Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Zařazení plemeníků s DKK do chovu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
seda_janZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 37
Bydliště: kfely 68

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 8:31 am    Předmět: Zařazení plemeníků s DKK do chovu Citovat

Všiml jsem si sice, že otázka změn základních norem klubu zřejmě moc lidí z chovatelské veřejnosti nezajímá (vzhledem k nízkému počtu diskutujících to tak alespoň vypadá). Přesto ale, protože tuto otázku považuji za daleko důležitější, než např. počet krytí jedním plemeníkem, se pokusím přilít trochu oleje do ohně.
Svého času jsem slyšel, že zařazení potenciálně dysplatických psů do chovu je ústupkem velkým tlakům v zákulisí. Odkud se tyto tlaky berou, když v diskusním fóru diskutuje zhruba 10 - 15 členů ze 700? A pokud platforma diskusního fóra není vhodná k plnohodnotné diskusi,proč se (alespoň pokud vím) doposud jen minimum chovatelů pokusilo vyjádřit jiným způsobem?

Moje stanovisko k problematice následuje:
Možnost uplatnění psů se stupněm do 1/1 ne, ani za předpokladu omezení krytí na 3 vrhy.
Komentář: vyloučením fen s 2. stupněm DKK se sice sníží produkce jednoznačně postižených zvířat, ale zvýší se počet zvířat zařazených do chovu, která mohou být možnými přenašeči onemocnění do dalších generací. při rozboru počtů DKK pozitivních zvířat za předchozí 3 roky (díky výboru za zveřejnění) nám vyjdou následující čísla:

2005: psi*/1:10,feny*/2:5
2006: psi*/1:10, feny*/2:4
2007: psi*/1:8, feny*/2:2
2008: psi*/1:2, feny*/2:1
Z tabulky vyplývá, že při navrhované změně by došlo k navýšení počtu dysplatických zvířat (hvězdička * znamená, že se vyskytl daný stupeň DKK).
Nevím sice, jak vychází statistické rozbory potomstva po rodičích se stupněm dysplazie 1, ale z hlediska počtů mi vychází, že i kdybychom připustili, že ve skutečnosti opravdu dysplatická je polovina jedinců (stupeň 1, ba dokonce i stupeň 2 dokáže, jak je známo, "vytvořit" i nekompetentní veterinář), zůstal by poměr dysplatických zvířat v chovu minimálně prakticky stejný. Pokud budeme předpokládat, že feny s DKK 2 měly omezení na 1 vrh, vychází např. podle výsledků za rok 2005, že při zařazení takto postižených fen by mohlo vzniknout 5 vrhů, potenciálně ohrožených onemocněním; při navrhované změně by takovýchto vrhů mohlo být až 15 (10/2x3 povolené).
DKK 1 sice není klinické onemocnění, ale může ukazovat na dispozice k přenášení a jedinec přenáší vlohy bez ohledu na to, jestli má sám stupeň 1, nebo 2 - genetická dispozice prostě buď je anebo není. Nakonec, vyskytují se i dysplatičtí potomci po nedysplatických rodičích; v těchto případech se dá často zjistit, že se DKK vyskytovala u sourozenců nebo předků některého z rodičů.
Argument, že "podle zkušeností z jiných klubů budou konkrétní psi s DKK 1 využíváni výjimečně", by měl být spíš argumentem proti zařazení těchto psů do chovu - proč umožňovat něco, co stejně nebude využíváno nebo se spoléhat na, že nechtěná situace nenastane?
Netajím se názorem, že skutečnost, že náš chov je druhým největším na světě, je spíše na škodu, než ku prospěchu plemenu, ale v tomto konkrétním případě může být množství zvířat, ze kterých je uskutečňován výběr, naopak dobrým základem pro rychlejší upevňování zdraví populace jako celku.
Poznámka: pokud nejsou čísla ve výše uvedené tabulce úplně přesná, omlouvám se - ze zveřejněných údajů jsem odhadoval pohlaví podle jména; nicméně nepředpokládám, že by případné chyby výsledek výrazně změnily…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
truneckova_ivanaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 86
Bydliště: Karlova 316 Beroun

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 9:18 am    Předmět: Citovat

P.Šeda a proč nepovolit psy s DKK 1/1,když může být do chovu připuštěna fena s 1/1 DKK?Kde je psáno,že dysplazie je dědičná jen po psech a ne po fenách!Pokud má možnost být připuštěná fena s 1/1 DKK,tak by tu možnost měl mít i pes.
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/dkk/181/dysplazie-kycelniho-kloubu-dkk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_janZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 37
Bydliště: kfely 68

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 9:45 am    Předmět: Citovat

Ano, přenos genetické informace je opravdu stejný po fenách, jako po psech. Při použití plemeníků je však větší nebezpečí přenosu dědičné dispozice dál kvůli většímu možnému počtu potomků.
Tuto skutečnost se předkladatelé snaží kompenzovat stejným omezením jak u psů, tak u fen.
Důvody, které mě k mému názoru jsou následující:
Dlouhodobým tlakem jsme docílili dobrého stavu populace po stránce DKK, a to tak, že byl (jak je také z chovatelského hlediska správné) větší tlak na plemeníky.
Do chovu jde dost plemeníků na to, aby byl výběr dostatečně široký. Nakonec, někteří chovní psi ani nejsou ke krytí využíváni.
Z tohoto pohledu bych viděl zařazení psů s pozitivní DKK jako krok zpět.
Když se podíváte na čísla, která jsem uvedl v úvodním příspěvku, vyplývá z nich, že by sice byla omezena možnost využít k chovu feny s DKK 2, ale v konečném důsledku by se počet zvířat v chovu s potenciální DKK navýšil téměř na dvojnásobek.
Argument, že psy s DKK by stejně nikdo nevyužíval, již teď neobstojí, protože znám chovatele, kteří na DKK neberou ohled, zajímá je víc výše krycího poplatku.
Nakonec, kdybych měl o tomto argumentu více přemýšlet - jakou má logiku zařazovat v situaci, kdy je dostatek plemeníků bez DKK do chovu psy, o kterých se předem předpokládá, že o ně nebude zájem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
seda_janZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 37
Bydliště: kfely 68

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 9:51 am    Předmět: Citovat

truneckova_ivana napsal:
Pokud má možnost být připuštěná fena s 1/1 DKK,tak by tu možnost měl mít i pes.

Ještě bych chtěl připomenout, že momentálně je možno chovat na fenách se stupněm DKK 2. Podle logiky citované věty by tedy bylo "spravedlivé", aby kryli i psi s DKK 2, pokud by byl omezen počet jejich krytí. Jenže to ve skutečnosti pouze znamená navýšení šance výskytu potenciálně dysplatických jedinců...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> Řády klubu Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com