Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Čipování nebo tetování?

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 7:42 am    Předmět: Čipování nebo tetování? Citovat

Je lepší nechat štěníky čipovat nebo tetovat.

Mám pocit, že čipování je humánější a lepší než tetování.
K čemu se přiklonit a co je lepší pro praktičnost, závody, výstavy, cizina.

Ale, ani s jedním nemám zkušenost.
Měla jsem možnost před týdnem vidět tetovat, ale vydržela jsem jenom chvíli , takže vlastně moc nevím.
Díky za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kubalova_radka

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 11:02 am    Předmět: Citovat

S tetováním mám jednu zkušenost a velmi špatnou. Fena i já jsme trpěly naříkáním štěňat, štěňata řvala bolestí, byl to pro všechny docela stres. Tetování se ani u jednoho štěněte nepovedlo tak, aby bylo dostatečně čitelné, u jednoho štěněte došlo dokonce k poškození ušní chrupavky. Volila jsem veterinářku, která sama má CHS, měla několik vrhů a štěňata si sama tetuje.....
Následné čipování proběhlo v naprostém klidu a pohodě, jako běžné očkování.
Jednoznačně jsem pro čipování.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 7:39 pm    Předmět: Citovat

Zdravím, děkuji za odpověď.
Četla jsem pár článků o tetování versus čipování.
Musím říct, po malinké nabyté zkušenosti s tetováním se také přikláním k čipováním. A pokud vše dopadne dobře a naše fenka v pořádku odrodí a budou štěníci , tak i vaše zkušenost mě navádí, že budeme čipovat.
Na druhou stranu si taky říkám, že čip je předmět a taky může možná dělat neplechu v těle. Ale nikdy jsem to neslyšela, že by čip vadil.Čip je podle mě lepší a méně stresující jak pro páníky , tak pro štěníky.
Nebo mě i napadá, že když se pes zaběhne, že tetování je takový "přehlednější" , ale nemám s tím zkušenosti a nevím jak to v praxi chodí.
Třeba na výstavách zda mám mít svoji čtečku. I když na výstavách mně nikdo psa neprohlížel ani na klubových závodech.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
baudysova_jana

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 7:56 pm    Předmět: lepsi nelepsi, stejne nemate jinou moznost Citovat

Nevim jestli se nepletu (nemam cas to ted procitat), ale nas chovatelsky rad umoznuje a nakazje oznacovat stenata tetovanim. O cipovani v nem neni rec...
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 8:54 pm    Předmět: Citovat

Zdravím opět,
taky jsem náš řád pročítala letmo, ale je fakt, že o čipováním jsem tam nic nenašla jenom o tetování.
Tak tedy nevím jak to je.
Mohu tedy místo tetování štěníky čipovat?
Je tetování na stejné úrovni jak čipování? A jde třeba pouze o slova?
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2008 9:38 pm    Předmět: Citovat

Myslim , ze se je povinnost tetovat a kdyz se chovatel rozhodne jeste stenata ocipovat, tak novemu majiteli usetri cas a penize.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kubalova_radka

PříspěvekZaslal: so květen 10, 2008 5:24 am    Předmět: Citovat

Ač se mi to příčí, protože nemám souhlas se zveřejněním odpovědi od paní Jemelkové, dovoluji si zde citovat její odpověď na můj dotaz ohledně čipování. Myslím, že v tomto případě kompetentní odpověď zajímá více chovatelů. V případě, že by byl nějaký problém, prosím admina o smáznutí mého příspěvku.

Bohužel, štěňata musí být tetovaná .. plemenná kniha se při vystavování průkazů původů řídí tím, co klub nahlásil dle chovatelských směrnic. Máme tam, že se pouze tetuje, tedy plemenná kniha nevystaví průkazy bez přiloženého tetovacího pásku, který musí podepsat a orazítkovat veterinář, který tetování provedl.
V tomto nelze udělat žádnou vyjímku
Jediná možnost je změna chovatelských směrnic, kde by se umožnilo čipování .. v návrhu, který jsme chtěli projednat na členské schůzi už bylo čipování navrženo, ale pro vyvolanou "hysterii" se bude o návrhu jednat až na další schůzi, a pokud se nové úpravy schválí, bylo by čipování možné až od roku 2009.
S pozdravem
Hanka Jemelková
peclova_jana

PříspěvekZaslal: so květen 10, 2008 11:55 am    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Zdravím opět,
taky jsem náš řád pročítala letmo, ale je fakt, že o čipováním jsem tam nic nenašla jenom o tetování.
Tak tedy nevím jak to je.
Mohu tedy místo tetování štěníky čipovat?
Je tetování na stejné úrovni jak čipování? A jde třeba pouze o slova?

Pokud jste se rozhodla chovat,měla byste mít o chovu dokonalý přehled , řády HW klubu mít nastudované a ne je mít letmo pročtené.
K tetování dodávám: odchovala jsem již X štěnat,všechna natetovaná bez problémů,z tetování jsem neměla stres ani já ani štěnata.
To jsem kolikrát u veterináře slyšela psy vyvádět mnohem více nahlas při pouhém očkování.
Také by mě zajímalo,zda-li paní Celá víte,do kterého ucha se Hw tetují.Děkuji za odpověd.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolakova_lenka

PříspěvekZaslal: so květen 10, 2008 8:34 pm    Předmět: Tetování versus čipování Citovat

Tak já přidám svoji nedávnou zkušenost. Našli jsme venku fenku drsnosrstého jezevčíka, zmáchanou a promrznlou jsme ji vzali domů a nahlásili nález na policii. Teprve, když se nechala prohlédnout, jsem zjistila, že má tetování a podle plemenné knihy jsme našli chovatele a následně majitele, přestože byla čitelná pouze část čísla.
Abych pravdu řekla, v tu chvíli jsem si na čip vůbec nevzpomněla a tak kdyby neměla tetování, tak nám asi zůstala.

JInak jsem se na to taky ptala veterináře, že bych nechala našeho psa očipovat a ten mi řekl, že zatím je bohužel problém s jednotným registrem, že existuje více databází a druhů čipů a že je tedy stejně potom problém vůbec zjistit čí pes je.

Ale myslím si, že čipování je pro psy určitě šetrnější než tetování.
cela_alena

PříspěvekZaslal: ne květen 11, 2008 5:58 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,
taky jsem to trochu zjištovala ohledně čipování a přesně tohle jsem zjistila, že je více čipů, více registrů a i když pes čip má, tak se může stát, že se stejně nezjistí majitel. Potom by každý majitel měl mít svoji čtečku.
No doufám, že se to časem vše "vychytá" , aby to pro majitele psů bylo co nejschůdnější a nejlepší řešení.
Je fakt, že tetování je hodně zažitý a zatím tedy nejdohledatelnější a řekla bych nejjistější. U většiny lidí je zažitý tetování, takže i já bych reagovala jako Lenka a nejdříve bych mrkla do ucha a pak bych jednala . Musím souhlasit,že čip by mě nenapadl. Tak jako hodně lidí. Sice po dnešku už by mě čip napadl.
Wink
Vše má momentálně svý pro a proti. Pro, je to určitě šetrnější pro psa.
cela_alena

PříspěvekZaslal: ne květen 11, 2008 6:59 pm    Předmět: Citovat

Tady je směrnice pro označování štěĹ„at, takže bude záležet na nás jak si to uděláme.

http://www.cmku.cz/dokumenty/17.pdf
mulacova_tereza

PříspěvekZaslal: ne květen 11, 2008 8:52 pm    Předmět: Citovat

Kdyby byla možnost, taky bych volila čipování - myslím že každý veterinář, ke kterému bych šla s nalezeným psem na prohlídku by ho preventivně "projel" čtečkou.
Na druhou stranu jsem si tetování představovala drastičtěji - každé z našich 12 štěňat vždy jen kvíklo při samotném tetování, za 10 vteřin o ničem nevědělo, fenku jsme dali pryč aby to neslyšela a žádná hysterie se nekonala. Myslím že při propichování uší dětem je více řevu...
peclova_jana

PříspěvekZaslal: ne květen 11, 2008 9:57 pm    Předmět: Tetování versus čipování Citovat

Co chovatel,to jiný názor.Mám očipovanou 1 fenku,čipována byla v oblasti lopatky,dnes je čip hmatný na předhrudí.
Mimo jiné - cena tetování je cca do 100Kč, cena čipování od 800Kč výše.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: po květen 12, 2008 9:28 am    Předmět: Citovat

Přestože náš chovatelský řád dosud neumožňuje označení štěňat pouze čipováním napíšu svůj názor. Přeci jen výbor klubu již dopředu počítá s tím, že bude schválen jejich chovatelský řád jež počítá s možností čipování. Proto si již dopředu schválil nákup čteček....
Takže vycházejme z toho, že čipování bude možné.

Tetování jsem nikdy neprováděla v přítomnosti feny! Byl by to jistě pro ni stres.
Nicméně je pravda že tetování je provázeno bolestí, ale na druhou stranu tato bolest trvá pár vteřin (cca 3 vteřiny), rána se nemusí nijak dále ošetřovat (no s porovnáním propichování holčičích oušek v dětské poradně je to nic) a pokud je tetování správně provedené tak je zpravidla dobře čitelné.

Novému majiteli jednoduše předvedete nejen celé štěňátko ale má možnost si ověřit i jeho číslo. Pokud by jste chtěla novému majiteli předvést čip, počítejte s minimální investicí cca 3000 tis za nejlevnější čtečku pro domácí použití (nehodí se na klubové akce, zde se cena kvalitní čtečky vyhoupne přes 10 tis)

Dále přeci jen... čip není vidět a každého nenapadne jej zkontrolovat.
Já mám obě feny čipované a kontrola čipu probíhala všehovšudy pouze jednou a to při rentgenu na DKK a DLK u MVDr Ekra. Kde jeho kolegyně daný čip čtečkou identifikovala až po nějaké době a to jen díky tomu, že věděla, že tam prostě někde být musí! Tudíž si dovedu představit, že pokud by se mi ztratil pes, jež by nebyl tetovaný ale pouze čipovaný tak ho zběžným projetí čtečkou ani neidentifikujou.

no a na konec jak byly zmíněny ceny .... Cena tetování mne obvykle stojí cca 40- 50 Kč (standartně 50 ... 40 Kč je množstevní sleva při 10 stěňatech
Very Happy ) čipování jedné mé fenky mne stálo 600 Kč
weidnerova_michaela

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 3:34 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
dovolím si také přispět k tomuto tématu. Mám doma kromě hovawartky také kavalírku. Obě feny jsou kromě tetování také čipované. Správně se má čipovat na levou stranu krku. Hovawartka byla čipována ve 3 letech a kavalírová jako malinké štěňátko. Ani jedné čip nikam "neodcestoval". A teď už zpět k tématu. Docela se mi líbí, jak má toto vyřešen klub kavalírů a jak k tomuto řešení postupně dospěl. Od roku 2005 bylo zavedeno čipování jako povinné a tetovat se mohlo dobrovolně. Nicméně, jak už zde bylo zmiňováno, čipování je mnohom nákladnější a ne každý si to může dovolit. Pokud třeba ještě chovateli doma zůstala např. 4 štěňata o 2 měsíce déle a musel s nimi se všemi kromě čipování absolvovat ještě další sérii očkování, výdaje rostly. V loňském roce tedy bylo nakonec odsouhlaseno, že si každý může vybrat mezi čipováním, tetováním nebo obojím. Celý vrh musí být samozřejmě označen shodně. Jinak já osobně se spíše přikláním k čipování.
peclova_jana

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 5:37 pm    Předmět: Citovat

Míšo, já jsem pro tetování,A to hlavně ,jak jsi správně dodala, z důvodů finančních.Čipování nechávám na nových majitelích,ne každý chce se štěnětem něco dělat,jsou lidé,kteří chtějí HW-ale jen s PP-pouze pro potěšení.Pokud se rozhodnou pejska přeci jen uchovnit a bylo by tetování nečitelné,některé z čísel,budou míti takhle možnost psa nechat očipovat a na bonitaci bude jeho identifikace bezproblémová.
A jak víme, jsou chovatelé,kteří chtějí odchovat jen 1 vrh a investice do čtečky jen pro tento vrh je neekonomická.
Ale to je na zvážení každého chovatele pro co se rozhodne, až bude možnost tetování i čipování.
kubalova_radka

PříspěvekZaslal: so červen 28, 2008 5:43 am    Předmět: Citovat

Tak ke své první špatné zkušenosti s tetováním musím přidat i druhou zkušenost. Tentokrát naštěstí celkem dobrou. Cestovné veterináře mě stálo víc peněz než samotné tetování osmi oušek, ale vyplatilo se. Štěňata vše snášela celkem dobře, nějaké kňourání bylo, ale okamžitě po natetování se štěňata zapojila do her se sourozenci, takže asi zase tolik netrpěla. Fena se tentokrát nesnažila vyrazit dvoje dveře, aby své "děti" zachránila. Naopak, vyžádala si, aby u tetování mohla být. Každé štěně po natetování olízala a očichala. Čísla jsou úhledná, dobře čitelná.
Tetování tentokrát nejhůř snášela má malá (6,5) dcera. Přestože byla zavřená v pokojíčku u pohádky, pokřikovala na nás z otevřeného okna koupelny, že "týráme zvířata". Přestala, až když na usmířenou dostala pouťovou frkačku. Laughing To pak zase prozměnu trpěly moje uši....
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> zdraví a péče o Hw Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: