Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
povahový test
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 11:24 am    Předmět: povahový test Citovat

Prosím o přesunutí zajímavé diskuze o povahovém testu - asi to nikdo nebude hledat pod názvem využití plemeníků.
Nový povahový test jsme několikrát vyzkoušeli a doporučuji každému, aby si ho na svém cvičišti zinscenoval. A musím říct, že se mi líbí stále více - s klidným svědomím, protože to není moje práce. Mohla by to být dobrá cesta k postupnému zlepšení povah našich hovawartů.
Omlouvám se, že budu poněkud polopatistická, ale selekce na povahu se dělá tak, že psům stanovím nějaký výkon a podle toho, jak ho splní, buďto vůbec nebudou mít potomky anebo jich budou mít více nebo méně.
Tím předají dalším generacím svoje pracovní vlohy (nebo nepředají)
Že je v populaci plno zvířat, které mají stejné povahové předpoklady jako ti, co splnili vrcholný výkon, to je jistě pravda. Ale svoje geny mají předávat ti, co něco dokázali. To se týká nejen povahového testu, ale i zkoušek. Jinak by vlastně neexistovala psí plemena vyšlechtěná k určitému pracovnímu účelu !
Teď napíšu čistě svůj osobní názor: nerada bych, abychom z hovíků dělali nějaké špičkové pracovní psy. To by totiž bylo na úkor toho "hovawartství", které jistě nejen já ve svém psovi miluji.
Ale byla bych ráda, kdybychom dostali populaci plemene na takovou úroveň, aby s každým jedincem bylo možné bez veliké námahy složit první stupeň zkoušek - všestranných či záchranářských. A to bohužel dneska neplatí, v mnoha a mnoha případech.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 11:58 am    Předmět: Citovat

Píšete : ... "povahový test"... a ... "předávat pracovní vlohy"....
Nevidím např. souvislost mezi způsobem přiběhnutí psa skupinou (zda proběhne kolem nebo skrz) a schopností psa pracovat, čímž myslím jeho vycvičitelnost. Taky začínám být zmatená, když si pročítám povídání o historii a povaze hovíků a třeba tam čtu, že jsou např. ostražití a jako žádoucí je pro bonitaci proběhnutí nějakou skupinkou cizích lidí - to mi s ostražitostí moc nesedí. Taky mám dojem, že jsem někde jako jejich charakterový rys četla, že jsou k cizím lidem poněkud nedůvěřiví , což by se taky pralo s oním žádoucím proběhnutím skupinou - ale to si raději ověřím.
honisova_martina

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

Zajímalo by mě, nakolik je tzv. špatná povaha u hovíků věcí dědičnosti a nakolik je důsledkem mizerné socializace a výchovy. A lze to při testu odlišit - poznat příčinu?
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 12:53 pm    Předmět: Citovat

Tak jsem to našla - v monografii od ing. Nováka je "vůči cizím lidem se hw mimo své území chová s odstupem až nedůvěřivě..", p. Fábin píše "Vůči cizím lidem je rezervovaný, k některým až nedůvěřivý...". A nedůvěřivý přeci neznamená bojácný či agresivní. A proběhnutí nějakou izolovanou skupinkou, když je kolem plno místa, mi nepřipadá jako důkaz vysokého sebevědomí psa, spíš blbosti. Navíc s ohledem na praktický život nežádoucí.
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 1:44 pm    Předmět: Citovat

Oficiální standard hovoří o povaze hw takto: "Uznávaný pracovní pes se širokou škálou využití. Pes milé a vyrovnané povahy, s výrazným protektivním a bojovým instinktem. Je sebevědomý, dokáže dobře snášet stresové situace, středně temperamentní a má velmi dobrý čich. Vyvážené tělesné proporce a oddanost k rodině jej spolu s jeho povahou a schopnostmi předurčují jako vynikajícího společníka, hlídače, ochránce, také však ke stopování a záchranářským činnostem."

Co se týká přivolání za skupinu - nejde o skupinku, jakou známe ze zkušebních řádů. Jde víceméně o osoby rozptýlené na stanovené ploše. Opravdu doporučuji cvik vyzkoušet.
Taky mám trošku pocit, že zde dochází k nepochopení toho, jak se bonitace posuzuje. Nehodnotí se cvik a jeho provedení (u přivolání se tedy nehodnotí jak přesně, rychle pes skupinou proběhne, vůbec už ne zda předsedne či nikoliv). Posuzuje se projev psa při provádění "úkolu", protože o cviku bych tu ani nehovořila. Nikde není napsáno, že pes bude penalizován, pokud se skupině vyhne.
Věřte, že zkušený rozhodčí uvidí opravdu to, co vidět má.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 2:55 pm    Předmět: Citovat

Cituji větu paní Kejvalové:

Zkušený rozhodčí uvidí správně provedený úkon (cvik) dle toho ho ohodnotí. Proto je to rozhodčí z výkonu žádný expert na povahy takového jsme ještě "nevyrobili".
Very Happy
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: út červen 10, 2008 3:54 pm    Předmět: Citovat

slezakova_sarka napsal:
Cituji větu paní Kejvalové:

Zkušený rozhodčí uvidí správně provedený úkon (cvik) dle toho ho ohodnotí. Proto je to rozhodčí z výkonu žádný expert na povahy takového jsme ještě "nevyrobili".
Very Happy

Rozhodčí bude vědět co má hodnotit od bonitační komise hw klubu , já bych rozhodčí tak nepodceňovala, jsou to lidé víceméně s mnohaletými zkušenostmi od psů. A dokáží rozeznat psa nervózního-bázlivého či agresivního. Dokáží na stupnici 0-10 ohodnotit projev psa při provádění cviku, tedy jak pes jedná v takových situacích, jestli je lekavý, jestli je nedůvěřivý, jestli je agresivní či zcela bázlivý. Proto se návrh bonitace skládá z více prvků, aby pes mohl ukázat svůj projev a vlohy v nejrozmanitějších situacích.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: st červen 11, 2008 7:26 am    Předmět: Citovat

V tom s Vámi, paní Slezáková, nesouhlasím. Jistě, jsou rozhodčí "lepší" a "horší" (tak jako v každém oboru), ale kdo jiný by měl být k posouzení povah kompetentní? Kdo jiný posuzuje povahuje na bonitacích ostatních pracovních plemen?
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: st červen 11, 2008 8:23 am    Předmět: Citovat

Ani já nesouhlasím s tím co jste napsala. Rozhodčí z výkonu posuzuje cviky podle zkušebního řádu ne povahové vlohy. Přece kdo jiný než lidi kolem plemene znají nejlépe jeho povahu a projevy. Pokud vím většina klubů odstupuje od posuzování povah rozhodčími z výkonu a navíc pokud jsem mluvila s rozhodčími z výkonu velmi neradi to dělají asi proto mají své důvodu. Různé zkušenosti různé názory Very Happy
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: st červen 11, 2008 10:24 am    Předmět: Citovat

Tak já si dovolím prozměnu souhlasit a to s p. Slezákovou. Rozhodčí jsou školeni na posuzování shody provedení cviku psem a psovodem s provedením předepsaným ve zkušebním řádu. Nic víc a nic míň. Navíc většina rozhodčích (alespoň všichni které znám) jsou "ovčákoví" a hovawart je fakt něco jiného. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že občas se jejich hodnocení (co se týká příčin chování psa) rozchází s realitou.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: st červen 11, 2008 4:24 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím s tím různé zkušenosti = různé názory.

Myslím, že není to tak dávno co se prosadilo, aby rozhodčí z výkonu posuzovali bonitace současné. Myslím, že členská schůze může opět rozhodnout, že to bylo mylné rozhodnutí a už zase chce posuzovat bonitace pouze bonitační komisí složenou z poradců chovu a zástupců z vedení HW klubu. Já vidím v posuzování rozhodčím i to, že neposuzuje psa dle opačného konce vodítka (psovoda či majitele), jelikož ty lidi nezná. Wink
Já nevím, ale když slyším ovčáčtí rozhodčí nevím co si pod tím mám představit. Já jsem ještě nenarazila na rozhodčího, který by mi předhazoval, že to není ovčák jak na zkouškách tak na závodech. Ba naopak mám pozitivní zkušenosti. Prostě nás hodnotili společně s ostatními psy dle výkonu. Buď to se mu povede obstát nebo ne. Nemůžu říct, že by mi někde vzali či přidali body za to jaká je to rasa.
Osobně taky nejsem člověk od všech plemen, máme ovčáky i hovawarty, ale nervózního ovčáka poznám stejně jako nervózního hovawarta či nervózního labradora, kterého nechovám.
brazdova_blanka

PříspěvekZaslal: st červen 11, 2008 7:49 pm    Předmět: Citovat

Co se týče posuzování povah budou se názory asi vždy rozcházet.
Dlouhou dobu posuzovali povahy "lidi od hovawartů " kdo dorazil z výboru nebo CHK kolegia přispíval svým hlasem do konečného rozhodnutí. Nikdo neměl zodpovědnost. Ĺ”ada lidí byla nespokojená s výsledkem pro podjatost.

Rozhodčí z výkonu je nezávislá osoba z hlediska členů klubu a i jednotlivých odchovů. Splňuje jasná kriteria: musí splnit dvě postupky 1-3 všestranných zkoušek se dvěma psy , musí absolvovat rozhodcovské zkoušky .
Klub si může vybírat z těch, kteří mají zkušenosti z mnoha plemeny, s posuzováním povah na bonitacích a jsou také i chovateli.
Další část bonitační komise ( HPCH a rozhodčí z exteriéru) dobře zná plemeno a představuje většinu v bonitační komisi.
Ideální nebude nikdy nic, je třeba se snažit vymyslet optimální pravidla.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 5:10 am    Předmět: Citovat

Paní Vlková, Vy jste to napsala přesně a v podstatě v souladu s mou odpovědí i p. Slezákové, p. Celé atd. - rozhodčí hodnotí VÍKON a to bez rozdílu rasy psa (opravdu jsem se při zkouškách nesetkala s rozdílným hodnocením) , ale bonitace je domnívám se o POVAZE a nikoliv o natrénovaném cviku (i když i to, že pes je schopen něco natrénovat je cenná informace). Když píšu "ovčáčtí", tím myslím dlouholetí zkušení chovatelé , psovodi a znalci tohoto plemene včetně projevu a že jsou to plemena odlišná v povaze je myslím zřejmé.
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 6:23 am    Předmět: Citovat

neumanova_michaela napsal:
Paní Vlková, Vy jste to napsala přesně a v podstatě v souladu s mou odpovědí i p. Slezákové, p. Celé atd. - rozhodčí hodnotí VÍKON a to bez rozdílu rasy psa (opravdu jsem se při zkouškách nesetkala s rozdílným hodnocením) , ale bonitace je domnívám se o POVAZE a nikoliv o natrénovaném cviku (i když i to, že pes je schopen něco natrénovat je cenná informace). Když píšu "ovčáčtí", tím myslím dlouholetí zkušení chovatelé , psovodi a znalci tohoto plemene včetně projevu a že jsou to plemena odlišná v povaze je myslím zřejmé.

My si nerozumíme, ano na zkouškách hodnotí výkon, mají předepsané jak mají hodnotit, za co se kolik bodů ztrácí. Vyžadují se metodikou přesně provedené cviky.
Pokud dostane takovu metodiku na hodnocení bonitace za co se sráží bodíky z plného počtu, bude dle mého názoru schopen i tohoto.
Přeci neznamená, že i když chová celý život německé ovčáky (mimo jiné na cvičácách i na zkouškách se potká s různými plemeny) nebude umět poznat povahové nedostatky hovawarta
Tady se mi klade otázka jaké specifikum má hovawart, že člověk, který je nechová nepozná, že to není agrese, bázlivost, flegmatičnost? Není to pouze jen alibismus...?
Souhlasím zcela s příspěvkem Blanky - nezávislý rozhodčí neposuzuje druhý konec vodítka zjednodušeně Wink
kejvalova_tereza

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 7:59 am    Předmět: Citovat

Myslím, že je třeba rozlišovat dvě věci:
1. rozpoznání projevů chování - strach, agrese, flegmatičnost... se u všech plemen psů projevuje stejně. Není třeba se bát, že ten, kdo má zkušenost s jedním plemenem, toto nerozpozná u plemene jiného.
2. zhodnocení těchto projevů jako žádoucích či nežádoucích. K tomuto samozřejmě musí rozhodčímu hw klub dodat "metodiku" a on podle ní musí postupovat.

Ještě pokud jde o hodnocení povah "lidmi od hovawartů". Jsem přesvědčena, že v klubu jsou lidé, kteří jsou schopni povahu psa správně posoudit. Ale pokud bych já takový seznam lidí vytvořila, jistě by se neshodoval se seznamem vytvořeným paní Vlkovou či Neumanovou Wink Neexistuje žádné objektivní měřítko, podle kterého by šlo určit, kdo je a kdo není tohoto posouzení schopen. Tudíž by vždycky byla určitá část lidí nespokojena, nemluvě o tom, že mezi lidmi v klubu jsou různě pozitivní či negativní vztahy, ketré by hodnocení mohly ovlivňovat.
cela_alena

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 8:55 am    Předmět: Citovat

Určitě rozdíl mezi HW a NO jsou, tak jako rozdíly s jínými plemeny. Každý plemeno má své specifikum. Proto si je pořizujeme. Ne podle zvhledu, ale podle plemen.
Myslím si, že ten kdo bude posuzovat povahy hovawartů by neměl dostat jenom metodiku.
Např. vidím velký rozdíl v tvrdosti a bojovnosti u NO a HW . Nebo hw může být nedůvěřivý u NO by se to mělo asi posuzovat jinak.

Nevím jestli je dobré mít nezávislého rozhodčího s metodikou v ruce na hovawarta nebo zkušené lidi od hovawartů.

A rozhodně rozdílnou povahu NO a HW má to není alibismus.
slezakova_sarka

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 9:10 am    Předmět: Citovat

Cituji Blanku Brázdovou:

Dlouhou dobu posuzovali povahy "lidi od hovawartů " kdo dorazil z výboru nebo CHK kolegia přispíval svým hlasem do konečného rozhodnutí. Nikdo neměl zodpovědnost. Ĺ”ada lidí byla nespokojená s výsledkem pro podjatost.

S tím nemůžu plně souhlasit hlavně s větou, že "Nikdo neměl zodpovědnost." Zodpovědnost měla vždy bonitační komise. Proti výsledku bylo možné se odvolat. Tak se i v některých případech stalo.

Právě teď se mi zdá, že se zodpovědnost předává na cizí rozhodčí a klub nebere zodpovědnost, protože rozhodl rozhodčí z výkonu "osoba nepodjatá".

Výrok Ivany Vlkové:
Souhlasím zcela s příspěvkem Blanky - nezávislý rozhodčí neposuzuje druhý konec vodítka zjednodušeně No, když se podívám na nové bonitace a jejich kódy nejsem si zcela jistá Confused

Paní Kejvalová vůbec nejde o seznam lidí. Jde o zkušené lidi, neříkejte mi, že u nás v klubu nejsou. To by jsme na tom byli hodně špatně. Lidi budou vždy nespokojení to je přirozený vývoj. Jinak kdybychom byli všichni stejně za jedno tak by byl svět černo-bílý a možná jen jedno plemeno Very Happy
Proč tvůrci nového bonitačního řádu nepředvedou na nějaké masovější akci pořádané klubem jak bude v reále vypadat jejich navrhovaná bonitace. V závěru může zodpovídat fundovaně na dotazy a nejasnosti.
Spoustu lidem vyjasní pohled. Very Happy
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 11:42 am    Předmět: Citovat

Takže není až tak rozhodující osoba posuzovatele ale ona metodika, podle níž bude posuzovat. Když opět připomenu vlastnost, kterými se HW má vyznačovat - ostražitost, nedůvěra k cizím, teď jsem četla charakteristiku na stránkách slovenského HwK v encyklopedii psů ... HW je až zlý při obraně svého pána a jeho majetku ..., jak je stanoveno, co je projev přirozené nedůvěry a ostražitosti a co už je nežádoucí bázlivost a nežádoucí agresivita? Někde na DF (a jestli se pletu tak se omlouvám) se psalo, že se při bonitaci pes při střelbě ohlédl a hned to bylo špatně. Chápu, že pokud při střelbě stáhne pes ocas mezi nohy a hystericky se dere pryč, tak to asi není pro chov to pravé ořechové. Berou se jako z chovu vylučující jen takovéto extrémní reakce ?
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 1:36 pm    Předmět: Citovat

Ano mezi dobrým ovčákem a hovawartem je rozdíl ve sportovní obraně. Nikoliv v poslušnosti (s hovawartem se mi osobně pracuje líp), ve stopách bych rozdíl neviděla žádný - ale to jsme zase o výkonu.

Pokud porovnám běžný život a psy co máme doma, jak jsme si je naučily takové je máme Very Happy Pokud si vzpomenu jak probíhali socializace, čemu případně nedůvěřovali apod... markantní rozdíl nevídím.

Ovčáckého rozhodčího neznám, znám pouze rozhočí co posuzují všechna plemena.

Ale diskuse už se točí stále okolo jednoho a toho samého, jestli posuzovat povahy rozhodčími z výkonu či lidmi od hovawartů. Názory se různí jako na všechno a tak nejelpší dle mého bude, předvést nový návrh bonitace a na členské schůzi odhasovat koho vlastně lidí chtějí ,aby to posuzoval Wink
bartonova_irena

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 10:56 pm    Předmět: Citovat

Bez výhrad souhlasím s paní Vlkovou v tom, že by měla rozhodnout členská schůze, jestli bude povahy hovawartů posuzovat rozhodčí z výkonu nebo "člověk od hovawartů". Sama si nejsem jistá, k čemu se přikloním. Na jedné straně víme všichni, jak jsme různě rozdělení a znepřátelení a jaké jsou v našem klubu vztahy Sad , a to mluví proti posuzování někým z našich řad. Na druhé straně dávám za pravdu těm, kteří říkají, že rozhodčí z výkonu mají tendenci posuzovat naučené výkony víc než vrozené základy. A je pravda, že nový povahový test tomu bude nahrávat ještě víc než ten původní.
Ono se opravdu dá těžko vymyslet takový postup, který odhalí jen vrozené vlastnosti. Byla bych moc ráda, kdyby kritici a odpůrci napsali nějaké svoje nápady, jak na to.
Co se týká "cviku" přivolání z PT, tak o tom psala Tereza Kejvalová, podle mě velmi výstižně. V něm nejde o naučené přivolání s předsednutím, ale o vazbu na pána. A ta je dědičná a u hovíků je často slabší. Určitě se dá hodně vytvořit výchovou, to je samozřejmé, ale podle zkušeností s různými plemeny je opravdu velmi variabilní. Silná u plemen vyšlechtěných k užší spolupráci s člověkem, slabá např. u mnoha loveckých psů.
Při minulých bonitacích se občas předváděli psi, které pán dovlekl na vodítku ke kolíku, pak je odtáhl na obranu psovoda a pak je protáhl skupinkou, přičemž pes se celou dobu snažil prchnout ke autu nebo mezi diváky. A bonitací prošel, protože kolík i obranu psovoda měl naučené figurantem.
Souhlasím také s tím, že hovawart má být do jisté míry přirozeně nedůvěřivý k cizím lidem. Proto se také v novém testu nebude na psa sahat, s výjimkou posouzení exteriéru a kontroly tetovacího čísla, přičemž majitel smí psa přidržovat. Skupinka osob v PT, která figuruje při "cviku " přivolání, má spíš psovi zaclonit výhled na pána, trošičku ho dezorientovat a ukázat, jestli za pánem půjde i za těchto ztížených podmínek anebo se radši vypraví domů Smile Jestli je pes proběhne a srazí v rychlosti k zemi anebo oběhne těsně okolo anebo si k někomu zběžně přičichne, by nemělo nijak vadit, aspoň podle mého názoru. Skupinka tam je právě proto, aby to nebyl jednoduše cvik přivolání, jaký se trénuje na zkoušky.
Ještě si dovolím jednu myšlenku na závěr - i kdyby byl nový PT úplně zcestný a k ničemu, tak alespoň jednu nezpochybnitelnou přednost má : pokud by na něho někdo svého psa trénoval, bude ho učit samé užitečné věci Laughing
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: