Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Stopy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> výchova a výcvik
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alena

PříspěvekZaslal: po červen 02, 2008 3:55 pm    Předmět: Citovat

Ahojky, je to takový pachový čtverec.
Dá se to sice popsat, ale lepší je to vidět.
http://www.akce.kris.cz/2007_09_Stoparsky%20seminar/album/slides/IMG_5079.html

Nahlídni tady , tady je vyfocen.

Jde o to,že našlapeš kruh "koláč" asi o průměru 1 metr i víc i míň.
Tedy rozrušíš půdu v kruhu, nejlépe na trávě. Do rozdupaného dáš pamlsky a taky je trošku rozšlapeš a potom na konec dáš nerozdupaný kousky a necháš třičtvrtě hodiny stárnout.
Pak přivedeš psa na stopovačce , posadíš a necháš ho hledat. Když chce pes vyjít, tak ho necukáš zpět, necháš ho jít jakoby do chyby, ale asi tak na 2 metry od kruhu, ale netaháš zpátky. Nejlepší je dát si ruky na břicho nechat šňůru dlouhou 3 metry a nic s ruky nedělat. Pes se vždy vrátí protože pochopí, že tam jinde (mimo kruh) nic není- žádný pamlsek.
Měla by jsi slyšet , když je pes na koláči, jak čuchá . Takový vysavač by to měl být Smile) A samozřejmě se do koláče přihazují pamlsky, ale hlavně nenápadně, aby si pes myslel, že to jde ze země. Ukončuje se to, když už pes jakoby ztrácel zájem, necháš mu najít poslední pamlsek, který si určíš , že bude poslední.
Psa při hledání neovlivňuješ a ani nechválíš ani v žádném případě nanavádíš nebo neukazuješ. A na závěr až najde "poslední" pamlsek, tak ho hodně pochválíš a nenásilně odvedeš popřípadě odvedeš za pamlskem.
Nejlepší je opravdu vidět, takhle si třeba řekneš , to znám, ale není koláč jako koláč a je potřeba vidět. Takhle je to stručně.
Je dobrý posadit psa před koláčem a dát mu hned šňůru pod nohu jakoby jsi šla na stopu.
Mně se teď vlastně stalo, že když jsem šla na koláč , tak jsem mu tam šňůru nedávala, ale když jsme šli na stopu, tak jo. A protože psi jsou chytří, tak věděl, kdy jde kam.
Tak jsem mu začala i u koláče dávat šňůru pod nohu a bylo dobrý vidět jak chtěl vyrazit kupředu. Takže zachovávat stále stejný postup.

A nechat psa čuchat co nejdéle.

Naposledy upravil cela_alena dne po červen 02, 2008 4:08 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: po červen 02, 2008 4:02 pm    Předmět: Citovat

A ještě tady jsou fota ze semináře.
Kolem koláče se mohlo a mělo chodit, když pes čmuchal, aby se naučil soustředit na svoji práci a aby ho nic jiného nezajímalo.

http://iruscha.rajce.idnes.cz/stoparsky_seminar_2007/#album
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
honisova_martina

PříspěvekZaslal: út červen 03, 2008 6:21 am    Předmět: Citovat

To vypadá hodně zajímavě. Myslela jsem, že to bude pachový "čtverec" vyšlapaný podle gymnastickýho kruhu Very Happy To musím vyzkoušet, konečně nám posekali pastviny, ale hned první stopa na sklizeném povrchu a s tím sluníčkem mě zase vrhla do deprese, pročuchali jsme půl stopy hezky a pak pes začal zalehávat jen tak - bez předmětu - že prý by mohl být už konec... Cool A to měl na stopě mraženou klobásku, lempl.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cela_alena

PříspěvekZaslal: st červen 04, 2008 4:18 pm    Předmět: Citovat

Ta mražená klobáska nemusí být špatná, taky odzkoušíme.
Jinak je dobrý nechat psa prostě vyhladovět. Když jdu na stopu, tak mu většinou vynechám jídlo, aby byl co nejhladovější.
Tak mu udělej stopy kratší, když ztrácí zájem. A třeba raději dvě a postupně přidávat .Vrátit se jakoby o krok zpět. Nebo taky dělám koláč + stopu , aby si pochutnal Very Happy
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: čt červen 05, 2008 8:33 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,mohl by mi někdo poradit jak na aport?Připravuji Arčíka na zkoušky a zjistila jsem,že ho uplně zapomněl.Ted mi pro aport běží,ale když s ním přiběhne ke mě,tak ho pustí a už ho nechce.Přetahuji se s ním a dělám z toho srandu,ale nic nepomáhá.
honisova_martina

PříspěvekZaslal: čt červen 05, 2008 10:28 am    Předmět: Aport Citovat

Aport jsem s Bertem musela rozfázovat. Jednak jsme cvičili zvlášť povel "podej", který obnášel zvednout věc na kterou ukážu (piškotová metoda Rolling Eyes ) a zcela zvlášť házení předmětu a přetahování jako hru, ve které vždy vítězil. Později přišlo spojení obou cviků opět za pomoci pamlsku, který ovšem nikdy nedostal, pokud předmět upustil. Přidalo se předsednutí (ke mně) a odebrání na povel "Pusť". Začala jsem být spokojená, když pes začal pro aport běhat a přinášet ho. Načež jsme dospěli do fáze, že pes přišel na to, že je na něm, jak rychle se s aportem vrátí (anebo taky ne), takže další fází bylo trvat na vykonání povelu. V současnosti jsme na tom tak, že pes aportuje na první pohled fajn, ale já teprve nyní vidím chyby aportu (překusy, křivé předsednutí, samostatné předčasné přisednutí k noze), takže nás na něm čeká ještě moc práce. Trénujeme teď na vodítku klidné a pevné nošení aportu, rychlý návrat a pod. Mně osobně dalo nejvíc práce pochopit, že chtě nechtě musím od hravého aportu přejít k povinnému cviku. To u nás spočívá v tom, že pes opakuje cvik, dokud to není podle mé představy. Pak přijde odměna a radostné ukončení nácviku. Žádný nucák Twisted Evil, nic tak Berta nepotrestá, jako nuda opakování Very Happy
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt červen 05, 2008 11:47 am    Předmět: Citovat

Doporučuji přečíst si článek od p. Šilhavého v červnovém čísle časopisu Pes přítel... o aportu, článek se určitě objeví i na jeho www stránkách (adresa je na 1.straně této diskuze).
Já jsem učila zcela odděleně aportování ( tedy přinášení) a povel "drž" (taky mi plival klacek pod nohy) - v klidu, s předsednutým psem, vložit předmět do tlamy, lehce držet bradu, a opakovat drž, hodný,drž, hladit po hlavě a po pár vteřinách povel pusť a odměna piškotkem z pusy. Dobu držení jsme prodlužovali až zcela pochopil co po něm chci. Pak jsem to začala spojovat - když přinášel aportek, tak jsem říkala "drž" a když držel až do povelu pusť - piškot z pusy.
cela_alena

PříspěvekZaslal: čt červen 05, 2008 9:38 pm    Předmět: Citovat

Taky to máme rozfázovaný. Tak jak píše paní Neumanová a Honisová Martina.
Doma v klidu ho učit povel drž. Nejdříve to pes nechce a kroutí se, ale je potřeba to vždy dodělat dokonce. Otevřít mu čumák a dát tam čínku a i když to bude chvilka, tak říct hned pusť a pořádně ho prokrmit. Tak jsme to dělali u starší fenky. Ta to pochopila docela rychle. U mladšího psa to bylo horší. V klidu sedět a držet to byl tvrdý ořech Very Happy . Dělal dlouho nechápavého.

A další fázi taky děláme zvlášť , rychlý úchop a běhání ke mně za míček a to tak , že prohazuji míček mezi nohami, aby čínku pouštěl až za mnou.
A až umí držet v klidu, tak jsem to spojila a taky APORT- KE MNĚ A DRŽ a následovný hlazení a chválení , když drží aport a po povelu pusť ho vždy pořádně prokrmím .
Ale stále to střídám, nedělám jenom aport dohromady, ale občas ho prohazuji bez předsednutí.
Takže hodně podobně. Ale asi by to chtělo najít dobrýho výcvikáře, který by pomohl a ukázal.
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: pá červen 06, 2008 7:15 am    Předmět: Citovat

díky za rady zkusím to.Zatím to zkouším jak to popisuje p.Celá,ale dělá přesně takové koniny jako její pes.Kroutí se u toho jak žížala a dělá,že neumí tu tlamu vůbec otevřít.Představu jak to dělat mám,ale s ním je těžké pořízení,když jdeme ven i s jeho mámou,tak s ní blbne a nechce nic dělat a pokud jdu s ním sama,tak je smutný,že s náma nejde mamina Rolling Eyes Zkouším to zatím doma,tak uvidím.Díky za rady Very Happy
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá červen 06, 2008 7:55 am    Předmět: Citovat

Právě, že každý pes je jiný. A na každého to zafunguje jinak. Někdo může "jenom" po dobrém a na někoho se musí víc přísněji.
Takže má zkušenost ještě.
U mladšího psa to bylo jakoby z mé strany přemlouvání(což u starší stačilo), to trvalo nějaký měsíc a výsledek stál za houby. Sice to v čumáku měl, ale stále nic moc. Pomohla ´mně s tím výcvikářka Mirka(někteří ji znají). Ještě napíši, že na mého psa se nikdo nesmí ani škaredě podívat natož, aby mu něco dělal Very Happy
Řekla mi ukaž jak to děláš, načež mně řekla, že to dělám úplně blbě a že pes neví pořádně co chci(to jsem si samozřejmě nemyslela)
Takže jsem ho posadila , byl na vodítku. Mirka vzala čínku dala mu jí do čumáku(tuhle etapu už Arís znal), ale stejně se kroutil a zlobil, ale Mirka byla neústupná a řekla přísným a jasným hlasem drž zůstaň a stále dokola a přidržela mu čumák, zase zakroutil a znovu zopakovala povel a najednou držel a ani nepřekousl a koukal na ni a držel a Mirka ho slovně chválila. Úplně zvolila jinou intonaci.Poté povel pusť a pořádně ho prokrmila. Pak mně dala do ruky čínku a řekla udělej to ty. V duchu jsem očekávala to samý co doma. A on opravdu držel dokud jsem mu jí neodebrala. Během jedné minuty akce s Mirkou jsme měli drž.

Prostě hodně záleží na tom vytrvat, jasně říkat povely a vysvětlit jasně psovi co se po něm chce.

Hodně se dělá chyb, že se pes odmění jakoby za pusť a on nechápe, že je to za drž.

Jinak doporučuji chodit na vycházky zvlášť a natáhnout psa především na sebe, aby ta nejlepší hra byla s páníkem.
truneckova_ivana

PříspěvekZaslal: pá červen 06, 2008 10:34 am    Předmět: Citovat

vypadá to jakoby jste psala o mém psu.Přesně tohle dělá,když se mu snažím činku dát do tlamy.Zkusím to ještě s mým kamarádem z něho má respekt,tak uvidíme jestli na něj vyzraje.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> výchova a výcvik Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

Přejdi na: