Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
beranova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 5:36 pm    Předmět: Citovat

Omlouvám se, už je tady mnou přepříspěvkováno Very Happy, ale já jsem tím a myslím, že i ostatní co se mnou souhlasili, nemyslela to, že úlohu hw jako hlídacího, sportovního a všestranného psa může v tomto smyslu nahradit společenské plemeno (nebo jistě ne všechna), ať si ho pro tento účel pořídí komu je libo, ale to, že ten, kdo se chce aktivně zapojit do chovu !!!
pracovního plemene, musí vzít na vědomí, ať se mu to líbí nebo ne, jistá předem stanovená pravidla, např. pro vyšší tř. chovnosti nutnost zkoušky z výkonu, pro získání šampionátu nutnost zkoušky z výkonu, čím více zkoušek, tím bude asi více pes krýt, po této feně se lépe budou prodávat štěňata apod. A je čistě osobním rozhodnutím každého, pro jaký účel si hw pořizoval a co s ním chce dokázat, ale nemůže se zlobit, když při své minimální snaze o rozvinutí pracovních vloh svého psa a obětování spousty času i peněz ho nebude moci vůbec nebo jen málo použít do chovu. Teď možná legrační srovnání, ale to je jako bych tvrdila všem okolo, že zaběhnu "stovku" pod světový rekord a chtěla zlatou z olympiády, aniž bych na ni jela ...
..můj pes má super povahu, zkoušky by skládal jak na běžícím pásu, ale já nemám čas a peníze, abych to absolvovala, ale on na to fakt má, třeba ano, no bohužel dokud to nepředvede před rozhodčím, nedá se to posoudit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 5:41 pm    Předmět: Citovat

Dobrý večer,
omlouvám se všem, které jsem svým příspěvkem rozlítila. Možná to bylo moc stručné a zašifrované. Ovšem paní Beranová a paní Celá a paní Kejvalová a paní Jemelková a snad i další to pochopili přesně. Nemyslím, že by měli mít hovawarti do chovu povinnou vyšší zkoušku. Ale ti, co ji mají, prokazují kvalitu povahy, kterou jinak prokázat nelze. Já osobně bych byla asi raději, kdyby hovawart mezi pracovní plemena zařazený nebyl. Ale když už tam je, tak se tomu my chovatelé musíme podřídit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peclova_jana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 6:15 pm    Předmět: Citovat

Paní
Irenko,i já jsem vás pochopila,ale přesto budu i nadále oponovat.Znám psy ,kteří zkoušku nemají a mají skutečně skvělou AA povahu.
Zkouškou opravdu kvalitu povahy jednoznačně prokázat nelze.Podívejte se na plemeníky,kolik z nich má AA,i bez složené zkoušky.A se zkouškou BA.A vratme se do minulosti,kolik tehdy bylo psů se zkouškou?A povahy byly -5-.
Já všechny lidi,co dokáží složit jakoukoliv zkoušku velice obdivuji a fandím jim.
lyckova_barbora

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 6:39 pm    Předmět: Citovat

Bohužel se dostávám k reakci na příspěvek paní Bartoňové až teď, takže mnohé z toho, co jsem chtěla vyjádřit, tady už zaznělo - hlavně v příspěvcích Ivy Beranové. Takže jen doplňuji:
Naprosto souhlasím s příspěvkem paní Bartoňové, který tady vyvolal takovou polemiku. Stejně jako ona si myslím, že zkouška prokazuje kvalitu povahy psa. A z příspěvku jsem nepochopila, že by se psi bez zkoušek neměli do chovu pouštět.

Nemohu ale souhlasit s názorem paní Kučerové, že "...zkoušku prvního stupně zvládne jakýkoli trošku normální pes...", pokud tedy nemyslí ZPU1, tak to máme u nás asi většinu hovawartí populace "nenormální". Kolik hovawartů u nás má složenou zkoušku ZVV1, IPO1, VPG1? Kolik vyšších stopařských (FH) a záchranářských zkoušek?

Jani, taky znám spoustu skvělých psů s vynikajícím charakterem, kteří by jistě složili min. zkoušku 1.stupně, kdyby se jim majitelé věnovali…, ale jak tady dle mého velmi trefně napsala Iva Beranová - nemůžu tvrdit, že mám na světový rekord, když ho nepředvedu před rozhodčími…
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:03 pm    Předmět: Citovat

Já si stále myslím, že zkoušky více než o psovy vypovídají o psovodovi, jež mu věnuje čas popřípadě peníze. Ne každý má zkušenosti aby dokázal psa přivést k "vyžším" zkouškám a přesto může nést vlohy pro sportovní výcvik.

Jinak při brouzdání internetem jsem narazila i na internátní výcvik, kde slibují, poměrně v krátkém čase složit jakoukoli zkoušku z poměrně rozsáhlé nabídky.
Koukněte na http://www.dogschoolk9.com/cz/home.htm
Dokonce tam uvádějí : " Pokud pes trpí poruchou osobnosti, či vykazuje závažné povahové nedostatky,
nebo je již zlomen předchozím špatným výcvikem, je nutno počítat s navýšením ceny výcviku o 200 - 2000 euro."

Že by se přeci jen i narušení jedinci mohli za "drobný" poplatek pyšnit zkouškami?
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:26 pm    Předmět: Citovat

Já tady musím teda fakt nesouhlasit, ze zkoušky 1. stupně nezjistíte povahu psa a pevnost nervové soustavy. Znám spousty psů, kteří mají např. zkoušku 2. stupně a na závodech by je figurant vyhnal velmi rychle, ale prostě to mají naučené na jednoho figuranta v jednom prostředí. Upřímně kolik psů jezdí po závodech (cizí figurant, cizí prostředí) tak aby to vypověděl skutečně o jeho nervové soustavě a zda je tento tlak schopna zvládnout. Hodnocení na závodech je i daleko přísnější, to vám potvrdí každý rozhodčí.
Pokud chcete ze zkoušky 1. stupně posuzovat nervovou soustavu psa už tady je chyba...
Kolik zkoušek je se zavřenýma očima za uspokojivě, myslím si, že víc než dost, rozhodčí zavře tam oko, tam oko - je to přeci jen zkouška...

Naopak sama, když jsem vybírala krycí psi - nechala jsem si poslat výkonostní knížku a koukala na účast na závodech, pokud pes na závodech selhal, mohl mít zkoušky úspěšné jak chtěl.

Protože jsem i já s příspěvku paní Bartoňové pochopila, že pracovní plemeno s pracovní zkouškou Hovawart a pokud si ho chce pořídit někdo jiný má prostě smůlu, když nebude skládat zkoušky - stejně jsem to pochopila jako paní Kučerová.

Nebráním se psi s určitou zkouškou dát do výběrové třídy, ale omezovat psi bez zkoušky z výkonu v krytí mi nepřijde jako šťastné řešení. Naopak rozšíření bonitačního testu by mohlo být správným krokem, protože na tom se schodneme všichni současný test je přežitek a nevyhovoující.

Kynologie je o času a penězích a zkoušku si zaplatit prostě můžete ať se to někomu líbí nebo ne. Proto bych rozhodně tak odvážně netvrdila, že zkouška 1. stupně je o nervové soustavě psa. On totiž i zcela labilní pes v běžném životě, se správně rozvinutým kořistnickým pudem může třískat zkoušku za zkouškou a přitom v běžném životě je nepoužitelný...

Co klub chce??? Myslím, že priorita je to pro co byli vyšlechtěni a upevňování těchto vlastností a ne sportovní kynologie . Pokud někdo věnuje ten čas tomuto odvětví a no dejme mu možnost výběrového chovu, ale opak omezovat je nesmysl. Zaměřme se spíš na kvalitu bonitace!!!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:28 pm    Předmět: Citovat

Paní Tuzarová nejvyšší čas vyrazit na cvičiště a začít se věnovat sportovnímu výcviku, potom pochopíte, že ani povaha AA Vám opravdu nemusí pomoci, protože žádný figurant ani výcvikář ani psovod není kouzelník ani peníze Vám nepomohou pokud pes nemá vlohy. Ale to jinak nepochopíte pokud nezačnete. Kdyby to bylo tak jednoduchý, tak by tady opravdu běhalo víc psů se složenými pracovními zkoušky.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:30 pm    Předmět: Citovat

A ze stopařský zkoušek přeci už vůbec nemůžete posuzovat povahovou kvalitu psa Idea Propána od toho by měla být bonitace a ne zkoušky přeci.

Možná spíš tahle celá diskuze je velmi nepochopená asi z mé strany, protože já fakt nevidím rovnici zkouška 1.stupně = vyrovnané zvíře, kterou tady obhajujete.
cela_alena

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:39 pm    Předmět: Citovat

Nikdo tady nemluví o omezování chovu pouze o tom, že třeba psi co nemají žádné zkoušky budou méně žádány a tudíž si majitelé nemohou stěžovat.
Ano i já znám zkoušky za peníze , ale to musí rozhodčí zavřít obě oči, ale o tom se snad nebavíme a myslím, že by to ani nikoho netěšilo.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 7:39 pm    Předmět: Citovat

vlkova_ivana napsal:
Já tady musím teda fakt nesouhlasit, ze zkoušky 1. stupně nezjistíte povahu psa a pevnost nervové soustavy. Znám spousty psů, kteří mají např. zkoušku 2. stupně a na závodech by je figurant vyhnal velmi rychle, ale prostě to mají naučené na jednoho figuranta v jednom prostředí. Upřímně kolik psů jezdí po závodech (cizí figurant, cizí prostředí) tak aby to vypověděl skutečně o jeho nervové soustavě a zda je tento tlak schopna zvládnout. Hodnocení na závodech je i daleko přísnější, to vám potvrdí každý rozhodčí.
Pokud chcete ze zkoušky 1. stupně posuzovat nervovou soustavu psa už tady je chyba...
Kolik zkoušek je se zavřenýma očima za uspokojivě, myslím si, že víc než dost, rozhodčí zavře tam oko, tam oko - je to přeci jen zkouška...

Naopak sama, když jsem vybírala krycí psi - nechala jsem si poslat výkonostní knížku a koukala na účast na závodech, pokud pes na závodech selhal, mohl mít zkoušky úspěšné jak chtěl.

Protože jsem i já s příspěvku paní Bartoňové pochopila, že pracovní plemeno s pracovní zkouškou Hovawart a pokud si ho chce pořídit někdo jiný má prostě smůlu, když nebude skládat zkoušky - stejně jsem to pochopila jako paní Kučerová.

Nebráním se psi s určitou zkouškou dát do výběrové třídy, ale omezovat psi bez zkoušky z výkonu v krytí mi nepřijde jako šťastné řešení. Naopak rozšíření bonitačního testu by mohlo být správným krokem, protože na tom se schodneme všichni současný test je přežitek a nevyhovoující.

Kynologie je o času a penězích a zkoušku si zaplatit prostě můžete ať se to někomu líbí nebo ne. Proto bych rozhodně tak odvážně netvrdila, že zkouška 1. stupně je o nervové soustavě psa. On totiž i zcela labilní pes v běžném životě, se správně rozvinutým kořistnickým pudem může třískat zkoušku za zkouškou a přitom v běžném životě je nepoužitelný...

Co klub chce??? Myslím, že priorita je to pro co byli vyšlechtěni a upevňování těchto vlastností a ne sportovní kynologie . Pokud někdo věnuje ten čas tomuto odvětví a no dejme mu možnost výběrového chovu, ale opak omezovat je nesmysl. Zaměřme se spíš na kvalitu bonitace!!!

Musím naprosto souhlasit ... Exclamation Exclamation Exclamation
klobouk dolů, velice výstižně napsáno !!!!
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 8:37 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
prosím paní Vlkovou, jestli by nemohla upřesnit, co si představuje pod pojmem nepoužitelnost psa v běžném životě, zejména pokud jde o psa zcela labilního se složenýma x zkouškama (viz Váš předchozí příspěvek). Může zcela labilní pes složit např. zkoušky všestranné 2. stupně ? (Myslím čestně složit, ne koupit).
S tím souvisí i další dotaz : jaké vlastnosti by měl prokázat test povahy při bonitaci a to s přihlédnutím k původnímu určení plemene("hlídač dvora bez jakéhokoliv výcviku")? a nejsou trošku v rozporu vlastnosti vyplývající z původního určení (neměli být k cizím lehce nedůvěřiví a případného lumpa zastrašit svou velikostí a štěkotem?) s vlastnostmi žádoucími pro dnešní pojetí obran?
Ještě poznámku : nemyslím si, že obrana = kořistnický pud. Obrana se dá cvičit i na jiném základě, ale k tomu je třeba najít dobrého figuranta, který je ochoten opustit "ovčácké" stereotypy a vymyslet obranu vašemu psovi na míru (o čemž se m.j. zmiňuje i p. H. Blasiusová ve své monografii) - ale takových je asi bohužel málo. Inteligentně cvičená obrana přeci taky slouží k žádoucímu zvyšování sebevědomí psů, kteří jím neoplývají (nebo se pletu?).
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:16 pm    Předmět: Citovat

Např. pes je aportér, má kořistnický pud, kořistnický pud ( vidina kořisti -rukávu) přetluče nedůvěru v člověka. To znamená pes v běžném životě je schopen prchnout před náhodným běžcem na vycházce, přičemž na obraně má vyvinut tak silný kořistnický pud, který to přetluče. Stejně tak člověk bez rukávu dokáže vyhnat psa, který by při vidině rukávu jinak neustoupil, neb má mozek zatemněný kořistí.
Není to fantazie, ale realita, kterou jsem viděla nejednou v praxi.
Sportovní pes se ZVV3 může být absolutní antihlídač, hovawart má být dle standardu spolehlivý hlídač.
Bohužel v reálu jsem viděla i psy se zkouškami 3. stupně, které by jakýkoliv jiný figurant než ten na jakého jsou naučení vyhnal...
Rozhodně bych sportovní kynologie, nezaměňovala se služební kynologií, ale to už je opravdu na další a další rozbory.
Někteří psi ze sportovní kynologie zcela vyhoří pokud na sobě dotyčný pachatel nemá rukáv. Viděla jsem ovčandu s IPO3, s kterou zkoušel psovod kousat na ringo oblek a ta fena byla velmi překvapena novou situací a stále nevěřila vlastním očím, že rukáv opravdu na figurantovi není...
Jaké chceme hovawarty - chceme bezproblémové společníky, klidné, spolehlivé hlídače, samozřejmě se nemůže nikdy zaručit, že všichni budou takový. Ale rozšíření povahové testu, kdy psa netestujeme jen u kolíku, ale i v situacích "běžného života" rozliší se tam více vzruchy a útlumy psa . Nejdřív by měl být dán jasný cíl v chovu hovawartů a to si myslím, že bychom se měli především držet standardu.
Se psem budu kousat od štěněte na jednoho figuranta, v jednom prostředí, tam složím zkoušku, vyjedu jinam a psa nestačím chytat jak mi ho figurant požene- co to vypoví o jeho nervové soustavě, byť má složené zkoušky doma???
Zkoušky ze sportovní kynologie podporovat ano, ale zároveň bych kladla větší důraz na bonitaci, než na zkoušku 1. stupně - takto jsem to myslela.
A snad i upřesnila blíže. Wink
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:26 pm    Předmět: Citovat

plně souhlasím s paní Vlkovou napsala to naprosto přesně a výstižně.
spousta psů- hlavně z dřívější doby znala například výcvik tipu- kotec-auto-cvičák-auto-kotec. ten pes z normálního života neznal nic- toho psa vzít do města tak šlo o krku bud psovi nebo okolním lidem- byl nepoužitelnej. ale měl složené například IPO aj.
zkkouška která už něco muže vypovědět o povaze psa je například zkouška BH nebo jakákoliv zkouška obedience- kde při zkouškách i závodech je v těsné blízkosti placu i publikum- totéž tanec se psem a podobně. tohle pes který skládá IPO nebo ZVV pravděpodobně nezažije protože u placu musí bejt ticho a pokud možno minimum lidí- alespon co já znám.
takže plně souhlasím s paní vlkovou
peclova_jana

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 9:51 pm    Předmět: Citovat

Poslední věta p. Vlkové mě nadchla-zaměřit se na kvalitu bonitace!!!
V nově schváleném bonitačním řádu v H.Brodě se zvedl počet bon.HW z dřívějších 15,i když se bonitovalo max.cca18HW, na 30!!!v jediném dnu.Já jsem k tomu měla výhrady,bohužel mnou opravený BŘ se ani nepřečetl z důvodu mé nepřítomnosti na schůzi.V něm jsem také navrhovala změnu testu povah,která by byla vypracována více "lidmi" , kteří se zabývají výcvikem a dlouhodobým chovem.Zamyslel se někdo nad tím,kolik minut má na bonitaci vyhrazeno 1 zvíře? Bon. začne v 9hodin a končí v 17.hodin,t.j.8hodin=480minut:30= 16minut na 1HW.To zahrnuje povahový test,exterierové posouzení a odběr krve,zápisy a celkové vyhodnocení a závěr akce.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 7:36 am    Předmět: Citovat

Myslíte si tedy, že by povahové testy měly být rozšířeny o něco takového jak jsou speciální cviky u zkoušek BH a ZZO? Já si myslím, že celá akce bonitace (a svod) je v podstatě dobrá prověrka povahy - cizí prostředí, velké množství psů i lidí, odběr krve, manipulace se psem cizím člověkem při měření a prohlídce psa, v Kroměříži jsme měli dokonce na svodu na vedlejší střelnici nějaké závody, kdy stříleli snad i z houfnice či čeho. I v bonitačním řádu je, že při hodnocení povahy se má přihlížet k chování psa v průběhu celé akce (pokud je to teda při tom množství psů reálné).
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 9:53 am    Předmět: Citovat

To,že pes nemá zkoušky neznamená,že je to pes nevhodný pro chov.Nemyslím si,že by současná bonitace vypovídala o skutečné povaze psa.Byla jsem svědkem ,kdy fena,která zkoušky i ze střílení je vyrovnaná a nikterak není plachá,při střílení sebou škubla.V tu ránu dostala BA a bylo hotovo.Dost často zavítám na stránky k panu Desenskému a našla jsem tam dotaz,ptala se ho tam jedna majitelka psa zda je možné výcvikem obran u psa zlepšit povahu,on byl zásadně proti.Psovi se musí osobně věnovat jeho páníček.

Paní Vlková souhlasím s tím co jste napsala.Byla jsem se vloni podívat na zkoušky podle tartu a byla jsem dost vyděšená.Rozhodčí byl starší pán u kterého by zkoušku složil i můj rozjívený jorkšír.Dám př. pes byl přivázán a figurant k němu měl přijít a pokusit se ho odvázat.Samozřejmě,že pes ho měl vyhnat a nenechat se odvázat.Z 15 psů to zvládli jen 3,ale zkoušku udělali všichni!Tím chci jen říct to,že pokud má pes spoustu zkouišek nemusí to zákonitě znamenat,že má výbornou povahu.
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 10:00 am    Předmět: Citovat

našla jsem na webu p.Desenskeho dotaz ohledně obran a zlepšení povahy psa.Shodou okolností se ptá majitel hovíka : http://www.psycholog-psu.com/poradna/viewtopic.php?t=1843
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 10:33 am    Předmět: Citovat

Pokud dostala ona fena hodnocení povahy BA POUZE na základě škubnutí při výstřelu, tak to vypovídá o nekompetentnosti posuzovatele a ne o nedostatečnosti bonitací (má se hodnotit projev v průběhu celé akce !!!!!).

Pan Desenský nevylučuje kladný vliv obrany na zvyšování sebevědomí, pouze to příliš nedoporučuje a to s ohledem na kvalitu figuranta. A tady bude ten kámen úrazu, protože najít figuranta který ušije trénink obrany na tělu vašemu hovawartovi je asi opravdu těžké, ale mohu říct, že ne nemožné (a to se zřetelným kladným vlivem na sebevědomí psa). Ale taky jsem se setkala s figurantem, který řekl "TÍMHLE" (tím myslel psa) se vůbec nezabývám". Někdy je také problém v psovodovi, která má představu, že jeho hovík bude kousat jako maliňák.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 10:40 am    Předmět: Citovat

Omlouvám se,
jenom jsem ještě zapomněla, že samozřejmě obrana není samospasitelná, ale že funguje jako součást socializace atd. atd.
pecenkova_iva

PříspěvekZaslal: út únor 05, 2008 12:31 pm    Předmět: Citovat

no ono nám řekli taky na cvičáku že s Tímhle- také myšleno napsa cvičit neumí a vysvětlit si že se s tím cvičí ajko s každým nromálním psem si vysvětlit nenechali bo to mělo dlouhý chlupi a uši dolu. i v tomhle je kolikrát problém rpčo psi nemaj zkoušky- protože pokud tohle zaslechne slabší povaha tak se na to vykašle- a neslyšela jsme to jednou.
S těma obranama souhlasím
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

Přejdi na: