 pm    Předmět: Citovat

jen pár odkazů
http://www.hovawartclub.nl/1-HCN-ENG/health-hcn.htm
kdo umí dobře anglicky nějak jsme nepochopila co je to Liver shunt. ale dávám to sme hlavně kvůli té hypothyreoze.)
http://hoviportal.com/clanek.php?id=9
tento článek je již rok na hoviportále a mylsím že je zvšech co jsme četla nejlepší a takovýto článek mi na klubových stránkách chybí
doufám že odkazy nebudou vadit kdyby ano smažu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: