Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
matloch_marian

PříspěvekZaslal: po leden 21, 2008 10:29 pm    Předmět: Využití plemeníků Citovat

Zajímala by mne statistika využití plemeníků za rok 2007 u našeho HwK, tzn. kolikrát byl ten který plemeník doporučen ke krytí PCH, kolikrát byl vyžádán ke krytí majitelem CHS, kolikrát kryl a jaká byla úspěšnost krytí. Jsou tyto údaje někde k dispozici, popř. budou zveřejněny? Za odpověď děkuji.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út leden 22, 2008 12:35 pm    Předmět: Citovat

pokud si pamatuju tyhle informace bejvaj vždycky v prvním čísle zpravodaje takže věřím že tam budou i letos .-) ale radši počkej na fundovanou odpověď
matloch_marian

PříspěvekZaslal: út leden 22, 2008 1:33 pm    Předmět: Citovat

V pololetním Zpravodaji celkový přehled za 1. pololetí uveden byl ale nebylo z něho zřejmé, proč někteří psi kryjí i několikanásobně za 1/2 roku a jiní nejsou ke krytí ani doporučeni. Rád bych se s touto problematikou seznámil blíže, možná to bude zajímat i některé další majitelé plemeníků.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út leden 22, 2008 8:39 pm    Předmět: Citovat

Určitě by podobná statistika byla zajímavá ale nepředpokládám, že by přinesla nějaké závratné informace. Myslím, že většina chovatelů si navrhuje své psy a když ne tak alespoň má nějaké požadavky např. aby byl co nejblíže bydliště a pod. A když se pak vyloučí neslučitelní jedinci (z důvodu příbuznosti nebo nesou stejnou vadu jako fena) tak moc velký výběr nezbude ....
Ale jasnou odpověď na tuto otázku může dát jistě jakýkoli poradce chovu...
matloch_marian

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 7:00 am    Předmět: Citovat

Připouštím i tuto variantu, ale musím říci, že před pár léty jme měli fenku HW, registrovanou CHS, několikrát štěňata a při výběru vhodnéha psa ke krytí při konzultaci s PCH bylo vidět snahu o rovnoměrné využití všech plemeníků (v rámci možností) tak, aby v budoucnu v co největší míře nedocházelo k příbuzenským vztahům. Toto, pokud vím, prosazoval logicky vždy i Ing. Novák. Dnes mi to připadá, že se od tohoto trendu upustilo a výběr psů k krytí PCH není buď ovlivňován vůbec anebo jsou přinejmenším v některých případech preferováni jední a titíž jedinci. Jedno či druhé však dle mého soudu chovné základně nijak nepomůže. Možná zveřejnění uvedené statistiky s odborným výkladem by tuto doměnku vyvrátilo.
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 2:02 pm    Předmět: Citovat

Dobry den,
v tomto s vami nemuzu souhlasit, protoze si myslim, ze naopak zakladna krycich psu se rozsirila ( myslim tim i zahranicni kryti). Samozrejme najdeme i vyjimky. Ale vzdy neni chyba na strane poradce, ale nekteri majitele fen trvaji na urcitem psu. Pochopitelne jsou to predevsim psi uspesni jak pracovne (kolik psu ma pracovni zkousky, to se myslim da spocitat na prstech jedne ruky), tak vice preferuji vystavne uspesne jedince.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 3:46 pm    Předmět: Citovat

a přitom by mohlo bejt všem jasné že pracovní vlohy nejsou zrovna z těch co se tak hodně dědí .-), ale to jen naokraj .-)) že i pracovně pruměrnej pes- pokud aportuje a má všech pět po hromadě ale nemá zrovna ipo3 muže dát kvalitní pracovní štěnata a přitom víc odpovídat požadavkum a typově k feně. možná by to chtělo lepší osvětu mezi chovatelema podle čeho vybírat správného plemeníka ke své feně- ta tu není
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 8:41 pm    Předmět: Citovat

Poradce by měl zodpovědně poradit s výběrem krycího psa a s tím také seznámit majitele. Poradce může pouze doporučit ne nařídit.
V současné době, kdy je na trhu mraky štěňat, leckdy i neprodejných se nedivím, že majitelé vybírají buď šampióna krásy, nebo pracovně úspěšného psa - nejlepší kombinace obojího. Inzerát vypadá zajímavěji než krytí V psem bez zkoušek, protože udání štěňátek je vždy na chovateli, který se pokouší o co nejatraktivnější spojení.

Jinak kvalitních poradců je jak šafránu, mě například byl na moji fenu, která má babču Awistu Black Mondeo doporučen pes , který měl otce All Tiger Black Mondeo, kopii navrženého krycího listu jsem si jako perličku schovala. Protože dodnes nechápu toto navržení ať to beru ze všech pohledů, pořád jsem na to nepřišla Wink Takže musím souhlasit s Ajkou osvětu mezi chovatelemi, ale spíš především mezi poradci chovu Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 9:25 pm    Předmět: Citovat

MATE PRAVDU , ZE JE DULEZITE VICE KRITERII, KTERE JSOU DULEZITE PRO USPESNE SPOJENI. JESTLI SE VLOHY K PRACI DEDI A DO JAKE MIRY, TO ASI NIKDO NEMUZE S URCITOSTI RICT.ALE MAM DOMA STENE PO ZAJIMAVE PRACOVNI LINII A MUSIM RICT, ZE SE S NIM PRACUJE SNADNO A VELMI DOBRE. NO UVIDIME NAKOLIK JE TO OVLIVNENO GENETIKOU.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: čt leden 24, 2008 9:36 pm    Předmět: Citovat

myslím že to už je zase o povaze která se u psa určitě dědí a samozřejmě povaha psa muže se psem zlepšit práci tudíž zlepšit možnost skládat určité zkoušky.
to co jsme řekla nám přednášel pan tuším že docent Bartoš což je kapacita v oboru etologie a docela podbrně nám to vysvětloval. stejně tak je třeba dobré když chci psa na určitou práci vzít si ho do matky která tak pracuje v pozdějším věku- třeba ve třech měsícíh kdy to štěně má možnost sledovat tu matku při té práci. takže štěně které jsme si vzala standartně ve dvou měsícíh nebude - ikdyž má stejnej genetickej základ a stejnej temperament tak dobrý jako to štěně které jsem si vzala ve třech měsícíh a které mělo možsnot tu matku sledovat- ale to už jsme zase uplně out. takže se omlouvám to jen na vysvětlenou .-)
matloch_marian

PříspěvekZaslal: po leden 28, 2008 10:21 pm    Předmět: Citovat

Přečetl jsem si příspěvky k mému tématu a musím říci, že s naprostou většinou názorů souhlasím, akorát že jsou tak trochu mimo toho, co jsem chtěl nastínit. Vrátil bych se k příspěvku paní Jalůvkové z 24. 1. 08. Píšete, že se mnou nesouhlasíte, ale konkrétně v čem? Jinak připouštím, že k rozšíření základny krycích psů zřejmě došlo, ale nemyslím si, že je to totéž, co rozšíření počtu kryjících psů, jestli si rozumíme? Alespoň na základě přehledu z 1. pololetí, když to přeženu, mi to připadalo tak, že pár plemeníků vyhovovalo všem, většina ostatních pak nikomu. Domnívám se, že by bylo přínosem, kdyby se podařilo do této diskuse zapojit i majitelé ostatních plemeníků.
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út leden 29, 2008 12:10 pm    Předmět: Citovat

máte pravdu na tuto statistiku sjem taky koukala a ikdyž se kouknu do přehledu odchovu za letošní rok opakujous e tam dva tři krycí psi- kteří asi mají svoje kvality ale věřím že v zájmu co nejmenší příbuznosti by se dali použít jiní stejně kvalitní psi.
nicméně asi chápu co chtěla paní Jalůvková říct a to to, že i dříve se krylo jen pár psi- zářný příklad je Carleon gold mondeo nebo Asko tyrus- oba bezesporu kvalitní plemeníci ale že by jemusel mít v předcích skoro každej pes?
Myslím ale že určitá nerovnost panuje si ve všech klubech kdy si chovastelé doporučujou svoje vlastní psi nebo odchovy
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: út leden 29, 2008 12:55 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
v klubu momentálně neexistuje žádné striktní pravidlo, které by určovalo využívání plemeníků. S maximálním využitím všech plemeníků souhlasí každý, kdo ví něco o genetice a záleží mu na zdraví plemene jako takového. Často ale na určitou fenu těžko hledáme vhodného partnera jak kvůli příbuznosti tak pro určité často se opakující odchylky v bonitačních kódech. Potom se samozřejmě použije plemeník nepříbuzný k většině populace hw u nás a s čistým bonitačním kódem.
Stále častěji si také plemeníky navrhují sami chovatelé a pak poradce nemůže jednoduše zamítnout psa proto, že hodně kryje, pokud je jinak na fenu vhodný. Může pouze diplomaticky zapůsobit a vysvětlovat a přesvědčovat.
Přehled krytí za loňský rok nemáme ani my, poradci chovu. Bohužel je to způsobeno indispozicí (nemocí) paní Otrubové a věřím, že pokud sama nebude moci ve své práci pokračovat, předá materiály někomu, kdo je zpracuje.
Majitelé plemeníků, kteří chtějí svého psa "uplatnit" by dále neměli zanedbávat i jistou reklamu. Pes by měl být vidět, a to samozřejmě na výstavách, měl by skládat zkoušky a případně se účastnit i táborů a dalších akcí, kde má šance padnout do oka některému majiteli chovné feny.
s pozdravem Irena Bartoňová
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út leden 29, 2008 1:00 pm    Předmět: Citovat

No já si teda osobně nedovedu představit jak by se taková statistika jednoduše udělala.... Toby se musel poradce ke každému krycímu listu slovně vyjátřit proč ten a ne onen pes. Ono to není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Když chci na svou plavou fenu znakatého psa tak už jen polovinu plemeníků vyeliminuji na zákaldě oka a chrupu, pokud z nich vyškrtám psy jež nemají AA povahu tak už jsem na třetině a to jsem se ještě nepustila do vyřazování psů z mého výběru na základě odchylek které považuji za nežádoucí. No vybrat si 3 psy pro případné krytí je i v tomto poměrně širokém seznamu plemeníků oříšek.

Samozřejmě by bylo vhodné využívat co nejširší počet plemeníků ale zase ne za každou cenu.
Je zcela logické, že pes jež má více odchylek má menší procento potencionálních nevěst, a když si ještě tyto nevěsty vyberou plemeníka jiného....

Také si myslím, že i samotní majitelé plemeníka mohou svého psa inzerovat, někteří plemeníci mají své internetové stránky (což je obrovský zdroj informací pro chovatele a tedy pro potencionální nevěsty)... zkrátka, nespoléhat se na to že poradce chovu jim zajistí dostatečný počet nevěst a pod... Jsem přesvědčená že většina chovatelů si navrhuje psy sami a Ti pak vybírají z možných dostupných prostředků (zpravodaj, oficiální HwK stránky a internet celkově) tak proč se nezviditelnit. Sama bych uvítala co možná nejvíce informací a fotek volně dostupných a tom či onom plemeníkovi.
mrakova_jana

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 6:10 pm    Předmět: Citovat

Odpověď chovatelky p.Matlochovi
Jestliže si přečtete jen úvod chovatelského řádu, dočtete se, že cílem chovu je zvyšování úrovně chovu a to jak zvyšování kvality exteriéru, tak i zvyšování úrovně pracovní a na základě genetické variability minimalizovat zdravotní a povahové odchylky plemene.

Každý zodpovědný chovatel chce svůj odchov mít co nejlepší, tedy hledá pro svou fenu psa ještě lepšího v exteriéru i povaze, než je jeho fena.Tedy navštěvuje výstavy, sleduje, kdo chodí na špici a informuje se na jeho povahu a složené zkoušky. Tohoto vybraného psa / nebo psy/ si pak vyžádá na krytí. Pokud by mi poradce poslal na krycím listě psa, který má jen jednu povinnou výstavu, je bez zkoušek, s povahou BB, může mít genetickou variabilitu nepříbuznou třeba do 10.kolena, tento krycí list vrátím poradci k hygienickému použití.

Mrzí mě jenom, že o zdraví se stále jen mluví, vyhodnocení dysplazií ke
zveřejnění se stále jen slibuje a skutek utek. I když si vyberu ke krytí vynikajícího psa, jak se dozvím,že třeba 3 jeho sourozenci mají dysplazii třeba 2/2? A tudíž on může mít vlohy taky? Klub toto stále úspěšně tutlá.
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 7:28 pm    Předmět: Citovat

Dobry den
vysledky dkk urcite nikdo netutla a doufam, ze letos budou zpracovany.To by vam urcite zodpovedela p. Otrubova. Vysledky meli byt pravidelne zpracovavany a zverejnovany jiz od roku 2001.Co se tyce vyberu plemenika mate pravdu, ale nekdy bohuzel kvalitni pes ma starsi panicky, kteri nezvladnou behat po vystavach a po cvicacich.Osobne znam takovy priklad a nevahala bych ho pouzit v chovu.
peclova_jana

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 9:07 pm    Předmět: využívaní plemeníků Citovat

Paní Mraková, každý chovatel má jiné požadavky na výběr krycího psa.Mohu vám jen potvrdit , že pes s mnohdy delším bon. kodem davá lepší štěnata než pes - šampion.A věřte , že vím o čem mluvím.Mě nevadí D2,ale musím vědět na kterou fenu si to mohu dovolit, povaha BB-většinu plemeníků znám osobně a vím jak se chovají mimo bonitační kolík, DKK 1/1 take moc neřeším,klidné bych i s těmito psy nakryla,pokud by splnoval mé požadavky. 1/1 je hraniční stupen-velice diskutabilní.
Řekla bych ,že klub nic netutlá,Dkk u sourozenců bylo dříve pasé,všechno je risk, kdo vám zaručí , že po plnochrupých rodičích narostou štěnatům zuby , které musí mít?
Plně souhlasím i s Vladkou J.,že ne každý majitel má vlohy ke skládání zkoušek, já jsem toho zářným příkladem,sice jezdím na tábory, ale nejdříve musí vycvičit mě,a potom psa.
A věřím ,že PCH vám jistě informace o plemenících v míře jaké budete požadovat poskytnou. Jen zuby a DKK vám nikdo nezaručí. Tam záleží na obou rodičích.
mrakova_jana

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 9:30 pm    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že takoví psi jsou, ale člověk se musí v tomto chovu pohybovat delší dobu, aby věděl, že tento pes rodokmenově na všechny přednosti vlastně má.
Já jsem myslela spíš situaci, kdy majitel se psem vůbec nic nedělá, rád by inkasoval za krytí a ohání se genetickou variabilitou.
Kolikpak jste asi Vy vydala za výstavy? A další věci?
A že by ten co jen běhá po zahrádce, na výstavě dostal VD,měl mít stejný počet krytí?

To mě těší, že snad letos výsledky DKK budou - já jsem myslela, že okamžitě, jak je Dr Ekr pošle / třeba vždy za 2 měsíce/ se přetisknou na web. Co na tom chcete zpracovávat?
peclova_jana

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 9:30 pm    Předmět: Citovat

Ještě malá poznamka,která se paní Mrakové jistě nebude líbit.
Pokud jak píšete,že byste PCH vrátila KL,když by vám napsala psa na krytí s 1 výstavou,bez zkoušek, povahou BB, tak vám vůbec nejde o zkvalitnění chovu, ale asi jen o sbírání titulů a zkoušek u psa a tento pes na vaši fenu třeba vůbec nesedne.
mrakova_jana

PříspěvekZaslal: čt leden 31, 2008 9:45 pm    Předmět: Citovat

Paní Peclová,
určitě pes s výstavou VD a povahou BB by ten chov velice zkvalitnil.
Tak Vy chováte?
Samozřejmě, i kvalitní pes u přísného rozhodčího může dostat VD, nebo není v kondici, nebo v srsti. Ale jestliže je to jediná známka, nebo opakovaná, proč ji dostal? Prohnutý hřbet, uzounký hrudník,přestavěná záď,nebo kravský postoj, nebo jiné věci. Opravdu kvalita pro další chov!!
Ten titul znamená, že je na dané výstavě nejlepší. Je ovšem další otázka, nakolik bude své vlastnosti předávat, k tomu je zapotřebí znát rodokmen, znát rodiče a sourozence. /a jsme zase u DKK/.A vůbec nejlepší, znát už odchovy.Pak se chov může zkvalitnit.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

Přejdi na: