Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
návrhů řádů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Hw klub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt září 25, 2008 8:24 pm    Předmět: Citovat

Álo souhlasím a vím o tom,

Pokud pes nemá vlohu pro aport není to vylučující z chovu - je to nesmysl a i sama jsem to říkala, když jsem navrhovala praktickou část. Pouze sníží výslednou známku , ale ne ,že končí PT!!!

Stejně tak hodnocení střelby je nutno přepracovat. Protože si jednotlivé body v řádku odporují.

Brzy zveřejním své dva návrhy na hodnocení těchto bodů a budu stát také o přepracování. Nezáleží to však jen na mě, ale na většině, která klidně může uznat, že původní hodnocení PT je vyhovující a mé připomínky a tvé nedostačující, ale pokud člověk nezveřejní tu svoji přepracovanou verzi, které se chytit. Bude to jen prskání na prázdno a to nechci Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 7:03 am    Předmět: Citovat

Reakce na střelbu :
Píšete, že žádoucí reakce je nulová, ohlédnutí psa za zvukem je pouze přípustná. A to za situace, kdy pes je na dlouhém vodítku a BEZ POVELU s psovodem odchází - myslím že se tady nedá mluvit o nějaké činnosti psa, pouze mu je znemožněno díky vodítku se od pána vzdálit na více než 3m. Za této situace je přirozená reakce psa S NORMÁLNÍM SLUCHEM se ohlédnout po zdroji nárazového zvuku (i člověka). Jiná situace je při cvičení kdy je psovi jednoznačně nařízena činnost povelem(nejčastěji "k noze") a pes se namá co po čem ohlížet nebo dokonce zastavovat.
Z tohoto důvodu nesouhlasím s horším hodnocením přirozeně reagujícího psa - ohlédnutí, zastavení a dále v klidu následování pána.

Přivolání skupinkou osob :
P. Vlková píše : "....viděl pána odbíhat skrz skupinku...", v návrhu PT je :"Psovod předá psa .... a bez povelu odchází" - myslím, že to jsou pro psa odlišné situace - ve verzi p. Vlkové mu pán prchá, v návrhu v klidu odchází. Prosím o upřesnění. A v návrhu uváděných 3x3m je malá plocha(mám takovou ložnici) a není zde uvedeno, v jaké vzdálenosti za skupinou se psovod zastavuje, to je také pro reakci psa důležité.Rovněž prosím o upřesnění a ráda okamžitě vyzkouším.

Vlohy pro aport :
Ráda bych zdůraznila (pokud jsem dobře návrh pochopila), že nejde o žádný aport - pes nemusí nic přinášet ! - ale pouze vyběhnout pro svou oblíbenou hračku ať je to balónek nebo třeba pánova bota. Nejde o žádný cvika nemá to nic společného s návštěvami cvičáku!

Nepovinná část :
1) Pokud by dle nového BŘ byla tzv.nepovinná část povinná pro získání 1.tř. chovnosti, došlo by k velkému a nespravedlivému nepoměru mezi 1.tř. dnes a potom. I proto navrhuji, aby jakékoliv cviky obrany byly povinné pouze pro Korung.
2)P. Vlková, podle vašeho příspěvku bych pochopila, že pro 1.tř. chovnosti pes BUĎ udělá nepovinnou část PT (která je pouze pro psy cvičící obranu), NEBO absolvuje s předepsaným hodnocením x výstav. Takto to ale v návrhu napsáno není !
Prosím o vysvětlení

Ochrana psovoda :
Obávám se, že pokud nebude navozena hádka a pes se potom v "civilu" dostane do stejné naprosto běžné situace - potkat se s podobným chlapem - tak se může stát, že prostě zaútočí (psi mají velice dobrou paměť !)

Jinak chci ještě zdůraznit, že podle mého mínění pro úspěšné absolvování povinné části PT nemusí pes ani jednou navštívit cvičiště a pán s ním nemusí cvičit dle zkušebních řádů. Musí být jenom socializovaný a vychovaný a na test pánem připravený.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 8:00 am    Předmět: Citovat

Tak já už těm třídám vůbec nerozumím.
Pro 1. třídu musí být varianta A nebo B?
Nebo 1 třída může být bez variant?

Pro koho jsou určeny varianty?

Ivo píšeš.
Nepovinná část
Nepovažovala bych ji za zbytečnou, je to část pro lidi, kteří nemají splněné podmínky na Körung, ale chtějí prezentovat svého psa více než jen povinnou částí a bonitace je nejlepší možná cesta předvést ostatním potencionálním nevěstám a ženichům, že jejich pes je ten "nej" - to je myšlenka nepovinné části . Samozřejmě je vyčlenění nepoviné části pro 1. třídu chovnosti, nemyslím, že je to zvýhodnění, pes který necvičí, ale má exteriérové kvality vykompenzuje to výstavami na víc - otázkou je množství

Tady nechápu slovo pes , který necvičí .

Přece pes, který necvičí nemůže mít 1. třídu a složenou zkoušku 1. stupně.

Moc těm variantám nerozumím a zdají se mně být zbytečné a komplikované.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 8:28 am    Předmět: Citovat

Míšo,
cvičící pes je vlastně zvýhodněn tím, že většinu bodů z PT dělá na cvičišti.
Bod 4. Aport- hra s páníčkem
Bod5. Přivolání- to se taky učí. TZv. rychlý přivolání.
Bod6.Rušivé vlivy taky
Bod8. Průchod- tzv.osmička dle Ipo jednou BH

Proto si myslím, že některé body by v PT být nemusely. Ti co to cvičí od štěněte , tak to budou mít výborně naučeny a povahu tam neuvidím.

A pokud by vše prošlo, tak za 1 den bonitovat max 10 psů.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 8:41 am    Předmět: Citovat

Reakce na střelbu:

Upřesním myšlenku, napsala jsme ji stroze a je třeba to uvést na pravou míru, máme 4stupňové hodnocení zavedené v návrhu:

PRoto A by mělo být, že pes musí být ke střelbě lhostejný - nevnímat
Pes odchází s pánem směrem k předepsanému bodu, výstřel nezmění směr, nezastaví se, ignoruje střelbu - to je ideální reakce

Jakákoliv odchylka od ideální reakce by měla být proto odstupňovaná . Pokud pes reaguje na střelbu tím, že přeruší činnost, kterou se svým pánem započal - již to není ideální reakce, např. zastavení, ohlédnutí se apod. není rekace vylučující z chovu, ale není to ani ideál lhostejnosti ke střelbě.

Skupinka:

Zkuste i odcházet (já jsem markatní rozdíly nerozpoznala), pokud psa drží pomocník a pes vidí vzdalovat se pána určitou trasou je pro něj nejpřirozenější ho následovat stejnou. Ve výcviku jsem pozorovala reakce takové, že nervóznější pes na povel běžel k pánovi, při bližení k skupince si ji začal kontrolovovat a při přiběhnutí k pánovi, si stále hlídá skupinku za sebou a otáčel se... Další byl absolutně nezvladatelný psi, kteří to nabrali úplně jiným směrem buď se prát při zahlédnutí psa a nebo se snahou co nejrychleji zmizet

1. třída chovnosti varianta A
povinná část + absolvuje nepovinnou část s výsledkem alespoň 70%
+ 2 výstavy

Varianta B
pouze povinná část
+ 4 výstavy

Proto rozhovru přecházejícího v hádku v podstatě nic nenamítám.. a jak jsme psala dobrý námět k diskusi
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 8:58 am    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Tak já už těm třídám vůbec nerozumím.
Pro 1. třídu musí být varianta A nebo B?
Nebo 1 třída může být bez variant?

Pro koho jsou určeny varianty?

Ivo píšeš.
Nepovinná část
Nepovažovala bych ji za zbytečnou, je to část pro lidi, kteří nemají splněné podmínky na Körung, ale chtějí prezentovat svého psa více než jen povinnou částí a bonitace je nejlepší možná cesta předvést ostatním potencionálním nevěstám a ženichům, že jejich pes je ten "nej" - to je myšlenka nepovinné části . Samozřejmě je vyčlenění nepoviné části pro 1. třídu chovnosti, nemyslím, že je to zvýhodnění, pes který necvičí, ale má exteriérové kvality vykompenzuje to výstavami na víc - otázkou je množství

Tady nechápu slovo pes , který necvičí .

Přece pes, který necvičí nemůže mít 1. třídu a složenou zkoušku 1. stupně.

Moc těm variantám nerozumím a zdají se mně být zbytečné a komplikované.

Jen upřesním, pes musí mít složenu zkoušku 1. stupně (záchranářskou, všestranou). Necvičí bylo špatně použité slovo, pokud pes nechce předvést nepovinnou část, vykompenzuje toto výstavami.

Jak jsem psala vycházela jsem z toho, že hovawart pes pracovní s povinnou zkouškou do třídy pracovní.
Teď už s odstupem času vidím, že je tento původní záměr absolutně nepochopen. Zase na druhou stranu uznávám , že odstupňovat jinak třídy chovnosti, například na dvě - chovnost a výběrová chovnost - by bylo postačující.

Dnes ráno jsem zběžně četla dobrý nový kompromisní návrh - zakompenzovány připomínky, jediné co mne zarazilo je jedna třída chovnosti, s kterou nesouhlasím, ale naopak pokud to uklidní vášně je to skvělý návrh Smile a já si můžu myslet co chci.
Krásný den všem
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá září 26, 2008 9:18 am    Předmět: Citovat

Jsem taky pro 1. třídu se zkouškou pracovní . To se určitě shodneme. Ale já bych tam dala i ZM - motivačně.
A i když zkouška ZM není 300 bodová zkouška, tak bych jí tam dala. A pokud časem tam bude hodně psů, tak zvyšovat nároky postupně.
A i jednu se záchranářských zkoušek, která už je krokem před 300 bodovou zkouškou.
A netrápila bych majitelé s tolikati výstavami. Souhlasím s názorem Míši jak psala v předešlém příspěvku.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 07, 2008 10:11 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně nového návrhu bonitačního řádu zracovaného manž. Slezákovými a paní Fistungovou.

Pochopila jsem správně že tento návrh nepočítá s tzv. třídami chovnosti a určuje pouze zda je jedinec chovný, nebo chovný s omezením, nebo nezařezen do chovu...???

Děkuji
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: st říjen 08, 2008 11:26 am    Předmět: Citovat

Dobrý den, pochopila jste to správně. Náš návrh nepočítá s třídami chovnosti. Určuje zda je pes chovný, chovný s omezením nebo nechovný.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: st říjen 08, 2008 11:31 am    Předmět: Citovat

Velice děkuji za odpověď,
myslím, že toto označení naprosto stačí. třídami chovnosti se vše zbytečně komplikovalo ...
cely_erik

PříspěvekZaslal: st říjen 08, 2008 7:22 pm    Předmět: Citovat

Děkuji všem členům za aktivitu a předložení návrhů na změnu řádů.

Neděkuji výboru a chov. kolegiu - ti žádný návrh nepředkládají, což je po půl roce tristní výsledek, inu když ptáčka (hlasy) lapají, pěkně mu zpívají.

Návrh Šárky a Martina Slezákových podpořím svým hlasem. Je dobře zpracovaný a mám k němu podstatně méně připomínek než k druhému návrhu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sianu_anastasia

PříspěvekZaslal: st říjen 08, 2008 8:49 pm    Předmět: Citovat

Děkuji manželům Slezákových ze nový návrh. Alespoň tu máme konečně možnost volby a výběru.

Mám jen pár otázek. Chtěla bych vědět jak bude probíhat vyhodnocování povah u PT jestli to bude jako dnes ( AA, BA, BB) nebo jestli máte na hodnocení jiný návrh?
A moje druhá otázka se týká DKK. Jelikož jsem majitelkou fenečky (1/1) chtěla bych vědět jaké jedince, plánujete pouštět do chovu a případně s jakým omezením?

Děkuji za odpověd

Very Happy
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 9:01 am    Předmět: Citovat

Dobrý den, u nových návrhů - v bonitační kartě - jsem nenašla hodnocení jednotlivých bodů povahových testů (nemyslím výsledek, ten tam je). Pokud v této chvíli jsou předkládány jen ony nové návrhy - zápisní řád s tř. chovnosti "chovný, chovný s om. a nechovný", není potom ve variantě povahového testu č. 2 navíc nepovinná část? Jinak nový návrh PT mi připadá náročnější než původní.
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 10:03 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,

Vyhodnocení PT navrhujeme pouze s hodnocením PROŠEL nebo NEPROŠEL. Pokud by se povaha chtěla rozlišit, může být např. hodnocení se znaménky + a - . Samozřejmě to není hodnocení lepší a horší povahy, pouze by se rozlišilo např. Flegma P+ a opak P-. Vše jen jen na zvážení a diskusi.

Pokud se týká DKK náš návrh je DKK 1/1 pustit bez omezení, ale samozřejmě na jedince s DKK 0/0.
Tento bod a ostatní jsou určitě ještě na diskusi.

Vše si vyberou členové.
sianu_anastasia

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 10:15 am    Předmět: Citovat

Děkuji moc paní Slezákové za odpověď.

Myslím si že toto vyhodnocování PT bohatě postačí. Celý návrh povahového testu je velice přehledný bez zbytečných složitostí, a co se mi líbí nejvíc je to, že neupřednostňuje nikoho nad ostatní a naopak mají všchni hovíci stejné šance.

Určitě Vás přijedu podpořit svým hlasem.
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 10:22 am    Předmět: Citovat

Dobrý den.
Navážu na příspěvek paní Neumannové. Myslím, že její dotaz se týkal hodnocení jednotlivých bodů, tedy specifikace toho, za co pes získá hodnocení "prošel" a za co "neprošel". Takto je to pouze na libovůli posuzovatelů.
Na to navazuje moje nejzásadnější připomínka k návrhu bonitačního řádu. Píše se v něm, že "bonitační komise je tříčlená, jeden člen je rozhodčí s aprobací pro plemeno hovawart". Nic víc a to mi přijde dost málo, ráda bych slyšela Vaší představu, kdo bude tvořit dva zbývající členy. Děkuji.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 10:36 am    Předmět: Citovat

Upřesním dotaz(i když to už udělala p. Kejvalová) :
V původním návrhu byla ke každému bodu PT hodnocení A až D se stručným popisem reakce psa. Tomuto hodnocení tedy odpovídá hodnocení u jednotlivých bodů PT "prošel" x "neprošel" - jaká reakce psa? Pro výsledek PT (viz návrh bonitační karty) P+ musí pes splnit všechny body na "prošel", pro výsledek P může mít některý bod(nebo body?) na "neprošel"?
Připojuji se k dotazu na členy bonitační komise - poradce chovu by tam snad být měl .
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 11:19 am    Předmět: Citovat

Také se přikláním ke zpracování vyhodnocení povahového testu. Myslím, že by k jednotlivým bodům postačilo rozdělení na přípustnou reakci a nepřípustnou reakci ... popřípadě přípustná reakce a přípustná reakce+, nepřípustná reakce nezaváděla bych přípustnou reakci - .

Dále by mne zajímalo omezení chovnosti ... na základě jakých odchylek bude zadáváno omezení chovnosti?

Jinak s chovností bez omezení pro jedince s DKK 1/1 souhlasím, stejně jako mnoho veterinářů s kterými jsem měla možnost o dané problematice hovořit ...
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 11:30 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,

ke složení bon. komise:

v BŘ bodu 4 - Práva a povinnosti pořadatele odrážka 1 je, že pořadatel jmenuje bon. komisi. Pořadatelem bonitace je HWk ČR což vyplýva z bodu 1.2 BŘ.

Koho bude jmenovat kromě rozhodčího je jen na něm a také na další diskusi k řádům. Samozřejmě se mohou další členové BK doplnit jmenovitě, ale potom může dojít, že v době pořádání akce nebudou moci a bude další problém. Tomu jsme chtěli předejít proto takový návrh.

Vše berte, že jsou to návrhy a nikomu nic nevnucujeme.

Na hodnocení PT je opravdu prošel neprošel. V jednotlvých bodech PT máte popsány kdy dochází k vyloučení psa. Nevidím na tom složitého.

Pokud budete mít chuť můžeme podiskutovat v Milovicích.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 11:37 am    Předmět: Citovat

Kdy dochází k vyloučení psa jasné je, není jasné kdy je výsledek povahového testu P+ a kdy P (viz "Výsledek povahového test"- návrh bonitační karty).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Hw klub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

Přejdi na: