Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Dotazy k hlavní poradkyni chovu

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: st říjen 22, 2008 11:59 am    Předmět: Dotazy k hlavní poradkyni chovu Citovat

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat co se podniká v chovu hovawartů. Při volbách (1.3.) zazněli takové hesla, jako přesunutí zodpovědnosti na chovatela a pod...

Bohužel se kromě "podivného" zmatku v bonitacích nic dále neposunulo.

Může to být jen můj pocit řadového člena kterému jsou mnohé informace odepřeny...

Proto se ptám jaké změny nás v oblasti chovu čekají (samozřejmě kromě schválených řádů pana Šedy)? Jakým směrem se bude nadále chov ubírat (za účelem potlačení jakých vad) a pod. ???

Celkově jaké jsou plány hlavního poradce chovu plynoucí z jeho funkce ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 1:05 am    Předmět: Re: Dotazy k hlavní poradkyni chovu Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat co se podniká v chovu hovawartů. Při volbách (1.3.) zazněli takové hesla, jako přesunutí zodpovědnosti na chovatela a pod...

Bohužel se kromě "podivného" zmatku v bonitacích nic dále neposunulo.

Může to být jen můj pocit řadového člena kterému jsou mnohé informace odepřeny...

Proto se ptám jaké změny nás v oblasti chovu čekají (samozřejmě kromě schválených řádů pana Šedy)? Jakým směrem se bude nadále chov ubírat (za účelem potlačení jakých vad) a pod. ???

Celkově jaké jsou plány hlavního poradce chovu plynoucí z jeho funkce ...

Dobrý den,
pokusím se na Váš dotaz odpovědět, ale chtěla bych upozornit a předem se omluvit, že do DF nebudu přispívat pravidelně … konkrétní dotazy mohou členové posílat na e-mail

Pokud se vracíte k březnové schůzi, tak bych od ní také začala. Neplánovala jsem stát se hlavním poradcem chovu a nemusíte mít obavy, není mým cílem jím být "na věčné časy". Wink
Má představa fungování klubu a chovatelského kolegia se ale nezměnila, pořád si myslím, že nejdůležitější "článek" v chovu je chovatel - ten by měl mít největší zájem na tom, odchovávat standardní - tedy zdravé, povahově vyrovnané a krásné hovawarty. Klub, který je garantem chovu plemene, by měl nastavit základní pravidla chovu a minimální selekční tlak. Chovatelské kolegium by mělo fungovat ne jako nadřízený orgán, který zakazuje a přikazuje, ale jako partner pro chovatele, který v případě potřeby poradí, ale hlavně zpracuje shromážděné údaje a poskytne je v nějaké podobě zpět chovatelům (databáze, statistické údaje, přehledy apod.). V neposlední řadě je CHK kontrolní "orgán" klubu, který dohlíží na to, že jsou nastavená pravidla chovateli dodržována. Nebyla jsem před zvolením do funkce HPCH členem chovatelského kolegia, což sama pro sebe považuji jako velké mínus, a proto jsem nepovažovala za odpovědné, abych hned na začátku svého "vedení" zasahovala do chodu něčeho, když jsem ani nevěděla, jak to přesně funguje nebo nefunguje. Změny je potřeba dělat postupně a ne radikálními kroky, které většinou nic moc dobrého nepřinesou.
Stejně tak je to s plány v oblastech chovu. Od předchozí HPCH jsem nedostala žádnou chovatelskou dokumentaci (netvrdím, že ona sama ji všechnu měla - ale kromě rodokmenů plemeníků a fen jsem převzala jen kontroly vrhu za rok 2006). Takže je sice skvělé, že máme vše pěkně v bonitačních i svodových kódech, že se vše píše do kontrol vrhu, ale když z toho není zpracovaný žádný přehled a statistika, tak je to bohužel k ničemu, protože to vypovídá jen o jedincích, ale pro chov je důležité vědět co nejvíc souvislostí.
Podle výsledků dvou tří bonitací či svodů můžeme zavést opatření k potlačení nějaké vady, která se vyskytla .. ale dělat opatření jen abychom nějaké udělali mi nepřipadne moudré. Proto vidím další důležitý krok vůbec ve zpracování co nejvíce údajů o chovu a tím také současně ve zprovoznění databáze. A musím tady poděkovat Daně Heráňové za velký kus odvedené práce, která "není vidět". Naplňování databáze údaji ještě nějakou dobu potrvá, ale za těch pár měsíců nejde dohnat to, co se nestihlo za předchozí roky.
Abych to už zkrátila - plány jako hlavní poradce chovu mám, ale jestli budou nebo nebudou splněny nezáleží na mě … jeden člověk nemůže a ani by neměl ovlivňovat celý chov, může být jen součást "stroje". A cílem všech (výbor-HPCH-PCH-chovatelé-majitelé-členové) by mělo být, aby stroj byl funkční a ne, aby se stále opravoval...
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 7:23 pm    Předmět: Citovat

Velice děkuji za obsáhlou odpověď, sice mi toho mnoho neřekla, ale děkuji za snahu a i vůli odpovědět ...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: