Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: ne únor 03, 2008 11:27 pm    Předmět: Citovat

jemelkova_hana napsal:
"pracovní plemeno" není přežitá záležitost, ale skutečnost dle platného standardu hovawarta. Dokud ho země původu nezmění, bude po hovawartech vyžadována zkouška z výkonu ...
Majitelé hovawartů mají možnost výběru a zkoušky nedělat a ani pro chovatele nemusí být podstatné, aby je jejich vybraný krycí pes nějakou tu zkoušku měl ... ale pro chovatelskou práci klubu je důležité znění standardu a klub by měl svými podmínkami do chovu práci s hovawarty podporovat ...
Nejde o to, aby nebyli do chovu pouštěni psi bez zkoušek ... paní Bartoňová taky nic takového nenapsala ...

...... promluvil byrokrat .... Laughing Laughing

Ale nyní vážně .... ona nám země původu mluví do chovatelských podmínek??? já měla za to že ne ... Shocked

A co si představujete tím "podmínkami do chovu práci s hovawarty podporovat ..." ???
Myslím, že klub může podporovat práci s hovawarty stejně jako jakoukoli jinou činnost, ale pokud by měl omezovat chovnost na základě nesložené zkoušky, tak by to jen podpořilo další rozmach hovawartů bez PP.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:07 am    Předmět: Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
jemelkova_hana napsal:
"pracovní plemeno" není přežitá záležitost, ale skutečnost dle platného standardu hovawarta. Dokud ho země původu nezmění, bude po hovawartech vyžadována zkouška z výkonu ...
Majitelé hovawartů mají možnost výběru a zkoušky nedělat a ani pro chovatele nemusí být podstatné, aby je jejich vybraný krycí pes nějakou tu zkoušku měl ... ale pro chovatelskou práci klubu je důležité znění standardu a klub by měl svými podmínkami do chovu práci s hovawarty podporovat ...
Nejde o to, aby nebyli do chovu pouštěni psi bez zkoušek ... paní Bartoňová taky nic takového nenapsala ...

...... promluvil byrokrat .... Laughing Laughing

Ale nyní vážně .... ona nám země původu mluví do chovatelských podmínek??? já měla za to že ne ... Shocked

A co si představujete tím "podmínkami do chovu práci s hovawarty podporovat ..." ???
Myslím, že klub může podporovat práci s hovawarty stejně jako jakoukoli jinou činnost, ale pokud by měl omezovat chovnost na základě nesložené zkoušky, tak by to jen podpořilo další rozmach hovawartů bez PP.

Dovolte byrokratovi Laughing jednu otázku ... jaké podmínky do chovu by měl klub podle Vás nastavit, aby se zlepšovali pracovní vlohy hovawartů ?
Třeba se poučím Laughing
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:13 am    Předmět: Citovat

Nevim, zda podle mnozstvi slozenych zkousek lze posoudit povahu psa, tedy pevnost jeho nervu. Ano , klub by mel podporovat pracovni vyuzitelnost hovawarta, ale predevsim zalezi jen a pouze na majiteli, zda se svym psem bude pracovat nebo ne. A nemuzu souhlasit s vetou ,Chovatelé, kteří odmítají se psy cvičit a skládat zkoušky, by si asi měli najít nějaké jiné plemeno, které není zařazeno mezi pracovní.
Kdyz se podivame na psy se slozenou zkouskou, tak majitele techto psu , fen se venuji kynologii nebo zachranarine a je to jejich konickem. Nekteri treba zvoli jinou cestu, treba, ze si proste najdou nekoho, kdo jim zkousky s jejich psem slozi. Myslim, tim zkousky vyssiho stupne.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:28 am    Předmět: Citovat

Paní Jemelková a dovolte otázku vy mě..... opravdu si myslíte že složené zkoušky jsou tím správným metrem na rozklíčování pracovních vloh psa ???
Nemyslím si že by to byl zrovna dobrý recept neb pracovní vlohy může nést i pes bez zkoušek !!!

Myslím, že složené zkoušky spíše vykazují jak jejich majitelé jsou nadšení cvičitelé, v nemalé míře jak jsou zkušení cvičitelé (
ne každý majitel dokáže svého psa správně namotiovat), kolik mají volného času jež mohou věnovat výcviku a také jaké mají finanční možnosti.

Podle složených zkoušek nelze zodpovědně soudit zda tento pes či fena nese více geneticky přenášených pracovních vloh než jinej (jiná) bez zkoušek.
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:44 am    Předmět: Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
Paní Jemelková a dovolte otázku vy mě..... opravdu si myslíte že složené zkoušky jsou tím správným metrem na rozklíčování pracovních vloh psa ???
Nemyslím si že by to byl zrovna dobrý recept neb pracovní vlohy může nést i pes bez zkoušek !!!

Myslím, že složené zkoušky spíše vykazují jak jejich majitelé jsou nadšení cvičitelé, v nemalé míře jak jsou zkušení cvičitelé (
ne každý majitel dokáže svého psa správně namotiovat), kolik mají volného času jež mohou věnovat výcviku a také jaké mají finanční možnosti.

Podle složených zkoušek nelze zodpovědně soudit zda tento pes či fena nese více geneticky přenášených pracovních vloh než jinej (jiná) bez zkoušek.

Váš postoj ke zkouškám jste tu už několikrát opakovala ... ale není to odpověď na moji otázku ...
Určitě to máte promyšlené, jak by měly být podmínky do chovu nastaveny, aby se povahy pracovního plemene zlepšily ... a já se opravdu ráda poučím ...
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:48 am    Předmět: Citovat

Paní Jemelková, ani vy jste neodpověděla na mou otázku, která padle ještě před tou vaší ..... Rolling Eyes Laughing
beranova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:01 am    Předmět: Citovat

Já si myslím, že odpověď je někde uprostřed, nejsem žádný znalec genetiky apod. to přiznávám, ale podle "selského rozumu", je třeba odlišovat povahu a dědičnost pracovních vloh. S nějakou povahou se štěně narodí, když vezmeme dva extrémy, tak je buď nebojácné, zvídavé, aktivní atd. nebo bázlivé, méně aktivní, pomalejší ....tuto vrozenou povahu můžeme více či méně ovlivnit, aktivnější usměrnit a bázlivějšímu naopak pomoci překonat tuto vrozenou vlastnost a udělat z něho vyrovnaného psa. Záleží na tom, ke komu se štěně dostane a jak je s ním dále zacházeno. V obou případě se při ideálním stavu práce a vedení psovoda či majitele dopracujeme ke stejné "povaze" v dospělosti tj. bezproblémovému psu.
Ale co se asi nestane je to, že zatímco u aktivního temperamentního jedince můžeme dosáhnout výraznějších pracovních úspěchů tj. složení i vyšších stupnů zkoušek (samozřejmě pokud na to máme čas, peníze a blabla ....) u toho druhého se nám to buď nepovede vůbec a nebo s obrovským úsilím a to ještě jen těch méně náročných tj. základních ZZO, ZOP apod. protože pes či fena bez vrozeného "temperamentu" či jak tomu říkat, se prostě nedá vyhecovat či namotivovat tak, jak nepochybně potřebujeme při skládání vyšších zkoušek.
To je jedna část věci, tak druhá je ta, že pokud vím, se při učení novým věcem, v našem případě novým cvikům a povelům, vytváří v mozku nová "spojení", mozek se aktivizuje, nevím jak to přesně říct, a tím se
se zvyšuje jeho "hodnota" Very Happy (znalci genetiky se teď asi zachytají za hlavu z mého výkladu), protože ta spojení tam zůstanou a tito psi je potom mohou v jisté míře předávat svým potomkům. Asi to tak je, protože z praxe víme, že se psy z pracovní linie se mnohem lépe pracuje...naproti tomu, se psem, jehož rodiče "zakrněli" na zahrádce(omlouvám se za tento výraz všem, kteří necvičí a mají psy jako strážce domu, je to jejich volba a já ji respektuji) se bude dát cvičit jistě taky. ale ty vrozené předpoklady tam nebudou tak silné a nepůjde to zřejmě tak "snadno".
Co jsem tím chtěla říct, že si myslím, že naopak lze podle složených zkoušek resp. těch vyšších soudit, že pes či fena ponese více geneticky přenášených pracovních vloh než pes bez zkoušek.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:25 am    Předmět: Citovat

Já jenom zírám,
myslím, že paní Bartoňová to napsala velmi výstižně, když si to pořádně přečtete, tak neříká nic o tom, že někoho nepouště do chovu, ale jde o to , aby jsme my všichni chtěli podporovat pracovní vlohy hovawarta. Je škoda, že tady hodně lidí chtějí z hovawarta udělat společenské plemeno.

Místo , aby byli podpoprovaní , ti co s hovíky dělají a měli lepší třídu než ostatní, tak se někteří na ně dívají, že asi nemají co dělat, když mají čas na psy.
Znám hodně hovíků, kteří jsou dobří v povaze, ale bohužel nemají kořistnický pud a tak i když by s ním jezdili na cvičák každý den a jak říkám odráželi se i ušima, tak s ním žádnou pracovní zkoušku neudělaji.
A i když mají kořistnický pud, tak stále není vyhráno jestli unese zátěž, která je na něho dělána jak při výcviku, tak při zkoušce.
Není to, tak jednoduchý říct, že pes , který nemá zkoušku je stejný jak ten, který jí má, protože se nám zdá, že má perfektní povahu. Prostě, pokud se to neprokáže nějakou zkouškou, tak je to pořád jedna paní povídala.
Nevím jak u záchranařiny.

Podle mě nejde nijak moc prověřit pevnost nervů a pracovní vlohy než nějakou zkouškou.
Jo může udělat pracovní zkoušku ve stopách což je taky na stejné úrovni jak obrana mnohdy podceňovaná.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:45 am    Předmět: Citovat

my všichni by jsme měli nejprve podporovat vyrovnanost povah- od toho se mužou odvíjet pracovní vlohy- protože ty smaotné nejsou dědičné! ale dědičná je ta povaha. sama to teď vidím u nás ikdyž u bez PP štěněte kdy matka je absolutní nepracant táta má sice ZPU1 ale moc neaportuje a vzhledme k nežravosti je motivace složitá. nicméně štěně je aportér velekj aktivista a žravec a do cvičení a učení se novejm věcem opravdu zapalenej jedinec- z vrhu není jediná- schválně to sleduju abych věděla co z toho nechtěnýho spojení naonec vylezlo a sem docela překvapená - mile.
takže osobně bych se tu přestala dohadovat o pracovních vlohách ale začala ybch se dohadovat o povaháchkteré jsou mnohem duležitější a u našich HW nedořešené- kolikrát vidím na vystavách nevyrovnané jedince- ne vždy je to teda chyba psa někdy pánečka, ale myslím že všichni víte o čem mluvím
beranova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 10:12 am    Předmět: Citovat

Fajn, a jak tu povahu spolehlivě poznáte? Podle mě se vrozená povaha psa dá částečně změnit, resp. vylepšit příp. i zhoršit a v běžné ničím nevyjímečné situaci to prostě nepoznáte, pokud psa vidíte jen na výstavě nebo jinde chvilkově se potkáte.
Buď musíte toho psa či fenu znát dlouhodobě, vidět ho v různých i stresových situacích, na cvičáku, venku, doma, na výstavě nebo vám to prokáže právě složení nejrůznějších zkoušek, čím více tím lépe, protože jednou asi lze projít i "omylem". Pes s nevyrovnanou povahou, agresívní či bojácný je prostě není schopen skládat. Rolling Eyes
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 10:39 am    Předmět: Citovat

Než jsem si našla čas, sednout k počítači, vyjádřila mou myšlenku už Iva Beranová. Podle mého je to tedy tak: i nepracovní rodič může dát skvělého pracovního jedince. Ovšem s přibývajícími generacemi se tato pravděpodobnost snižuje!

V textu Ireny Bartoňové jsem nenašla ani zmínku o tom, že by do chovu neměli být pouštěni psi bez zkoušky. To "omezení" podle mého představuje fakt, že pes bez zkoušky by neměl mít nárok na nejvyšší třídu chovnosti, nemá šanci získat šampionát atp.
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 10:58 am    Předmět: Citovat

no na poznání povahy by se měli zásadně změnit povahové testy- právě yb měli posuzující lidi možnost zjistit jak se pes chová třeba i ve stresových situacích- které nelze nacvičit. tímto msěrem bych prozatím odvíjela vaši snahu. smaozřejmě podpora výcviku- nicméně ne jen na moravě ale třeba západní čechy jsou v tomto ohledu nepopsaný list- aneb nic se tu neděje- veškeré školky jsou praha brno. kdyby se přidala třeba apson plzeň
mulacova_tereza

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 11:37 am    Předmět: Citovat

bartonova_irena napsal:
Chovatelé, kteří odmítají se psy cvičit a skládat zkoušky, by si asi měli najít nějaké jiné plemeno, které není zařazeno mezi pracovní.

Konkrétně tuto větu jsem pochopila tak, že by do chovu neměli být pouštěni psi bez zkoušek. Ale nechci dělat větné rozbory každého příspěvku - pokud to tak není, zmýlila jsem se. Embarassed
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 12:58 pm    Předmět: Citovat

V zapadnich Cechach neni zadna skolka ci neco podobneho proto, ze , tam proste nejsou lidi , kteri by to vedli. A je to zase jenom o lidech. To , ze neco podobneho funguje jinde je zasluha tech, kteri ve svem volnem case pomahaji s vycvikem tem mene zkusenym.
beranova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 1:33 pm    Předmět: Citovat

Ještě bych se vrátila k příspěvku paní Bartoňové, tedy rozebírané větě
"Chovatelé, kteří odmítají se psy cvičit a skládat zkoušky, by si asi měli najít nějaké jiné plemeno, které není zařazeno mezi pracovní". Myslím si, že to bylo myšleno dobře a to tak, že když si kupuji psa pracovního plemene, měl byl bych si být vědom toho, že pro jeho chov!!! nikoliv jeho samotné vlastnění, jsou stanoveny určité podmínky tak, aby se dále toto plemeno rozvíjelo jako pracovní. Musím tedy počítat s tím, že jestliže chci toto plemeno rozmnožovat, budu muset tyto podmínky splnit, co je na tom divného? A tudíž si musím dobře rozmyslet, jestli je toto plemeno pro mne vhodné a jsem schopen a ochoten požadované zkoušky apod. skládat. Jestliže nejsem a přesto ho z nějakého důvodu chci (jako kamaráda, hlídače...), musím se smířit s tím, že jeho využití v chovu bude "minimální" a přednost budou mít psi či feny, splňující více dané podmínky. V případě, že chci více "chovat" a nechci nebo nemohu se věnovat výcviku, je na místě zvážit, jestli si nepořídit plemeno společenské, kde se zkoušky z výkonu nepožadují a kde mohu svou touhu mít úspěsného chovného jedince realizovat lépe a bez problémů.
cela_alena

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 1:45 pm    Předmět: Citovat

Musím souhlasit s Ivou beranovou. Napsala to velmi výstižně.
mulacova_tereza

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 2:06 pm    Předmět: Citovat

A to si opravdu myslíte, že povinná zkouška přispěje ke zlepšení povah? Jak to vidím já - budoucí chovatel si pořídí štěně (je tedy majitelem), protože hw je krásný pes, aby hlídalo dům a aby s ním trávil volný čas na procházkách, protože hw hlídá o něco lépe než pekinéz a je pohyblivější než rotwajler. Začne se zajímat co a jak, pojede s pejskem na tábor atd., následně zjistí že by chtěl taky štěňátka a ejhle - musí mít zkoušku. Buď si psa vycvičí sám, nebo začne chovat bez PP (další dobrý důvod pro prodej štěňat bez PP hned po tvrzení, že zrovna tohle štěně bylo osmé ve vrhu) nebo si dá psa vycvičit do nějaké rychloškoly, kde tu zkoušku do něj prostě natlučou (a neříkejte mi, že to nejde). Opravdu za sebe myslím, že tudy cesta neve...
beranova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 2:58 pm    Předmět: Citovat

A to si opravdu myslíte, že povinná zkouška přispěje ke zlepšení povah?
Já se domnívám, že ano, případně se alespoň na xx % vyloučí do chovu nevhodní jedinci. Víte, mě osobně se trochu příčí názor, že nový majitel si pořídí hw, protože je to krásný pes, jak píšete a teprve potom !!! se začne zajímat co a jak a následně!!! zjistí, že by taky štěňátka ...V tom vidím celou podstatu této diskuze. A to tu, že se napřed už nezajímal co znamená "pracovní" plemeno, že se neseznámil asi s podmínkami chovu a že teprve dodatečně si uvědomuje, že chce chovat ,a že podmínky jsou krucinál moc přísné a co teď, cítí se "poškozený"...ale bohužel si za to může sám, má jen dvě možnosti, buď je jeho motivace tak silná, že se vzchopí a začne něco dělat, vyhoví podmínkám, začne cvičit, pokusí se složit zkoušky a pokud bude opravdu chtít, věřím, že uspěje a nebo uzná, že se měl možná více informovat a že podmínky jsou pro něj asi nesplnitelné a bude mít dál svého milého kamarádya a hlídače. Víte, mě se taky moc líbí jedno bohužel (pro mne) lovecké plemeno, ale vzhledem k tomu, že nejsem schopna a ani ochotna si pořídit zelenou kamizolku a brokovnici, jsem byla nucena si připustit, že na to nemám a to nejen na to, abych ho případně uchovnila, ale ani na to, abych ho vycvičila tak, aby s námi mohl bezproblémově žít. Protože zvládnout třeba přivolání v lese, kde je plno zvěře a kam z hovíkem běžně chodíme na procházky u psa se silně vyvinutým loveckým instinktem, když chytí stopu zvěře, chce opravdu velmi zkušeného majitele a to já nejsem. A trnout strachy na každé vycházce nebo ho odsoudit k celoživotnímu venčení na vodítku, to by asi nebylo správné...
peclova_jana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 3:13 pm    Předmět: Citovat

Já si myslím, že náš klub pořádáním výcvikových táborů,dělá pro vylepšení povah HW velice mnoho.Co já pamatuji,tak jsou vždy plně obsazeny.Začátečníkům i těm pokročilejším dají skutečně mnoho.
Určítě je hodně málo chovatelů-spíše majitelů-kteří by ODMITALI se psi cvičit a skládat zkoušky.To by o tábory určitě nebyl takový zájem.

A ještě jednou připomenu,pokud nemáte dáno do vínku nadání se psem cvičit,tak vám nic nepomůže...Mluvím jen za sebe.Zůčastnuji se téměř všech v.táborů, ze cvičení mám radost,radost ze složeni zkoušky byt jen ZOP mám velikou.A kdybych trvala na tom,abych měla 1.tř.chovnosti a nechala bych si tuto zkoušku složit někým jiným,tak by mě to NETĚŠILO.
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 4:45 pm    Předmět: Citovat

Doplnila bych pani Peclovou, ze nejenom klub porada tabory, ale pokud se clovek alespon trochu zajima, muze se ucastnit i taboru poradanych jinymi organizacemi ci jednotlivci.Spolecenske plemeno jenom tezko splni pozadavky na sportovniho, vsestrane nadaneho psa, dobreho hlidace ., ktery nam bude dobrym spolecnikem pri sportovnich a rekreacnich aktivitach.Ano skladat zkousky je super a je jen dobre , ze lidi, kteri skladaji zkousky se svym psem je vice nez v minulosti.
Moji spolecensti kavaliri sice mnoho techto pozadavku splnuji, ale pochybuji, ze mi ohlidaji dum.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

Přejdi na: