Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Bonitace v zemi původu

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
heranova_dana

PříspěvekZaslal: ne únor 24, 2008 10:17 am    Předmět: Bonitace v zemi původu Citovat

Zajímalo by mne, zda by někdo zkušený a světaznalý Wink mohl popsat a shrnout, jak probíhají bonitace a jaké jsou podmínky uchovnění a třídy chovnosti v zemi původu. Určitě nejsem sama, kdo o tom prakticky nic neví a velmi by mne to pro srovnání zajímalo. Díky za případné odpovědi!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weidnerova_michaela

PříspěvekZaslal: út únor 26, 2008 3:42 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Dano,
Tvůj dotaz jsem zřejmě ve smršti jiných příspěvků přehlédla, nicméně nevím, jestli Tě svou odpovědí plně uspokojím, ale pokusím se o to alespoň částečně. Kompletně přeložený řád německé bonitace (mám na mysli klubu RZV) bohužel nemám. Je to poměrně rozsáhlé. Nejsem v tuto chvíli u svého počítače, ale je možné, že mám v elektronické podobě doma originál. Nicméně jsem měla asi 2 x možnost v Německu tuto chovatelskou akci (JB a ZTP) shlédnout a zkusím napsat alespoň po paměti. Pokud vím, stejně se bonituje i v Rakousku. Předpokládám, že všechny zajímá především základní povahový test - povinný. Předem se omlouvám, pokud bych na něco zapomněla. U nás máme svod mladých a bonitaci a obojí je povinné. V Německu mají volně přeloženo: 1) svod mladých (NZB), který není povinný a potom povinné 2) bonitace mladých (JB) a 3) bonitaci (ZTP). Již u NZB se kromě základního hodnocení exteriéru provádí určitý test povahy jako je chování při posuzování, hra o kořist s cizí osobou, skupina osob a reakce na optické a akustické rušivé vlivy a celkový temperament. JB a ZTP mají až na drobné odchylky základní povahový test stejný. Část cviků se posuzuje na cvičišti a zbytek je většinou rozložen do okruhu kolem cvičiště, kde se v podstatě jde terénem a plní se jednotlivé úkoly. Hodnotí se samozřejmě celkové chování psa během posuzování a dále potom hra s psovodem, boj o kořist s cizí osobou, přinášení předmětu vhozeného do hromady pet lahví, chování ve skupině lidí (přivolání do této skupiny - psovod je těsně obemknut cca 10ti lidmi, kteří se ke psu ,který se přiblíží asi na 1-2metry otočí čelem), dále reakce na optické a akustické rušivé vlivy. Tady bych vyjmenovala např. na laně tažený uzel slalomem zatlučených tyček, bouchání řetězem na laně do plechu, střelba, pobíhající cizí osoba v tmavém dlouhém kabátě, klobouku a brýlích sem a tam přes cestu a dělající nezvykké pohyby, přes cestu tažené sáně s pannou vystřiženou z kartonu, vztyčení obleku (montérkovho kompletu) zavěšeného na laně a na ramínku před psem ....a jistě jsem ještě na něco zapomněla. U cviků v terénu vede psovod psa na 10 m dlouhém vodítku, které se na povel rozhodčího vždy u každé disciplíny pouští na zem a pes se má projevit "na volno" . Na závěr se ještě provádí ochrana psovoda, kdy z úkrytu cca 25m vzdáleném vychází proti figurant. Ten pak z určité vzdálenosti (6-7m?) začne dělat rychlejší kroky a náznaky útoku. Tady se nebudu pouště do podrobného popisu, protože to nevím z hlavy přesně. Pes má samozřejmě psovoda bránit. Poté se ještě jde do skupiny osob, kde se má pes chovat přirozeně. Toto je z toho základního asi vše. Je možné samozřejmě dosáhnout i vyšší třídy chovnosti s předepsaným testem povahy a s určitými zkouškami, ale to jsem sama neviděla a do spekulací se pouštět nebudu. Pokud by se mi podařilo zjistit něco dalšího, ráda to sem napíšu.
heranova_dana

PříspěvekZaslal: út únor 26, 2008 6:47 pm    Předmět: Citovat

Míšo, moc děkuji za zajímavé informace. A jestli máte někdo další info, sem s ním Very Happy
seda_jan

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 9:55 am    Předmět: Re: Bonitace v zemi původu Citovat

heranova_dana napsal:
Zajímalo by mne, zda by někdo zkušený a světaznalý Wink mohl popsat a shrnout, jak probíhají bonitace a jaké jsou podmínky uchovnění a třídy chovnosti v zemi původu. Určitě nejsem sama, kdo o tom prakticky nic neví a velmi by mne to pro srovnání zajímalo. Díky za případné odpovědi!

Zdravím,
nevím jestli jsem dost znalý světa, ale pokud jde o HZD, popis průběhu bonitací je na našich stránkách
http://www.clairmont.wordbook.cz/r_korung.html

Jak to probíhá jinde, by nejlíp asi věděla Radka Jindráková, která má na kazetě nahrané povahové testy tuším ze Švédska. Dál vím, že chovného psa v německém klubu RZV má Zuzana Kemrová, která vlastní Lorda Královské zátiší, ta tím pádem bude znát průběh bonitací u nich. Možná bude někdo mít na ni kontakt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: