Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 9:49 am    Předmět: Citovat

Na stránkách slovenského HwK je uvedena zpráva ze zasedání IHF v r. 2007, kde je vznesen požadavek na omezení krytí plemeníkem na počet krytí 2 -5. Chápu to tak, že ročně, bez ohledu na datum bonitace (toto upřesnení tam uvedeno není). A že členské státy mají do r. 2008 informovat, zda jsou schopny tuto podmínku splnit. V novém BŘ je omezení krytí jenom pro dva roky od bonitace.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seda_jan

PříspěvekZaslal: st červen 18, 2008 12:54 pm    Předmět: Citovat

truneckova_ivana napsal:
Jaký je rozdíl mezi psem,který má plno zkoušek a psem,který nemá žádnou nebo jen minimum-jeden, ten co má spoustu zkoušek má páníčka,který se mu může plně věnovat a objíždět výcvikové akce a ten co má minimum má páníčka,který na to nemá tolik času,protože musí dělat,aby se uživil.Myslím si,že si hodně lidí bere hovíka proto,aby jim dobře hlídal dům a zahradu a i když jsou to kolikrát nádherní hafani,tak s nima žádnou zkoušku neudělají a radši je ani nezbonitují.

Dovolte prosím faktickou poznámku:
Jak chce páníček, který nemá ani čas na to, aby se psem cvičil, protože "na to nemá tolik času,protože musí dělat,aby se uživil" odchovávat štěňata? Pokud je mi známo, odchov štěňat není pouze o tom, že nakryjete fenu a pak si počkáte, až porodí, abyste mohli po sedmi týdnech inkasovat tučnou hotovost. Je to starost na plný úvazek Exclamation

Pokud jde o mě, popisnou prohlídku bych vůbec nezaváděl - pouze umožňuje produkovat větší množství nesocializovaných štěňat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 11:18 am    Předmět: Citovat

brazdova_blanka napsal:
Tento článek z nově navrhovaného zápisního řádu ovlivňuje chov:
• chovný pes smí mít v prvních dvou letech po uchovnění nejvýše 5 krytí za rok, nezapočítává se krytí neúspěšné a zahraniční. Za dodržení je odpovědný majitel psa

Třídy chovnosti hodnotí psy podle DKK, splněného typu bonitace, výstavního ocenění a zkoušek z výkonu. (Podobně známky ve škole
hodnotí děti podle vrozených schopností, píle jejich a někdy i rodičů a nikoho to nepobuřuje)

Chtěla bych se zeptat proč 5 krytí za 2 roky?

A dále, že uvedené třídy povedou pouze , že krýt budou jenom někteří psi tzv "ti vyvolení". Mám obavu, že tímhle se chovná základna zúží. Což si myslím, že bude hodně špatné.

Mám pocit, že budou "trestáni" ti co se psy nepracují a ti , kterým např. není dáno - výcvikové schopnosti psovoda, nemá takové zázemí,aby se mohl věnovat výcviku.
Stále se zapomíná, proč si lidé hovawarta pořizují. Je dobré začínající majitelé motivovat, ale pokud nemají možnost, tak proč je trestat a dělat z nich ty horší. Jsem rozhodně pro ocenit psy se kterými se pracuje , ale nedělejme z nich nadpsy.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_jan

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 11:54 am    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:

Chtěla bych se zeptat proč 5 krytí za 2 roky?

A dále, že uvedené třídy povedou pouze , že krýt budou jenom někteří psi tzv "ti vyvolení". Mám obavu, že tímhle se chovná základna zúží. Což si myslím, že bude hodně špatné.

Mám pocit, že budou "trestáni" ti co se psy nepracují a ti , kterým např. není dáno - výcvikové schopnosti psovoda, nemá takové zázemí,aby se mohl věnovat výcviku.
Stále se zapomíná, proč si lidé hovawarta pořizují. Je dobré začínající majitelé motivovat, ale pokud nemají možnost, tak proč je trestat a dělat z nich ty horší. Jsem rozhodně pro ocenit psy se kterými se pracuje , ale nedělejme z nich nadpsy.

Kromě toho, že tento trend je požadován i IHF (viz příspěvek paní Neumanové z 13.6.), by toto omezení mělo jednak zabránit nebezpečí zúžení výběrové základny pro chov z hlediska jejího genetického složení: pokud takovéto omezení neexistuje, je běžné, že se objevují masivní vlny potomků po "módních plemenících". Další logickým důvodem je, že pokud by byl plemeník skrytým přenašečem vady nebo onemocnění, dá se tímto způsobem zabránit jejímu velkému rozšíření v populaci.

Pokud jde o druhou část příspěvku: podle zařazení FCI je hovawart pracovní plemeno. Je vcelku jedno, proč si majitelé psy pořizují. Koneckonců by mohlo být každému jedno, i kdyby si je pořizovali za tím účelem, že si je pro jejich hezkou srst vycpou a vystaví v předsíni. Z hlediska chovu je však potřeba sledovat a rozvíjet všechny vlastnosti: jak zdraví a exteriér, tak i povahu a cvičitelnost (tu právě pro zařazení plemene jako pracovního). Měřitelným kritériem cvičitelnosti jsou zkoušky z výkonu (podobně je tomu u koní ten, který má dobré výsledky v dostizích, je lépe hodnocen), měřitelným kritériem exteriéru jsou výstavní hodnocení a kritériem pro povahu jsou dobře postavené povahové testy.
Cílem norem, určujících zásady chovu by nemělo být umožnit co nejsnadněji chovat široké veřejnosti, ale stanovit pravidla v souladu s požadovaným vývojem plemene.
Rozdíl mezi chovatelem a páníčkem je ten, že chovatel má cíl, který vychází z plemenného standardu a postupuje podle stanovených zásad.
Pokud si budou chtít páníčci i nadále pořizovat psy, kteří mají určité, jim sympatické vlastnosti, neměli by se plést chovatelům do řemesla.
Pokud bude začínající majitel mít od počátku úmysl zařadit zvíře do chovu, měl by se nejdříve teoreticky připravit a z této přípravy jasně vyplynou následující praktické kroky, kterými je mimo jiné příprava psa tak, aby splňoval všechny požadavky, na něj kladené. Arrow
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 12:20 pm    Předmět: Citovat

Ano je pravda, že hovawart má psáno pracovní hovawart, ale on se teprve učí být pracovní. To není NO , kde se slovo pracovní má svůj význam.
Většina lidí si ho nepořídí, že má pracovní vlohya že s ním bude cvičit, závodit, ukazovat ostatním plemenům, že i hovawart může být pracovně upotřebitelný.
Podle mě je to dlouhá cesta. Zatím vidím hodně psů co udělá zkoušky, ale na závodech je zatím moc nevidím a že by byli na hodnocených místech taky ne (mám na mysli IPO1,2,3, ZVV1,2,3 ..prostě ve 300bodových závodech) ¨Protože si myslím, že právě tam se ukáže jak moc je hovawart pracovní. Hovawart není typický představitel pracovního psa jako NO. Ale věřím, že jednou se může přiblížit u nás.
Myslím si, že by se měla tahle "proměna" dít pomaleji a ne takhle převratně hned rozdělit na špatný a výborný.
Motivovat majitelé hovawartů . A ne hned příkazem nic nebudeš dělat jsi "pleva" budeš dělat budeš nadpes a páníček borec.

A ohledně toho krytí mě mrzí, že předkladatelé to plknou na stránky a už je to nezajímá. Nevysvětlí proč a jak.
A jak by taky někteří mohli, když kážou vodu a pijí víno. Nechápu jak může předkladatel navrhovat 5 krytí za 2 roky, když sám dělá pravý opak. To je pro mě dost nepochopitelný. Buď něco předkládám a stojím si za tím a nebo nic nepředkládám.
Potom asi je někde chyba.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_jan

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 1:05 pm    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Ano je pravda, že hovawart má psáno pracovní hovawart, ale on se teprve učí být pracovní. To není NO , kde se slovo pracovní má svůj význam.
Většina lidí si ho nepořídí, že má pracovní vlohya že s ním bude cvičit, závodit, ukazovat ostatním plemenům, že i hovawart může být pracovně upotřebitelný.
Podle mě je to dlouhá cesta. Zatím vidím hodně psů co udělá zkoušky, ale na závodech je zatím moc nevidím a že by byli na hodnocených místech taky ne (mám na mysli IPO1,2,3, ZVV1,2,3 ..prostě ve 300bodových závodech) ¨Protože si myslím, že právě tam se ukáže jak moc je hovawart pracovní. Hovawart není typický představitel pracovního psa jako NO. Ale věřím, že jednou se může přiblížit u nás.
Myslím si, že by se měla tahle "proměna" dít pomaleji a ne takhle převratně hned rozdělit na špatný a výborný.
Motivovat majitelé hovawartů . A ne hned příkazem nic nebudeš dělat jsi "pleva" budeš dělat budeš nadpes a páníček borec.

A ohledně toho krytí mě mrzí, že předkladatelé to plknou na stránky a už je to nezajímá. Nevysvětlí proč a jak.
A jak by taky někteří mohli, když kážou vodu a pijí víno. Nechápu jak může předkladatel navrhovat 5 krytí za 2 roky, když sám dělá pravý opak. To je pro mě dost nepochopitelný. Buď něco předkládám a stojím si za tím a nebo nic nepředkládám.
Potom asi je někde chyba.

Teď tedy pro změnu odpovím pozpátku Razz
Nemyslím si sice, že by to bylo v pořádku, ale skutečnost je taková, že dosavadní řády více krytí povolují. To samozřejmě není vina předkladatelů, ale těch, kdo sestavili předchozí řády a kterým vyhovovalo, že ke změnám nedocházelo. To, že předkladatelé návrh předkládají, je pro mě osobně spíš důkazem toho, že nesledují vlastní prospěch. Kdo by se chtěl připravit o zdroj příjmů, že Question Navíc, alespoň u těch, na které je zřejmě Vaše poznámka zaměřena, jsem si jistý, že na využití svého psa (psů) rozhodně nejsou ekonomicky závislí (= neživí je to a nikdy ani nebude).
Pokud jde o zařazení HW do skupiny pracovních plemen, musím oponovat. Plemeno nebylo jistě zařazeno samoúčelně, ale na základě prokázaných schopností. Existují sice v klubech za hranicemi (např. Švýcarsko) diskuse, zda vést HW spíš jako rodinného psa, nebo spíš s důrazem na výcvik, ale jeho kvality nikdo nesnižuje. Stačí se podívat do seznamu chovných zvířat v chovatelsky vyspělých zemích a zjistíte, že zkoušky z výkonu III.stupně nejsou výjimkou.
U nás to není tak, že se chudáci hovawarti musejí učit být pracovní - oni totiž pracovní jsou. Kdo se to musí učit, jsou jejich majitelé, protože byli donedávna drženi v bludech (nechte chudáčkovi pejskovi 3 roky, aby se rozkoukal a užil si štěněčího věku, oni ti hovawarti jsou něco jiného, než ostatní psi atd..) Chyběli zkušení výcvikáři a až poslední dobou se začínají objevovat lidé, kteří mají opravdový zájem o výcvik.
Příčin je podle mě několik:
Jednak je u nás obecně zatím málo sportovních kynologů, kteří by uměli přistupovat k různým plemenům při výcviku podle jejich přirozené povahy (proto se u nás zatím často setkáváte s názorem, že HW je necvičitelný pes, zatímco v Německu, Rakousku a jinde hovici výkony vykazují)
Další příčinou je výrazně exteriérové zaměření chovu se snahou (vedenou jistě komerčními důvody), aby chov byl co nejmasovější.
Práce s plemenem je také práce s lidmi, kteří psy vlastní. Pokud chcete, aby byli psi vycvičení, musíte také novým majitelům umět předat zušenosti s výcvikem a rady. Ty se však těžko předávají, když není kde brát (t.zn., když předávající ani sám neví, jak správně psa vychovat, natož pak vycvičit).
Embarassed

Moje tvrzení je lehko ověřitelné - stačí si udělat průzkum mezi majiteli HW a zjistíte, že 80% z nich je vlastníkem prvního velkého psa. Jen někteří z nich se seriózně snaží se psem něco dělat a drtivá většina Vám potvrdí, že se na svém prvním psu učí a že v podstatě nebylo od koho čerpat. Sebe samozřejmě nevyjímám.

Nakonec, nemluvme pouze o hovawartech. Historie ukazuje, že než sledovat trendy ve vývoji výcvikových metod a zkoušet je aplikovat v praxi, bylo svého času jednodušší vymyslet jednodušší zkušební řád - to myslím vystihuje způsob myšlení, který u nás převažuje (nebo alespoň donedávna převažoval)...

Ovšem výcvik je pouze jedna stránka věci. Abych se vrátil k tématu: opakuji znovu, že ten, kdo bude chtít chovat, bude chtít k chovu využít kvalitního jedince a proto se bude snažit jeho vlastnosti rozvíjet. Byť by byl i nezkušený, toho správného učitele si najde a v zájmu vlastního a přenesení jeho genetické informace dál ho cvičit bude.
Lidé, kteří operují tím, že na výcvik nemají čas, nemohou mít čas ani na chov a tudíž by chovat neměli.
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 1:56 pm    Předmět: Citovat

Tak začnu s první části.
Je mi jedno jestli je nebo není to o penězích. Tady jde o princip. Když chci lidem něco "kázat " radit, DOPORUČOVAT, musím to taky tak dělat. A v nejlepším případě jít příkladem. Jinak by to nemělo smysl. Omezuji krytí proto........ a proto......... , aby se nedělo...... .
PROTO SNAD TO OMEZENÍ DĚLÁM.

A k druhé části.
Musíme se dívat co je u nás v Čechách a od toho se odrážet. Nejde nic přeskakovat. Je pravda, že hovawart už pracovní je a že teprve né hovawarti, ale majitelé se učí, že by hovawart mohl být pracovní.

citace:
Pan Šeda napsal
Práce s plemenem je také práce s lidmi, kteří psy vlastní. Pokud chcete, aby byli psi vycvičení, musíte také novým majitelům umět předat zušenosti s výcvikem a rady. Ty se však těžko předávají, když není kde brát (t.zn., když předávající ani sám neví, jak správně psa vychovat, natož pak vycvičit).
Moje tvrzení je lehko ověřitelné - stačí si udělat průzkum mezi majiteli HW a zjistíte, že 80% z nich je vlastníkem prvního velkého psa. Jen někteří z nich se seriózně snaží se psem něco dělat a drtivá většina Vám potvrdí, že se na svém prvním psu učí a že v podstatě nebylo od koho [/b]čerpat.
[/quote]

A tady se to právě krásně ukazuje. Majitelé hovawartů se vše teprve učí a nastává ta dlouhá cesta dojít k dobrýmu cílu, ale nejde to udělat hned.

citace:
Lidé, kteří operují tím, že na výcvik nemají čas, nemohou mít čas ani na chov a tudíž by chovat neměli.

Potom mám strach, kdo tedy bude chovat.

Protože ten kdo chce psa na výcvik si momentálně nekoupí hovawarta.
seda_jan

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 2:17 pm    Předmět: Citovat

1. pokud by to v životě fungovalo takto, měli bychom v tomto státě politiky, kteří by jezdili do práce autem a byli by zhusta buď za mřížemi pro porušování vyhlášky o provozu motorových vozidel, či zákoníku práce, anebo na dlažbě kvůli opakovaným neomluveným absencím Laughing a v rámci HWK by některé stanice s velmi dlouhou tradicí vůbec nechovaly, vědomy si toho, že produkují dysplatická štěňata Very Happy
Předkladatelé zřejmě návrh předkládají proto, že cítí nutnost tuto změnu zavést. Ostatně máme se tu zabývat návrhy na nové řády a ne osobami předkladatelů...
2. Majitelé HW mají teď cestu otevřenější, než dřív a uvidíme, jak se se situací poperou. S chovem to však nijak nesouvisí.
3. Chovat by samozřejmě měli lidé odborně zdatní. Jestliže má země 69. v pořadí co do počtu obyvatel (10 mil.) druhý největší chov po Německu, které je 12 s 81 mil, pak je evidentně něco v nepořádku... Idea
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 3:11 pm    Předmět: Citovat

Cituji pana Šeďu:

3. Chovat by samozřejmě měli lidé odborně zdatní. Jestliže má země 69. v pořadí co do počtu obyvatel (10 mil.) druhý největší chov po Německu, které je 12 s 81 mil, pak je evidentně něco v nepořádku...

Takže odborně zdatní chovatelé se měří počtem obyvatel Very Happy To jsem se opravdu zasmála tak jako včera při pořadu paní Jílkové Máte slovo téma : bojová plemena a jejich držení bylo to taky velmi úsměvné, hlavně, když předkládající poslanec vůbec neví o čem mluví Very Happy
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 5:24 pm    Předmět: Citovat

3. Chovat by samozřejmě měli lidé odborně zdatní. Jestliže má země 69. v pořadí co do počtu obyvatel (10 mil.) druhý největší chov po Německu, které je 12 s 81 mil, pak je evidentně něco v nepořádku...

Ja nechapu pani Slezakova , co je na teto vete nejasne. A vubec nechapu proc tady prirovnavate vcerejsi debatu v televizi. Ano i ja s tim souhlasim , ze chovu by se meli venovat lide, kteri o tom neco vedi, maji podminky a cas.Protoze i ty dva prvni mesice jsou dulezite a videla jsem i takove vrhy , kde nebyly zadne podnety / hracky.../ a majitele byli cely den v praci. Ale o tom by spise mohli vypravet poradci chovu. V teto debate by opravdu nemelo jit o osobni utoky, ale o nove predkladane rady.A musim s p. Celou nesouhlasit, protoze ja chci psa na vycvik a opet mam hovawarta.Nechapu vety jako , ze tady nekdo plka...atd
Vyznam omezeni kryti dobre popsal p. Seda, a vubec s nim musim v mnoha vecech souhlasit.
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 6:21 pm    Předmět: Citovat

Je to pro někoho slovíčkaření, ale pro mě je i důležité kdo návrh předkládá. Pro mě ztrácí na věrohodnosti pokud někdo ví co by se mělo z chovatelského hlediska dělat a nečiní tak. A hlásá jinak.Pokud mu opravdu jde o chov . A pokud je to tak jak píšete a do teď mu o chov nešlo a teď jo , tak je to prospěchářství a nic jiného. Nejde snad přirovnávat
citace:
1. pokud by to v životě fungovalo takto, měli bychom v tomto státě politiky, kteří by jezdili do práce autem a byli by zhusta buď za mřížemi pro porušování vyhlášky o provozu motorových vozidel, či zákoníku práce, anebo na dlažbě kvůli opakovaným neomluveným absencím

Což si myslím, že není v pořádku a tím pádem to chápu, že na každého jiný metr zchvalujete. Což si myslím, že je špatné. Zvlášť v klubu psů v dobrovolné organizaci.
jaluvkova_vladimira

PříspěvekZaslal: pá červen 20, 2008 8:27 pm    Předmět: Citovat

Me by jen zajimalo, komu z predkladatelu nejde o chov, ale o prospech Embarassed
seda_jan

PříspěvekZaslal: út červen 24, 2008 8:43 am    Předmět: Citovat

Přesně tak: i já si myslím, že kdyby předkladatelům nešlo o rozvoj plemene, asi by nic nepředkládali. Mimo jiné - to, že je někdo předkladatel návrhu, ještě nemusí nutně znamenat, že se všemi body plně souhlasí.

K příspěvku paní Slezákové: nevím sice, kdo je přesně paní Jílková, ale jsem rád, že ještě dokážu někoho pobavit, přesto, že má slova jsou myšlena vážně.
Pro upřesnění - Jde o dvě věty a ne o jednu. První věta znamená, že podle mého názoru by lidi, co nemají odborné znalosti v oblasti chovu neměli chovat. Kdekdo si myslí, že odchová jeden vrh a už je chovatel, přitom ani pořádně neví, co se štěňaty a fenou dělat a o termínu Plemenný standard v životě neslyšel. Aby bylo úplně jasno, na druhé straně je dost takových chovatelů, kteří sekají vrhy každý rok a produkují desítky nesocializovaných štěňat a, konečně, znám i chovatele, kteří odchovali jeden vrh, ale o jejich odborných znalostech nepochybuji. První věta je tedy myšlena tak, že by se měl omezit počet těch, kteří jen chtějí "aby fenečka měla aspoň jednou štěňátka". Ti rozvoji plemene mnoho nepřinesou. Myslím, že pokud chceme udržet standard plemene v určitých mezích a smysluplně ho rozvíjet, chovat by měli pokud možno lidé, kteří vědí, co dělají.
Druhá věta hovoří o masovosti, která je na škodu věci. Kdyby nic jiného, pozeptejte se těch, kteří odchovali v poslední době štěňata, jaké jsou problémy s jejich odbytem. S tím souvisí i další problémy - relativně vysoký a stále rostoucí počet povahově nevyrovnaných psů, bezpapíráci atd.
Nakonec ještě douška: jmenuji se Šeda; prosím příště bez háčku Cool
cela_alena

PříspěvekZaslal: út červen 24, 2008 4:14 pm    Předmět: Citovat

Nejdříve je si potřeba uvědomit, kdo si hovawarta kupuje, už to tady bylo stokrát.

1. Kupují si ho lidi k domku, protože je odolný v zimě. Má výbornou srst, která se nemusí moc udržovat a dobře hlídá. A mnozí z nich ví, že mají doma velkýho psa a je potřeba , aby se naučil aspoň základům poslušnosti. Ale ještě nepřemýšlí, že do něj začnou měsíčně investovat stovky korun za výcvik.

2. Lidi co chtějí zlatýho retrívra a nakonec narazí na hovawarta a jsou z jeho povahy nadšení, že je to vlastně všestranný pes.

3. ... ....

Ale lidi , kteří čuchli k výcviku a chtějí se dostat dál, tak si nekoupí hovawarta!
Ale určitě výjimky se najdou. Ale je jich málo. Ale nekupují si ho s tím, že ho upotřebí jako pracovního psa a že s ním budou jezdit např.po výběrových závodech , kde se právě ukazuje jak moc pes umí makat a jak je odolný psychicky a fyzicky.

Nevím pane Šedo, kdo podle Vás by si měl hovawarta kupovat.

Já si myslím, že i když lidi udělají jeden vrh nebo žádný nebo 3 tak je tomoc dobře. Protože ty lidi co mají tu fenečku jak píšete , tak si ji pořídili s papírami, tudíž budou opět chovat papírový zvířata. Ono přesvědčit lidi ať si koupí papírový zvíře je docela problém(nemyslím jenom hovawarty).
Jestli začneme dávat podmínky jako "ty tomu nerozumíš, tak nechovej"¨tak to se pohřbíme.
Snad od toho jsou bonitace, poradci chovu, aby lidem co o tom nemají ani páru o chovu, tak poradili vhodného psa na krytí a nebo krytí nepovolili. A pokud projde bonitací nevidím důvod proč nemít štěňata.

Právě, že se musí udělat takový podmínky, aby lidi měli chuť si hovawarta kupovat a potom třeba nebude problém s odbytem.

Nezapomínejme, že žijeme v Čechách. Udělejme podmínky k uchovnění všem hovawartum u nás stejný. Upusťme od popisné přehlídky, která bude jenom škodit hovawartům.
Nejsme v Německu, kde hovawart má nějakou tradici.
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: út červen 24, 2008 7:39 pm    Předmět: Citovat

Tvrzení, že podmínky do chovu je třeba přizbůsobit potenciálním zájemcům o štěňata, je naprostý nesmysl. To už by na tom velká část plemen byla hodně špatně. Vezměme třeba populární výmarské nebo maďarské ohaře. Taky si je velká část lidí pořizuje jako rodinné psy na procházky a sport, jen málokdo z nich chce mít lovecky upotřebitelné zvíře. Přesto mají loveckou zkoušku jako podmínku chovnosti, přestože to mnoha lidem nevoní.
A myslím, že je všeobecně známo, že popularita každému plemeni jen uškodí. Velký zájem o štěňata vede k tomu, že je nakryto všechno co se dá, jen když to vydělá nějakou korunu. Stačí se podívat na velmi módní retrievery. Velký zájem o ně přinesl obrovské rozdíly v kvalitě. Jsou ch.st. odchovávající pěkné a zdravé potomstvo, ale pak je obrovské množství "odpadu". Jedinců, jejichž zdravotní stav je nevalný a exteriérové kvality nulové.

Jinak bych, Aleno, uvítala, kdybys místo "mlácení prázdné slámy" a nekonečného opakování svých polopravd, byla jednou konkrétní a řekla co Ti vadí, případně jaký je Tvůj pozměňovací návrh. V tématu "využití plemeníků" tedy to, jestli se Ti na současném návrhu nelíbí omezení jako takové, počet krytí nebo roky na které je omezení stanoveno. Zkusme se bavit o faktech a ne o lidech!
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: st červen 25, 2008 7:28 am    Předmět: Citovat

Prosím o reakci předkladatelů návrhu, chov. kolegia, na otázky :
1) Proč není v souladu s požadavkem IHF navrženo omezení počtu krytí plemeníkem ročně (ne jen 2 roky po bonitaci)?
Důvodem by mělo být to, co p. Šeda popsal hezky geneticky, já to řeknu laicky - aby za pár generací nebyli čeští HW natolik příbuzní, že se nenajde natolik nepříbuzná a další požadavky splňující dvojice (když to přeženu).
2) Proč má být dána větší volnost chovatelům (ale nejsem chovatel a neznám dnešní praxi)?
Chov v ČR je řízený, chovatelské kolegium by mělo vytvářet a shromažďovat veškeré potřebné statistické údaje a členové kolegia by měli mít v oboru chovatelství a genetika určité znalosti a na nich je, aby nedocházelo k degradaci hovawartí populace (viz příspěvek p. Kejvalové).

P. Šeda (nejen) : Myslíte že se zvyšuje počet psů s nevyhovujícími povahami nebo povahy jsou stejné ale mění se pohled a požadavky lidí kladených na psy?
cela_alena

PříspěvekZaslal: st červen 25, 2008 10:40 am    Předmět: Citovat

Terezo nikde jsem nepsala ať se bonitace přizpůsobí lidem. To je přece hloupost . Ale ať jsou bonitace stejný pro všechny.

Jinak jsem taky pro omezení krytí a jak píše paní Neumanová, tak bych si ráda přečetla odpovědˇ na její otázky.

A k mlácení prázdné slámy Very Happy

Byla bych ráda , aby se přestalo mlátit a konečně předkladatelé nám ukázali předložené bonitace na živo i s hodnocením na několikati psech.
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: st červen 25, 2008 11:10 pm    Předmět: Citovat

neumanova_michaela napsal:
Prosím o reakci předkladatelů návrhu, chov. kolegia, na otázky :
1) Proč není v souladu s požadavkem IHF navrženo omezení počtu krytí plemeníkem ročně (ne jen 2 roky po bonitaci)?
Důvodem by mělo být to, co p. Šeda popsal hezky geneticky, já to řeknu laicky - aby za pár generací nebyli čeští HW natolik příbuzní, že se nenajde natolik nepříbuzná a další požadavky splňující dvojice (když to přeženu).
2) Proč má být dána větší volnost chovatelům (ale nejsem chovatel a neznám dnešní praxi)?
Chov v ČR je řízený, chovatelské kolegium by mělo vytvářet a shromažďovat veškeré potřebné statistické údaje a členové kolegia by měli mít v oboru chovatelství a genetika určité znalosti a na nich je, aby nedocházelo k degradaci hovawartí populace (viz příspěvek p. Kejvalové).

P. Šeda (nejen) : Myslíte že se zvyšuje počet psů s nevyhovujícími povahami nebo povahy jsou stejné ale mění se pohled a požadavky lidí kladených na psy?

ad 1) nejedná se o požadavek IHF, byl pouze předložený návrh na omezení počtu krytí psů a ne ročně, ale za celý život psa.

ad 2) Větší volnost chovatelů musí jít ruku v ruce s jejich větší zodpovědností... a pokud chovatel má zodpovědnost za své odchovy, měl by mít tedy i právo v rámci daných řádů si o svém chovu rozhodovat.
Řízený chov by měl být v dnešní době o tom, že jsou klubem nastavena základní chovatelská pravidla a že si klub ponechává poslední "kontrolu", kdy poradce chovu může v odůvodnitelných případech spojení chovných jedinců zakázat.
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: st červen 25, 2008 11:58 pm    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Terezo nikde jsem nepsala ať se bonitace přizpůsobí lidem. To je přece hloupost . Ale ať jsou bonitace stejný pro všechny.

Jinak jsem taky pro omezení krytí a jak píše paní Neumanová, tak bych si ráda přečetla odpovědˇ na její otázky.

A k mlácení prázdné slámy Very Happy

Byla bych ráda , aby se přestalo mlátit a konečně předkladatelé nám ukázali předložené bonitace na živo i s hodnocením na několikati psech.

Nevím, co si představit pod stejnými bonitacemi - asi by pak bylo nejlepší zrušit i třídy chovnosti - pro chov je dostačující vymezení chovný-nechovný, vše by se hezky zjednodušilo a hlavně by nikdo nevyčníval z řady Very Happy
Otázka nejen pro Alenu - kolik krytí za život psa je optimální? Přiznám se, že si to netroufám určit natož pak dát jako podmínku do chovatelského řádu.
Další dotaz - jak by se postupovalo v případě, že chovatel nebude mít vůbec možnost nějakého psa si uvést do krycího listu? (a není to utopie, stačí plavá fena bez čistého kódu, povahou BB a která má ke všemu ještě i "blbý" rodokmen).

Průběh navrhované bonitace už na některých akcích mohli zájemci vidět, případně si ji se psem vyzkoušet ...
V sobotu se Aleno potkáme ve Štěpánově na výcvikovém kurzu HWPS, takže, pokud bude zájem, může se tam povahový test zorganizovat - s Luďkem Valentou jsem to domluvila, připraví rušivé vlivy Very Happy
cela_alena

PříspěvekZaslal: čt červen 26, 2008 8:13 pm    Předmět: Citovat

Ahojky Hanko,
měla jsem na mysli stejné bonitace pro všechny bez možnosti popisné přehlídky. Takže pro všechny bonitované psy stejné podmínky.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

Přejdi na: