Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
návrhů řádů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Hw klub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alena

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 12:49 pm    Předmět: Citovat

Nově navrhované řády se mně líbí. Musím poděkovat lidem co se na tom podíleli.

Líbí se mi už proto, že se nebudou řadit hovawarti mezi horší a lepší. To vidím velký plus. I povahový test se mi líbí. Pro mě je to takový přehledný a jasný. I to PROŠEL - NEPROŠEL.
Já tam tedy vidím, kde je psaný, kdy neprojde.
Do teď písmena , která určovala povahu stejně kolikrát nevypovídala o pravdě.

Ještě se mně líbí, že nemusím mít tolik výstav(abych nebyla ta "horší"). Nemusím na klubovku, kde je to např. pro mě utrpení při tolika psech. A bude záležet jen na mě "jaký si to udělám" a jak budu svého psa prezentovat aniž bych byla zaškatulkována.

Zjednodušeně napsáno jak to vidím. Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: čt říjen 09, 2008 1:41 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den paní Neumanová,

bonitační kartu jsem nedělala , i když na webu je uvedena pod našimi jmény. Byla to parketa Hanky Jemelkové. Je potřeba ji ještě doladit. Mám k ní také připomínky než jsem je stačila doplnit už byla na webu.

Je to návrh může se měnit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cela_alena

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 12:05 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den pane Šedo,
chtěla bych se zeptat jak je to myšleno u

5.4 Využitelnost jedinců v chovu je následující:
· 1 a 2. třída - bez omezení, dle zásad platných řádů
- feny s DKK 1.stupně mají omezení na max. 3 vrhy (resp. 3 krytí)

· 3. třída - krytí jen na doporučení hlavního poradce chovu, feny s DKK 1/1 -
max. 3 vrhy za život.

A to věta 3. třída - krytí jen na doporučení hlavního poradce chovu.......

Abych si to nějak špatně nevyložila. To jako mohu krýt jen tehdy pokud mně to HPCH dovolí nebo on mně bude vybírat krycího psa?
Nebo můj krycí pes ve 3 třidě bude krýt jen pokud ho navrhne HPCH?

Díky za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sianu_anastasia

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 12:30 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den.

Já jsem to tedy pochopila takto Jakýkoli jedinec umístěn ve 3 třídě chovnosti se bude muset spokojit stím, že pokud ho výbor nebo HPCH nedoporučí tak prostě nebude moci nakrýt? (Jestli jsem to pochopila špatně, tak se velice omlouvám a budu ráda za vysvětlení) Jestli to takto je tak stím zásadně nesouhlasím, opět se zde jedná o omezování necvičících jedinců. Nepochopím proč nemůžeme dát všem stejnou šanci ať už někdo má Hovíka na cvičení, či výstavy nebo jen jako kamaráda. Není mi jasné jak budu vysvětlovat například zájemci o štěně, že pokud by jednou chtěli odchovávat s PP tak prostě MUSÍ se psem pracovat nebo budou muset doufat, že se zrovna jejch pes zalíbí výboru nebo HPCH a jestli ne tak mají prostě smůlu. Idea
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 1:20 pm    Předmět: Citovat

Návrh pana Šedy mi přijde jako pouhé zjednodušení návrhu prvního (předkladatelé Bartoňová, Vlková, Jemelková) s doplněním nějakých drobností…

Opět se jednoznačně tlačí na zkoušky !!!
Jako kdyby najednou kynologický svět potřeboval německé ovčáky s dlouhou srstí a zavěšenýma ušima…. Ale kolik lidí si pořizuje hovawarta z důvodu, že s ním bude skládat zkoušky a jezdit po závodech??? A kolik lidí si jej pořizuje z důvodů povahy pro kterou byl šlechtěn, tedy pro to že je přirozeným hlídačem dvora, že nehoní zvěř na procházkách a vůbec je spíše rodinným psem??? Můžete popřemýšlet co Vás samotné vedlo k pořízení hovíka a chovatelé mohou i shrnou jakýže majitelé je kontaktovali a proč právě si vybrali hovawarta.
Já jsem se za odchovaných 6 vrhů setkala s jedním majitem jež prohlásil že alespoň ty "jedničky by udělat chtěl" a cca tak 3, že by možná ten výcvik i zkusili… Všechno ostatní byly tzv. srdcaři, jež si pořizují hovíka především jako kámoše… V momentě kdy budeme omezovat na chovnosti jedince bez zkoušek z výkonu, je budeme demotivovat a oni se raději vrhnou na chov bez PP, kde jim stačí nalézt ženicha… Bez nákladů na výstavy, na zkoušky, na rentgen a vyhodnocení DKK, bez nutnosti být v klubu a dodržovat jeho často smysl postrádající řády, bez nutnosti toho že se budou někoho ptát zda mohou nakrýt právě tímto psem, bez toho aniž by jim někdo vrh kontroloval a hledal na něm chyby a ještě mu za to platil a mnoho dalšího …. (chci jen poznamenat že toto nejsou mé pocitiy, pouze se snažím vyjádřit pohled toho jež stojí před rozhodnutím zda chovat s PP nebo bez PP) A zájem o bezpapírová štěňátka je! Co si budem nalhávat.

Myslím, že bychom se měli snažit o to mít chov hovawartů co možná nejvíce pod kontrolou a svými rozhodnutími nezvyšovat poměr hovawartů bez PP.
Možná máme druhý největší chov hw, a považuji to za úspěch, ale nevidím to jako možnost zvyšovat selekci v chovu. Selekce chovu by se měla zvyšovat pouze v zájmu potlačení zcela konkrétního a hrubého nedostatku. Ne proto že hovawartů je dost tak si najdem místo kde se dá ještě zpřísnit … Myslím, že už dnes je selekční tlak na hovawarty v oblasti DKK neúměrný riziku.

Asi je to česká povaha hledat problémy tam kde nejsou, místo abychom byly spokojeni s tím, že máme poměrně kvalitní chov hovawartů…

Aby se nám pak brzy nevytvořil nový klub podobný právě tomuto … http://jezevciklub.pise.cz/
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 1:27 pm    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Dobrý den pane Šedo,
chtěla bych se zeptat jak je to myšleno u

5.4 Využitelnost jedinců v chovu je následující:
· 1 a 2. třída - bez omezení, dle zásad platných řádů
- feny s DKK 1.stupně mají omezení na max. 3 vrhy (resp. 3 krytí)

· 3. třída - krytí jen na doporučení hlavního poradce chovu, feny s DKK 1/1 -
max. 3 vrhy za život.

A to věta 3. třída - krytí jen na doporučení hlavního poradce chovu.......

Abych si to nějak špatně nevyložila. To jako mohu krýt jen tehdy pokud mně to HPCH dovolí nebo on mně bude vybírat krycího psa?
Nebo můj krycí pes ve 3 třidě bude krýt jen pokud ho navrhne HPCH?

Díky za odpověď.

Dobrý den,
reaguji na otázku paní Celé a paní Sianu (doufám, že jsem nezkomolil jméno, pokud ano, tak, prosím, promiňte).

Formulace je převzata ze stávajícího chovatelského řádu, vytvořeného ještě p. Novákem. Jedná se o kontrolovaný chov, tedy chov na bázi určitých pravidel.
Nejde o to, omezit právo majitelů fen na výběr plemeníka, ale v případě, že by bylo navrhováno nežádoucí spojení, které by odporovalo chovatelskému záměru (tedy "Chov musí být řízen ve smyslu potlačování
výskytu geneticky vázaných vad a chorob, všech dle standardu diskvalifikujících vad ...."), tomuto spojení zabránit.
Jednoduše řečeno, například pokud by majitel feny s povahou C žádal o krytí psem s povahou C, kteréžto spojení by mohlo vést k produkci štěňat s předpoklady pro nevyrovnanou povahu, je zde možnost krytí nepovolit.
Stejný princip nakonec funguje i u volby krycího psa ze zahraničí. Takový pes musí být schválen HPCH.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 1:52 pm    Předmět: Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
Návrh pana Šedy mi přijde jako pouhé zjednodušení návrhu prvního (předkladatelé Bartoňová, Vlková, Jemelková) s doplněním nějakých drobností…

Opět se jednoznačně tlačí na zkoušky !!!

Já jsem se za odchovaných 6 vrhů setkala s jedním majitem jež prohlásil že alespoň ty "jedničky by udělat chtěl" a cca tak 3, že by možná ten výcvik i zkusili… Všechno ostatní byly tzv. srdcaři, jež si pořizují hovíka především jako kámoše… V momentě kdy budeme omezovat na chovnosti jedince bez zkoušek z výkonu, je budeme demotivovat a oni se raději vrhnou na chov bez PP, kde jim stačí nalézt ženicha… Bez nákladů na výstavy, na zkoušky, na rentgen a vyhodnocení DKK, bez nutnosti být v klubu a dodržovat jeho často smysl postrádající řády, bez nutnosti toho že se budou někoho ptát zda mohou nakrýt právě tímto psem, bez toho aniž by jim někdo vrh kontroloval a hledal na něm chyby a ještě mu za to platil a mnoho dalšího …. (chci jen poznamenat že toto nejsou mé pocitiy, pouze se snažím vyjádřit pohled toho jež stojí před rozhodnutím zda chovat s PP nebo bez PP) A zájem o bezpapírová štěňátka je! Co si budem nalhávat.

Myslím, že bychom se měli snažit o to mít chov hovawartů co možná nejvíce pod kontrolou a svými rozhodnutími nezvyšovat poměr hovawartů bez PP.
Možná máme druhý největší chov hw, a považuji to za úspěch, ale nevidím to jako možnost zvyšovat selekci v chovu. Selekce chovu by se měla zvyšovat pouze v zájmu potlačení zcela konkrétního a hrubého nedostatku. Ne proto že hovawartů je dost tak si najdem místo kde se dá ještě zpřísnit … Myslím, že už dnes je selekční tlak na hovawarty v oblasti DKK neúměrný riziku.

Asi je to česká povaha hledat problémy tam kde nejsou, místo abychom byly spokojeni s tím, že máme poměrně kvalitní chov hovawartů…

Aby se nám pak brzy nevytvořil nový klub podobný právě tomuto … http://jezevciklub.pise.cz/

Nejedná se o zjednodušení, ale o korekci ve smyslu změny nastavených selekčních kritérií na základě chovatelského záměru a zároveň o snahu konečně učinit povahový test objektivnější, než dosud.

1)Zvýšení tlaku na DKK
2)Povahový test, hodnotící chování zvířat ve standardních situacích
3)Motivace chovatelů tohoto pracovního plemene na tom, aby byly využity jeho pracovní schopnosti

Pro mě osobně by byl svět jednodušší, kdybych se psem nemusel zkoušky skládat, nicméně vím, že podle standardu FCI jde o pracovní plemeno.
Mimochodem i na to, aby Vám pejsek nehonil zvěř, potřebujete mít zvládnuté přivolání a základní poslušnost, tedy výcvik. Nezvládnutý pes velkého plemene je v každém případě potenciálně nebezpečný.
Pokud jde o hovawarty bez PP: ano, je to důsledek masovosti chovu. Pokud zpřísníme kritéria pro zařazení do chovu, může dojít k nárůstu hovawartů bez PP pouze dočasně a pak jejich stav poklesne v důsledku snížení počtu vrhů. V situaci, kdy může chovat téměř každý, kdo má doma fenu, naopak dochází k lavinovité produkci bezpapíráků s nestandardní povahou i exteriérem.

Rozumím tomu, že si pejsky pořizují "srdcaři", to je v pořádku. Tito lidé si je jistě nepořizují za účelem na nich chovat. Kdo chovat chce, by se měl snažit, aby se s plemenem s postupem času u nás nestalo to, co např. vidíme u zlatých retrívrů nebo labradorů - zcela vymizely původně požadované vlastnosti a v důsledku módnosti a masového chovu (a tudíž nárůstu množitelů, kteří cítí snadnou možnost obohacení) dnes dost častý výcvik agresivních jedinců.

Ještě poznámka ke všem návrhům povahového testu:všimněte si laskavě, že v rámci všech návrhů je test obrany při přepadu ze zálohy (tedy, jak by snad někdo řekl, to, co se cvičí na cvičáku) pouze jednou z mnoha hodnocených částí testu. Není to naopak posun ve směru, aby odchovávaná štěňata byla povahově vyrovnaná a tudíž vhodná jako psi do rodin?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 2:34 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:

Pro mě osobně by byl svět jednodušší, kdybych se psem nemusel zkoušky skládat, nicméně vím, že podle standardu FCI jde o pracovní plemeno.

Ano, hovawart je pracovní plemeno stejně jako německý ovčák, dobrman, rotvajler, belgický ovčák .... ale jenom na papíře popř. v tabulkách FCI !!!
Realita je jiná! Hovawart má v praxi ke zmiňovaným plemenům hodně daleko! Byl šlechtěn za jiným účelem, a každý kdo si pořizuje hovawarta by měl jeho původ respektovat.
Proč z něj najednou dělat psa, kterým zcela není?
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 2:46 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:
Rozumím tomu, že si pejsky pořizují "srdcaři", to je v pořádku. Tito lidé si je jistě nepořizují za účelem na nich chovat. Kdo chovat chce, by se měl snažit, aby se s plemenem s postupem času u nás nestalo to, co např. vidíme u zlatých retrívrů nebo labradorů - zcela vymizely původně požadované vlastnosti a v důsledku módnosti a masového chovu (a tudíž nárůstu množitelů, kteří cítí snadnou možnost obohacení) dnes dost častý výcvik agresivních jedinců.

Ano, je pravda že tito srdcaři nechtějí "chovat" pouze chtějí "ty štěňátka". A přesně v tomto místě se láme chleba zda tito majitelé odchovají štěňátka s PP nebo štěňátka bez PP.... Neb chovatelé, jež dobře vědí co to znamená cílená plemenitba vůbec neuvažují o chovu bez PP. Ne však všichni co máme doma na dvorku hovawarta víme jak v tomto ohledu postupovat, že na toto musíme myslet 2 roky předem a investovat nejen do jedné výstavy ale i tisíce do pravidelného navštěvování cvičáků a pod... Navíc i když si pořizují hovawarta tak zpravidla nevědí, že je to "pracovní plemeno se zkouškou z výkonu" a že tato fráze znamená, že tu zkoušku musí mít i kdyby na chleba nebylo .. (obrazně samozřejmě)... Ale jak se říká, neznalost neomlouvá a my je za tuto neznalost potrestáme omezením chovnosti ! .... krása ... Sad
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 2:50 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:

Ano, hovawart je pracovní plemeno stejně jako německý ovčák, dobrman, rotvajler, belgický ovčák .... ale jenom na papíře popř. v tabulkách FCI !!!
Realita je jiná! Hovawart má v praxi ke zmiňovaným plemenům hodně daleko! Byl šlechtěn za jiným účelem, a každý kdo si pořizuje hovawarta by měl jeho původ respektovat.
Proč z něj najednou dělat psa, kterým zcela není?

Podle toho, co jsem viděl v zahraničí, soudím že se mýlíte. Pouze čeští hovawarti mají kredit špatně cvičitelných psů (stejně, jako např. zejména čeští belgičtí ovčáci mají u nás pověst nervózních a nevyrovnanýchzvířat - proč asi?). Měl jsem možnost vidět v zahraničí (a u několika málo psů i u nás) projev a výkon srovnatelný s Vámi jmenovanými plemeny. Vrcholová zkouška u hovawarta není vůbec výjimkou.
Diskuse o tom, zda vést hovawarty striktně pracovně nebo jen jako rodinné psy jsou ale i v jiných klubech v zahraničí. Do těch se nechci pouštět. Ani kritéria zařazení plemene podle FCI nezměníme (mimochodem - kdo má CHS pod hlavičkou FCI, přistupuje zákonitě i na pravidla touto organizací stanovená).
Pracovní zkouška je v mém návrhu pouze jedním z předpokladů pro zařazení do 1.třídy chovnosti (zde se musím všem omluvit, na internet se dostala nesprávná verze a oprava bude, doufám, začleněna co nejdříve).
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 2:57 pm    Předmět: Citovat

[quote="tuzarova_miloslava"]
seda_jan napsal:
.... Neb chovatelé, jež dobře vědí co to znamená cílená plemenitba vůbec neuvažují o chovu bez PP. Ne však všichni co máme doma na dvorku hovawarta víme jak v tomto ohledu postupovat, že na toto musíme myslet 2 roky předem a investovat nejen do jedné výstavy ale i tisíce do pravidelného navštěvování cvičáků a pod... Sad

Děkuji, že jste takto trefnými slovy potvrdila, že máme stejný názor. Ano, nemělo by být umožněno chovat lidem, kteří si až ve třech nebo čtyřech letech feny uvědomí, že "by si taky měla užít" a mít aspoň jedna štěňátka. Bez toho, že by věděli, o co jde.
A pokud jde o peníze, investované do chovu a práce se psem: Pokud vím, 90% chovatelů jsou lidé, kteří chovají kvůli svému vztahu k plemeni a psům - všichni to tvrdí. O peníze přeci nejde. Anebo Vám snad ano? Laughing

Naposledy upravil seda_jan dne út říjen 14, 2008 3:13 pm, celkově upraveno 1 krát.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 2:58 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:

Pracovní zkouška je v mém návrhu pouze jedním z předpokladů pro zařazení do 1.třídy chovnosti (zde se musím všem omluvit, na internet se dostala nesprávná verze a oprava bude, doufám, začleněna co nejdříve).

Znamená to, že na 1. třídu chovnosti mohou dosáhnout i jedinci bez zkoužky z výkonu ? Smile Smile
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:04 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:

Znamená to, že na 1. třídu chovnosti mohou dosáhnout i jedinci bez zkoužky z výkonu ? Smile Smile

Nikoliv. Je to jako s titulem Český šampion. Je to jedna ze souboru podmínek, kterou je třeba splnit. Tato podmínka nijak neznehodnocuje zvířata, která na ni nedosáhnou. Pouze zdůrazňuje také skutečnost, že zvíře má prokázány schopnosti, deklarované zařazením HW mezi pracovní plemena.
Zkouška z výkonu je uvedena mylně u 2. třídy chovnosti, tam jako jedna z podmínek není. Jinými slovy - 2. třídu by bylo možné získat bez absolvované zkoušky z výkonu.

Naposledy upravil seda_jan dne út říjen 14, 2008 3:10 pm, celkově upraveno 1 krát.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:09 pm    Předmět: Citovat

[quote="seda_jan"]
seda_jan napsal:
.... Neb chovatelé, jež dobře vědí co to znamená cílená plemenitba vůbec neuvažují o chovu bez PP. Ne však všichni co máme doma na dvorku hovawarta víme jak v tomto ohledu postupovat, že na toto musíme myslet 2 roky předem a investovat nejen do jedné výstavy ale i tisíce do pravidelného navštěvování cvičáků a pod... Sad

Děkuji, že jste takto trefnými slovy potvrdila, že máme stejný názor. Ano, nemělo by být umožněno chovat lidem, kteří si až ve třech nebo řčtyřech letech feny uvědomí, že "by si taky měla užít" a mít aspoň jedna štěňátka. Bez toho, že by věděli, o co jde.
A pokud jde o peníze, investované do chovu a práce se psem: Pokud vím, 90% chovatelů jsou lidé, kteří chovají kvůli svému vztahu k plemeni a psům - všichni to tvrdí. O peníze přeci nejde. Anebo Vám snad ano? Laughing

Myslím, že i těmto lidem by mělo být umožněno odchovat štěňátka, neboť cílená plemenitba není o tom jak se umějí postarat o březí fenu a narozená štěňátka ale o výběru rodičovského páru. V tomto jeho neznalost dokáže (nebo by alespoň měl) nahradit poradce chovu !!! Proč tedy tohoto člověka odmítat a tímto jej donutit k bezpapírovému chovu ???
Nutno říci že do chovu nepotřebujeme jen jedince ověnčené mnoha tituly a zkouškami ale i ty jež jsou "pouze" na dvorku a mají dostatečné kvality jež mohou předávat dále svým potomkům. (A tyto kvality by měla prověřit jen a pouze bonitace! )
Nelze stavět pouze na výstavně úspěšných jedincích, neb se může stát že právě tento pes není schopen nakrýt fenu, že právě tato fena nezabřezne či že i tito supr jedinci mohou předávat jiné geneticky podmíněné vady !!!
Myslím, že bychom si pouze zbytečně zužovali možnost výběru.
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:12 pm    Předmět: Citovat

(A tyto kvality by měla prověřit jen a pouze bonitace! )

Ano, přesně řečeno. Shodli jsme se i na tomto bodě. Teď jde už jen o to, jak budou kritéria bonitace nastavena.
Very Happy
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:13 pm    Předmět: Citovat

seda_jan napsal:
seda_jan napsal:

Nikoliv. Je to jako s titulem Český šampion. Je to jedna ze souboru podmínek, kterou je třeba splnit. Tato podmínka nijak neznehodnocuje zvířata, která na ni nedosáhnou. Pouze zdůrazňuje také skutečnost, že zvíře má prokázány schopnosti, deklarované zařazením HW mezi pracovní plemena.
Zkouška z výkonu je uvedena mylně u 2. třídy chovnosti, tam jako jedna z podmínek není. Jinými slovy - 2. třídu by bylo možné získat bez absolvované zkoušky z výkonu.

Tento Váš příspěvek mne poměrně uklidnil... A počkám si na upravený návrh ... Jen mi tak nejde do hlavy, jak se zde na webu mohl "náhodou" objevit nejprve návrh jiný ...
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:18 pm    Předmět: Citovat

[quote="tuzarova_miloslava"]
seda_jan napsal:
... Jen mi tak nejde do hlavy, jak se zde na webu mohl "náhodou" objevit nejprve návrh jiný ...

Moje chyba. Ve snaze seznámit ostatní s návrhem včas jsem ho odesílal včera z práce, a neuvědomil si, že odesílám starší verzi dokumentů.
Embarassed
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 3:54 pm    Předmět: Citovat

Jinak pokud chceme seriozně zjišťovat vlohy pro aport, měl by tento cvik být přesunut do posuzování svodu mladých nikoliv bonitací !!!

Neb ve věku kdy pes přijde na bonitaci je více či méně a positivně či negativně poznamenán výcvikem!
Navíc pes který nebyl nikdy na aport cvičen asi těžko bude po absolvování Rušivých vlivů ve skupince osob, po sevření skupinou osob, po střelbě a s nervozním páníčkem po boku nadšeně vybíhat za hozeným předmětem .... docílíme jen toho že si to každý bude před bonitací nacvičovat a s vlohou pro aport to nebude mít nic společného...

Tady se zase dostávám k tomu onomu... ano hovawart je pracovní plemeno, ale zase přeci nemusíme všecho od ostatních pracovních plemen opisovat !!!

Jako třeba od BO (a zase zdůrazňuji že pracovní využitelsnost BO a Hw nelze ani v nejmenším srovnávat):
8. Vlohy pro aportování max. 10 bodů Cílem tohoto cviku je odhalit přirozené aportovací vlohy. Pro aportování smí být použit jakýkoliv předmět nebo hračka psovoda. Pes může být na volno nebo na vodítku. Psovod si se psem hraje, motivuje ho na předmět. Předmět odhodí na libovolnou vzdálenost a pustí psa. Hodnotí se chuť a zájem o hru s psovodem, nikoliv naučenost aportovat či nucený aport.
seda_jan

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 6:05 pm    Předmět: Citovat

Formulace od BO není sice přesně stejná, ale budiž - nepopírám, že semi líbí používat něco, co se mi líbí (byť jsem nevěděl, že takto formulovaný bod u BO, jako asi i u dalších plemen, je). Půjdu však ještě dál: drtivá většina textu (prakticky všechen až na ty kousky, které navrhuji změnit) je přesně stejná, jako je to v návrhu manželů Slezákových a paní Jemelkové a použil jsem pasáže, které se mi líbily (tedy, které považuji za správné) dokonce z obou ostatních návrhů PT.
K tomu, že jsem zveřejnil své připomínky k jejich návrhu jako návrh samostatný, mě nevedla snaha se zviditelnit (o to se, jak doufám, dostatečně postará můj pes), ale pocit, že mých pozměňovacích připomínek je tolik, že by projednávání jednotlivých bodů zbytečně neúměrně prodloužilo schůzi.
Troufám si tvrdit, že těch na klubových stránkách "hodně" deklarovaných připomínek k návrhu řádů z jara bylo jen o maličko více...

K povahovému testu: kdyby bylo na mě, asi bych opravdu nejradši viděl test, jaký mají např. v HZD, tedy opakovaný a dvou (více)stupňový, ale nedovedu si představit, jak by byla u nás přijata skutečnost, že posuzovatelé jsou dva, polovina z šestnácti disciplin) testu probíhá bez vodítka a testuje se (mj.) také skákání přes překážku (jasné zvýhodňování těch, co cvičí agility).

Jsem rád, že jsme se spolu dostali už až k bodu 9 povahového testu. Je na Členské schůzi, jestli třeba nebude chtít ho změnit.
Mimochodem - už jste zkoušela učit aportovat psa, který není aportérem? Myslíte si, že je možné ho to naučit tak, aby zkušený rozhodčí nerozpoznal, zda je tento cvik naučen (a jak), nebo zda má pes tuto vlohu vrozenou? Smile
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 14, 2008 6:44 pm    Předmět: Citovat

Pane Šedo, já si rozhodně nemyslím, že se chcete tímto způsobem zviditelnit... Smile

Naopak jsem ráda, že Váš návrh předkládáte a veřtě, že platí jedna zásada ... námitky, ač jakkoliv nepříjemné znamenají zájem! Pokud by mne Váš návrh nezajímal, tak bych do něj nešťourala...

Co se týče vloh pro aport ... neuvažoval jste jej začlenit spíšše do svodů mladých?? jedná se o poměrně jednoduchou "disciplínu" která by byla jistě technicky zvládnutelná i na svodech a naopak by se dala daná vloha lépe hodnotit ve vztahu k populaci.

Jinak moje holky ani jedna za nějakým aportem nepoběží, nikdy jsme to necvičili neb jsme to nepovažovali za životně důležité... ale myslím, že kdybych chtěla tak je vyhecuju k tomu aby se za aportem minimálně rozběhli a možná i přinesli ... (třeba kdybych daný předmět narvala salámem) určitě bych je to dokázala naučit kdyby to byla otázka chovný/nechovný a to i přes to že jsem příznivcem psa na bonitaci nepřipravovat, neb mne zajímá přirozená povaha psa ...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Hw klub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

Přejdi na: