Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alenaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: po únor 09, 2009 7:10 pm    Předmět: Využití plemeníků Citovat

Ráda bych, aby se chovatelé, a to i budoucí, a vlastníci hovíků zamysleli nad následujícím tématem.

Při otevření zpravodaje, kde je přehled využití plemeníků, mě zarazilo využití krycích psů.
Doufám, že již brzy bude spuštěna databáze a tam to bude ještě přehlednější a bojím se, že to bude u některých plemeníků znamenat i šok. Ukáže se nezodpovědnost některých chovatelů, ale i nečinnost ChK.

Trochu jsem se poptávala, co to pro nás znamená.

Genetika
Z hlediska genetiky populací je tzv. přeceňování šampiónů ten nejhorší prohřešek - snižování genetické variability - snižování odolnosti plemene - letální faktory - choroby - vady atd., atd. V našich podmínkách to znamená, že ať je pes výjimečný čímkoliv, neměl by být využíván výrazně více než ostatní. Je lépe za rok využít raději každého plemeníka 1x, než 5 plemeníků 20x.
Dříve bylo občas nutno použít poněkud výrazněji některé plemeníky, ale to bylo proto, že jich bylo málo a tak i když kryli během roku téměř všichni, tak na druhé straně kryli vícekrát ti, u kterých byla alespoň částečná jistota, že jsou tzv. zlepšovatelé (exteriér, DKK apod.).

Dále na zamyšlení z hlediska chovu.
Budou mít budoucí majitelé čím krýt, nebudou téměř všichni příbuzní? Již teď při hledání krycích psů vzniká problém, že když pes vyhovuje, tak je velmi často příbuzný. Nenastane v budoucnu problém s vazbou na příbuzenskou plemenitbu?

Zajímal by mě názor od ch.k. a vlastně od celého vedení klubu, především od paní předsedkyně Brázdové, která je za vše zodpovědná. A která zavádí prosazování svých psů. Znám plno šikovných a exteriérově pěkných psů, kteří by mohli být přínosem pro náš chov a nejsou téměř vůbec navrhováni.

Chtěla bych se zeptat, zda to, co se teď děje, je správné a normální.
A nebo se vlastně "nic neděje a vše je v pořádku"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivanaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 254
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: út únor 10, 2009 12:04 pm    Předmět: Citovat

Álo, to je dost velké veřejné obvinění, máš toto podložené, že záměrně prosazuje pouze své psy?

Zajímal by mě názor od ch.k. a vlastně od celého vedení klubu, především od paní předsedkyně Brázdové, která je za vše zodpovědná. A která zavádí prosazování svých psů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
brazdova_blankaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út únor 10, 2009 1:55 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,

nezbývá než reagovat na obvinění ,že zvádím prosazování svých psů. Alena Celá si zřejmě představuje , že "držím bič" nad poradci chovu a nutím je psát Ulsana Gasko Prim a Kodyho Plavý vítr na krycí listy. Oba psi jsou naší pílí dobře prezentování, jak po stránce exteriérové, tak pracovní, to je jediné prosazování a snad je dovolené.
Po bonitacích vždy výrazní jedinci více kryjí, je o ně zájem a později už záleží na jejich potomcích, zda si je chovatelé vyberou či nikoliv. Ani v jednom případě jsem neuplatnila žádný vliv ani na chovatele ani na PCh, aby si mého psa nebo psa mé dcery vybral nebo napsal na krycí list.

A teď obecně: nejsem zastáncem jen prosté genetické variabily. Nelze jen nahodile křížit. Genetickou variabilitu nám musí zajistit 5% koeficient příbuznosti, tato hodnota je jedna z nejpřísnějších, v našem klubu už dávno zavedená. IHF schválilo až letos.
Chceme mít psy zdravé a reprodukce schopné, ale zároveň udržet typ hovawarta. Využitím každého plemeníka jedenkrát, či podobným matematicky spravedlivým pravidlem toho nedosáhneme.
Příroda je moudřejší než my, pro reprodukci jsou využíváni silní , zdraví a povahově pevní samci.
Dále si musíme uvědomit, jaké procento potomků po daném psu či feně je v chovu využíváno.

Závěr: Klub má nastavená pravidla chovu: musí respektovat standatd hw
maximálně 5% příbuznost
DKK 0/0 psi, DKK 1/1 feny
Poradci chovu hlídají splnění zásadních kriterií a upozorňují na pravděpodobné nedostatky navrhovaného spojení, upřednostňují výběr krycích psů chovatelem.
Pokud sami navrhují, pak zpravidla jsou vázani vzdáleností mezi bydlištěm chovatele a majitelem krycího psa,neboť chovatel požaduje krycího psa ze svého okolí.

Víme, že budeme stále terčem kritiky ohledně prosazování svých zájmů. Proto se snažíme vše "zprůhlednit". Na vystavených KL je uvedeno, zda byl krycí pes vyžádán chovatelem nebo navržen poradcem chovu,tuto informaci budeme též zveřejňovat na webu.

Blanka Brázdová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sianu_anastasiaZaložen: 9.2.2008
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: út únor 10, 2009 2:54 pm    Předmět: Citovat

Zdravím všechny zúčastněné.

Paní Brázdová,

Nikdo tu asi nebude zpochyĹ„ovat vaší píli nad vašim reprezentováním Ulsana nebo Kodyho, myslím si, že je zcela normální, že každý majitel chce aby zrovna jeho pes byl ten nejlepší. To je samozřejmě v pořádku. Jestli nadržujete svým psům nebo ne je pouze na vašem svědomí. Ale určitě musím souhlasit nad neuvěřitelným počtem krytí některých plemeníků ( a to nemyslím jen vaše psy) ten problém tu je obecně. Podle mého názoru by se toto do budoucna mělo nějakým způsobem korigovat. Nejsem natolik zkušená abych tu hodnotila jak a tak to dělat nebudu. Jenže si vemte jak je nepříjemné hledat vhoného plemeníka v kupě příbuzných psů, jak psala Alena, když už pes vyhovuje, líbí se, má potřebné kvality, je na dostupném místě atp. je zrovna příbuzný. Je sice moc hezké, když je pleneník žádaný nebo navrhovaný v každém druhém krycím listu ale je také na zodpovědnosti jeho majitele aby si ohlídal počet stěňat, která vyprodukuje. čeho je moc toho je příliš. A podle mě jsou některá danná čísla za poslední období opravdu otřesná.

mějte se
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jemelkova_hanaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 1:46 am    Předmět: Re: Využití plemeníků Citovat

cela_alena napsal:

.... Zajímal by mě názor od ch.k. a vlastně od celého vedení klubu, především od paní předsedkyně Brázdové, která je za vše zodpovědná. A která zavádí prosazování svých psů. Znám plno šikovných a exteriérově pěkných psů, kteří by mohli být přínosem pro náš chov a nejsou téměř vůbec navrhováni.

Chtěla bych se zeptat, zda to, co se teď děje, je správné a normální.
A nebo se vlastně "nic neděje a vše je v pořádku"?


Aleno, škoda, že jsi tuto problematiku otevřela jen z důvodu ukázat, jak CHK a předsedkyně ohrožují chov hovawartů...

To, že není dobré více využívat jednoho plemeníka na úkor ostatních není nic nového a také proto jsme do nového zápisního řádu dali omezení počtu krytí u nově uchovněných psů v prvních dvou letech, kdy o ně bývá z řad chovatelů největší "poptávka".
Na druhou stranu ale nejde dělat chov jen "od stolu" a tak trochu odtrženě od reality ... pracovně či výstavně úspěšní psi budou mít vždy větší pravděpodobnost využití v chovu než psi stejně kvalitní nebo snad i lepší, ale o kterých se ví jen to, že jsou chovní ...

K tomu, jestli jsme během ani ne jednoho roku, co jsme ve funkcích, ohrozili nějakým způsobem chov hovawartů se pokusím shrnout pár čísel za posledních 6 let. Je to jen stručné porovnání, ale myslím si, že tak katastrofální, jak jsi tu naznačovala to není ...
Rok 2003: vrhů 39/ psů využito 23 - vychází na 1 plemeníka 1,70 vrhů, z toho 14 psů bylo využito 1x, což je 60,9 %
Rok 2004: 50/27 - 1,85, 16 psů využito 1x = 59,3% (2 plemeníci 5 x)
Rok 2005: 56/30 - 1,87, 17 psů využito 1x = 56,7% (1 plem. 6x, 2 plem. 5x)
Rok 2006: 66/38 - 1,74, 22 psů využito 1x = 57,9% (1 plem. 6x, 2 plem. 5x)
Rok 2007: 56/30 - 1,87, 18 psů využito 1x = 60% (1 plem. 5x)
Rok 2008: 61/35 - 1,74, 26 psů využito 1x = 74,3% (1 plem. 9x, 1 plem. 5x)

Za rok 2008 bylo vystaveno 97 krycích listů, na kterých bylo navrženo 65 plemeníků (k 1.12.08 bylo i s nově uchovněnými 72 plemeníků), krylo nakonec jen 41 psů ... otázka, proč nebylo využito víc plemeníků je tedy spíš na chovatelích ... ti by především měli mít zájem, aby jejich odchovy byly v budoucnu využitelní v chovu ... aby si v dalších generacích potomků mohli splnit svůj chovatelský cíl, záměr či vizi ... proč by jinak štěňata ochovávali? Wink

Nejen pro poradce je na klubovém webu k dispozici aktuální přehled jak vystavených a využitých KL, tak narozených štěňat ... ale pokud chovatel nemá zájem si informace zjistit nebo neřeší, že např. stejným psem nakryli v sousední vesnici a ještě 3 další vrhy se po něm narodí během měsíce, tak s tím poradci momentálně víc neudělají, pokud splňuje ostatní podmínky zápisního řádu ...
Pokud se ovšem nechceme vrátit k centrálně řízenému chovu a k tomu, že o krycích psech bude rozhodovat pouze poradce chovu ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sianu_anastasiaZaložen: 9.2.2008
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 3:21 pm    Předmět: Citovat

Zdravím Vás všechny ještě jednou.

Narazila jsem na velice zajímavý článek k tématu. O genetice a plemenitbě.
Myslím, že by bylo dobré udělat si pár minut a přečíst si jej. Je moc hezky a jednoduše psaný, že by to měl pochopit i úplný laik.

článek o zásadách plemenitby

http://www.spicove.cz/chovatelstvi/genetika/zasady-plemenitby.php

článek o příbuzenské plemenitbě a využití psů

http://www.spicove.cz/chovatelstvi/genetika/pribuzenska-plemenitba-ano-ci-ne.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cela_alenaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 3:40 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,
chvíli jsem přemýšlela jak odpovědět a vyhnout se nějakému obviňování.

Takže jsem nakonec požádala pana Luďka Nováka jako odborníka a zakladatele chovu hovawartů o vyjádření .
Z jeho souhlasem to zveřejňuji.

Využívání plemeníků.

Správné využívání plemeníků je hlavním úkolem ChK každého klubu, nikoliv chovatelů samotných. ChK musí ovlivňovat chovatele tak, aby chov klubu byl podřizován zásadám populační genetiky a plemenářské práce vůbec. ChK nesmí připustit žádné excesy typu přeceňování šampiónů a pod.. Z hlediska populační genetiky jsou si v chovu všichni uchovnění jedinci rovni. Jinými slovy je lépe využít 20 plemeníků 1x, než 2 "super"plemeníky 10x. A toto pravidlo s růstem souboru využitelných plemeníků ještě získává na významu.
Navíc je třeba si uvědomit, že u psů nejsme nikdy schopni zjistit (tak jak je to naopak běžné u plemenitby hospodářských zvířat) před jejich masivnějším využití, jejich chovatelskou hodnotu - tedy jestli pro chov budou zlepšovateli, indiferenty nebo dokonce zhoršovateli.
Exaktní ustanovení o omezení využívání plemeníků v chovatelském řádu je však na druhé straně také jen alibistickou berličkou trochu zavánějící nedostatečným sebevědomím ChK ve své řídící schopnosti. Nikdy nelze předem odhadnout strukturu využivatelných fen v určitém období a tak uvedené exaktní ustanovení může být spíše překážkou plemenitby než naopak. Omezení na 5 krytí se jeví stejně tak vysoké, že vlastně nic neřeší - a využije-li to třeba jen 3-5plemníků, tak je to při rozvinuté chovné základně špatně. Je to tedy opatření nadbytečné až škodlivé.
Statistika vycházející z ukazatelů počet vrhů na jednoho průměrného využitého plemeníka nemá jednoznačnou vypovídací schopnost o dané problematice neboť nezohledňuje podstatný jev - velikost souboru využitelných plemeníků. Stejný poměr vrhů na jednoho využitého plemeníka může být v menším souboru všech plemeníků přijatelný, ovšem v souboru rozsáhlejším naprosto nevyhovující a chov poškozující. Využití jednoho plemeníka 9x za rok v rozvinuté chovné základně, navíc bez znalostí jeho přínosů, je však naprosto trestuhodné!!! Jde o docela vážnou chybu, která může ohrozit (míru nechme stranou) nebo alespoň zkomplikovat další chovatelskou činnost. Apelovat jen na uvědomění chovatelů je nezodpovědné chování ChK - je logické, že v některých situacích mohou být záměry chovatele a poradce naprosto rozdílné, i když to oba budou, ze svého úhlu pohledu, myslet dobře. Ale poradce má konečnou zodpovědnost (jinak nemusí být).
Jakékoliv statistiky a argumentace z oblasti vystavovaných krycích listů jsou jakýmsi alibistickým pokusem a zamlžovacím manévrem, naprosto mimo danou problematiku a je zcela zbytečné ba zavádějící její předkládání členům - z těchto podkladů by si měl pouze HPCH udělat obrázek o práci jednotlivých poradců chovu a dělat event. rychlá opatření. Že se napíší již předem 2 plemeníci na krycí list jen jako "křoví" je snad všeobecné známo a ChK by nemělo tak členy klubu podceňovat.
Jestli je připouštěna (překvapivá) myšlenka na centrální řízení chovu jedním člověkem, sděluje se tím zároveň, že vedení klubu nemá dostatečně kvalitně obsazeno ChK.

- LN -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslavaZaložen: 21.6.2007
Příspěvky: 253
Bydliště: Děvínská 96, Hamr na Jezeře

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 3:49 pm    Předmět: Citovat

Také bych měla jeden.... spíše řečnický ... dotaz...

Vlastně mě vcelku nechávalo klidnou četnost krytí psů paníé předsedkyně, jen jsem z toho vyvodila důsledky ve vlastním chovu, kdy se snažím vybírat psy jež stojí "ve stínu" těchto dvou psů. Už jen proto aby, pakliže se budoucí majitelé rozhodnou pokračovat v chovu, neřešili problém ohledně výběru partnera. Vím, že tento pohled není pohled chovatele jež uvažuje nad celým chovem hovawartů v CR ale pouze v rámci svého vlastního chovu, neb je to to jediné čím snad mohu prospět ač dílčím způsobem v celkovém chovu.

Samozřejmě, že propagace psa dělá hodně a majitelé jistě uvítají co nejvíce něvěst.

Nicméně asi se shodneme na tom, že toto chování je z celkového pohledu pro chov nežádoucí, a taktéž se jistě shodneme, že mu nelze procesním způsobem zabránit ... tedy pokud nechceme tvrdě prosazovat řízený chov.

Co mne však zaráží je zda toto chování je hodno předsedkyně klubu, která by měla mít na paměti prospěch chovatelské základny více než kdokoliv jiný a svým způsobem jde příkladem pro ostatní členy klubu.
Je to jisté břemeno, které je s danou funkcí spojeno ač si budeme říkat co si budeme říkat....


Naposledy upravil tuzarova_miloslava dne st únor 11, 2009 7:36 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejvalova_terezaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Obora 815, Golčův Jeníkov

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 5:38 pm    Předmět: Citovat

Aleno, řekněme si na rovinu, on ani ten prvotní příspěvek nebyl z Tvého pera. To myslím pozná každý, kdo četl pár Tvých příspěvků v předchozích diskusích...

Z příspěvku pana Nováka nemohu nereagovat na tuto větu: "Apelovat jen na uvědomění chovatelů je nezodpovědné chování ChK - je logické, že v některých situacích mohou být záměry chovatele a poradce naprosto rozdílné, i když to oba budou, ze svého úhlu pohledu, myslet dobře. Ale poradce má konečnou zodpovědnost"
To je myšlenka pro mně naprosto nepřijatelná. Konečnou zodpovědnost za svůj chov, má vždy chovatel. Na něj se budou obracet spokojení i nespokojení majitelé jeho štěňat, on by měl mít jakýsi chovatelský záměr, který se snaží uskutečňovat.
Jako poradce chovu mohu chovateli jím vybraného psa nedoporučit a svůj názor se mu pokusit vysvětlit, ale pokud splňuje podmínky našich řádů, nemohu mu krytí zakázat.
Myslím, že každý z nás si dovede představit vlnu nevole, kterou by takové opatření způsobilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alenaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 5:47 pm    Předmět: Citovat

kejvalova_tereza napsal:
Aleno, řekněme si na rovinu, on ani ten prvotní příspěvek nebyl z Tvého pera. To myslím pozná každý, kdo četl pár Tvých příspěvků v předchozích diskusích...Terezo,
máš pravdu a ani jsem pravdu neskrývala. Ten kdo mě zná nebo jinak s kým jsem v kontaktu. Tak ví delší dobu, že se o tohle téma zajímám. Nejen o tohle.
Takže jsem samozřejmě oslovila i pana Nováka . Však na začátku mého prvního příspěvku je to psané, aby to bylo jasný. Jen jsem neuvedla jméno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslavaZaložen: 21.6.2007
Příspěvky: 253
Bydliště: Děvínská 96, Hamr na Jezeře

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 5:50 pm    Předmět: Citovat

kejvalova_tereza napsal:
Aleno, řekněme si na rovinu, on ani ten prvotní příspěvek nebyl z Tvého pera. To myslím pozná každý, kdo četl pár Tvých příspěvků v předchozích diskusích...

Z příspěvku pana Nováka nemohu nereagovat na tuto větu: "Apelovat jen na uvědomění chovatelů je nezodpovědné chování ChK - je logické, že v některých situacích mohou být záměry chovatele a poradce naprosto rozdílné, i když to oba budou, ze svého úhlu pohledu, myslet dobře. Ale poradce má konečnou zodpovědnost"
To je myšlenka pro mně naprosto nepřijatelná. Konečnou zodpovědnost za svůj chov, má vždy chovatel. Na něj se budou obracet spokojení i nespokojení majitelé jeho štěňat, on by měl mít jakýsi chovatelský záměr, který se snaží uskutečňovat.
Jako poradce chovu mohu chovateli jím vybraného psa nedoporučit a svůj názor se mu pokusit vysvětlit, ale pokud splňuje podmínky našich řádů, nemohu mu krytí zakázat.
Myslím, že každý z nás si dovede představit vlnu nevole, kterou by takové opatření způsobilo.


Jestliže, má poradce chovu konečné "slovo" tedy je v jeho moci doporučit či nedoporučit navrhovaného psa, zodpovědnost padá právě na něj .... !!!

O zodpovědnosti chovatele se dá hovořit v případě, že bude vybrané psy (splňujících určitá kriteria) pouze "ohlašovat" ....

A jestliže se některý poradce chovu snaží z této zodpovědnosti vyvléci tak by asi ani neměl dělat poradce chovu!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejvalova_terezaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Obora 815, Golčův Jeníkov

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 7:47 pm    Předmět: Citovat

Paní Tuzarová, nedoporučením jsem myslela situaci, kdy si chovatel v žádosti o KL napíše plemeníka, který se mi z nějakého důvodu - třeba proto, že už byl pes použit v chovu vícekrát - zdá méně vhodný. Pokusím se proto proto mu svůj názor vysvětlit, ale on trvá na svém. Potom nemohu jinak, než mu daného psa na KL napsat. Pokud máte jiný názor, prosím napiště mi, o jaké ustanovení, kterého řádu se mohu opřít. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tuzarova_miloslavaZaložen: 21.6.2007
Příspěvky: 253
Bydliště: Děvínská 96, Hamr na Jezeře

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2009 7:54 pm    Předmět: Citovat

kejvalova_tereza napsal:
Paní Tuzarová, nedoporučením jsem myslela situaci, kdy si chovatel v žádosti o KL napíše plemeníka, který se mi z nějakého důvodu - třeba proto, že už byl pes použit v chovu vícekrát - zdá méně vhodný. Pokusím se proto proto mu svůj názor vysvětlit, ale on trvá na svém. Potom nemohu jinak, než mu daného psa na KL napsat. Pokud máte jiný názor, prosím napiště mi, o jaké ustanovení, kterého řádu se mohu opřít. Děkuji.


V tom případě, pokud je to tak jak říkáte, že i přes protesty poradců chovu si mohu prosadit psa jímž chci krýt, není důvod pro zachovávání funkce poradce chovu... Krycí list si můžeme vystavovat sami a kontroly vrhu by mohl provádět veterinář, ne ??

Podle toho co jste napsala je tedy funkce poradců chovu naprosto zbytečný přežitek ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
neumanova_michaelaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 7:56 am    Předmět: Citovat

Následující je zkopírováno ze stránky klubu- činnost HwK ČR :
"......Jeho hlavním účelem a předmětem činnosti je chov a další šlechtění psů plemene hovawart. Cílem chovu hovawartů v ČR je zejména zachování charakteristiky plemene dle schváleného standardu FCI a zvyšování kvality jedinců s ohledem na jejich pracovní a společenskou upotřebitelnost, dosažení co největší genetické variability, kvality exteriéru jedinců, minimalizaci zdravotních a povahových odchylek."
Dále jsem nahlédla do Chovatelského řádu :
"bod 2.5 Druh chovu-řízený.Za řízení chovu zodpovídá chov. kolegium složené z PCH.
bod 6.6 Do žádosti o KL můžechovatel uvést i vlastní návrh krycího psa.......Zjistí-li se však, že navrhované spojení by bylo v rozporu se zásadami tohoto ChŘ nebo by byl ohrožen chovatelský záměr, musí takový návrh OPCH odmítnout......."
Zatímco chovatel je zodpovědný jen za svůj chov, HwK je zodpovědný za chov plemene v celé ČR, měl by mít nějaký chovatelský záměr ( z hlediska směřování plemene jako takového) a proto taky odpovídá za jeho řízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejvalova_terezaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Obora 815, Golčův Jeníkov

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 8:15 am    Předmět: Citovat

Paní Neumanová, čerpala jste z chovatelského řádu, který od 1.1.2009 není platný.
V novém zápisním řádu, schváleném na podzim roku 2008 stojí toto:

2.3 Druh chovu - čistokrevná plemenitba, způsob - kontrolovaný. Za řízení chovu zodpovídá
chovatelské kolegium složené z poradců chovu.
2.4 Podmínky a pravidla chovu a ustájení psů upravuje Řád ochrany zvířat při chovu psů
Českomoravské kynologické unie, schválený ÚKOZ dne 23.2.2006 pod č . j . 3523/2005-11020.
V souladu s tímto řádem je výbor klubu, na základě návrhu chovatelského kolegia, oprávněn
stanovit základní podmínky pro chov hovawartů (ustájení, hygiena, výživa, zacházení a pod.).

6.4 Chovatel má právo na výběr krycího psa. Do žádosti o KL uvádí chovatel vlastní návrhy 1-3
krycích psů pro svou fenu, případně požádá poradce chovu o jejich navržení. V případě, že
chovatelem navrhované spojení by bylo v rozporu se zásadami tohoto ZŘ, má poradce chovu
povinnost psa na KL neuvést s písemným odůvodněním, které zároveň s KL zašle chovateli.
Poradce chovu musí uvést na KL tři chovné psy vhodné pro fenu, pokud se nedohodne
s chovatelem jinak, ze kterých si pak chovatel vybere sám. V případě neshody mezi chovatelem
a PCH rozhodne o spojení HPCH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
neumanova_michaelaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 8:43 am    Předmět: Citovat

Tak to se omlouvám, otevřela jsem si CHŘ uvedený na stránkách klubu aniž by byl označen jako neplatný. Zmátlo mě, že v nově platných řádech není žádný nový "Chovatelský" ale pouze "Zápisní". Asi by nebylo špatné zřetelně označit již neplatné řády, zejména když nejsou nahrazeny novými s týmž názvem.
Nicméně i v novém ZŘ (který tedy nahrazuje původní CHŘ) je v bodě 2.3 ...."Za řízení chovu zodpovídá chovatelské kolegium složené z poradců chovu." - což je ovšem v rozporu s předcházejícím konstatováním, že způsob chovu je kontrolovaný. Dovolím si upozornit, že význam slov řízený a kontrolovaný je rozdílný.A myslím, že neustále zůstává v platnosti (nebo by alespoň mělo)to, co je uvedeno jako činnost a smysl existence HwK ČR a co jsem zkopírovala ve svém předchozím příspěvku. Skoro se mi zdá, že se klub posunuje k pouhé technické obsluze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlkova_ivanaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 254
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 8:50 am    Předmět: Citovat

Obcházení kolem horké kaše mne tu už nebaví tak konrétně, skorem všichni si umí spočítat a domnívají se, že za pár let tu nebude nic co by nemělo v rodokmenu K Plavý vítr , a nyní po zhlédnutí přehledu je všem jasné, že tuto úspěšnou štafetu přebíralo U Gasko Prim, a to nejdu dál po rodokmenu. Jsou vidět , jsou úspěšní, prodávají se po nich dobře štěňátka, proč toho jako majitel krycího psa nevyužít pokud mi to CHK dovolí a nevidí v tom žádný problém?
Hlavní poradkyni chovu důvěřuji plně a vím, že by nikdy nečině nepřihlížela ničení chovu v ČR.Takže mne to nechává chladnou, sice je pravda, že někteří poradci chovu mi jsou velmi proti srsti, ale zase na druhou stranu dělal by to někdo lépe a hlavně byl by ochoten se toho ujmout? Osobně žádného poradce chovu k životu nepotřebuji, ale věřím, že pořád je tu spousty začátečníků, kteří je velmi potřebují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sianu_anastasiaZaložen: 9.2.2008
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 9:57 am    Předmět: Citovat

vlkova_ivana napsal:
Jsou vidět , jsou úspěšní, prodávají se po nich dobře štěňátka, proč toho jako majitel krycího psa nevyužít pokud mi to CHK dovolí a nevidí v tom žádný problém?


Paní Vlková,

Je tu otázka jestli jde chovateli pouze o reprezentování svého psa nebo o celkovou variabilitu plemene. Pokud je v tomto nezodpovědný majitel, mělo by podle mě zakročit alespoň CHk, jde ale vidět, že ani to nemá s neuvěřitelným počtem štěĹ„at z jedné a té samé linie žádný problém. Jestli to bude takto pokračovat dál, příbuzenstvo těchto psů prostě za nějaký čas nebude mít čím nakrýt, protože na všechno na co se podívá bude příbuzné.
Nedivím se, že s tímto může mít někdo problém. Nic méně přesně proto jsem výše vložila dva články k tématu.

např:

Pár dobrých rad pro zajištění zdravého a kvalitního chovu:

1. Podle genetické situace populace plemene omezit maximální počet vrhů po jednom samci, tedy maximalizovat počet používaných psů.
2. Pářit zvířata, která mají minimum společných předků (v ideálním případě žádné).
3. Psy nebo semeno importovat z oblastí, jejichž chov byl geneticky izolován, jsou tedy nepříbuzní, pozor však na zavlečení nových defektů…
4. Pokud možno neopakovat rodičovské kombinace.
5. Provádět ostrý výběr na vitalitu (zdraví, životaschopnost).

Chovným cílem by neměl být superšampion na úkor ostatního chovného stavu nebo dokonce celého plemene, nýbrž vyšlechtění mnoha psů vysoké kvality, kteří vykazují vynikající hodnoty v konformaci, výkonu a genetické variabilitě.
(H. Wachtel, 1998)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mrakova_janaZaložen: 19.3.2007
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 8:28 pm    Předmět: Citovat

Někdo vytrhává z kontextu to, že cílem chovu je co největší genetická variabilita a jiný zase, že cílem chovu je zvyšování kvality jedinců s ohledem na jejich pracovní upotřebitelnost a zvyšování kvality exteriéru.Jestliže si zakryje každý plemeník 1x nebo 2x bez ohledu na jejich povahu a exteriér, dostaneme odchovy " každý pes jiná ves".
Neosočovala bych poradce chovu, podle chov.řádu má chovatel právo na výběr krycího psa a poradce kontroluje procento příbuznosti a to, jestli pes i fena nemají společné vady.Ty psy, o kterých se tu mluví, si vybrali sami chovatelé a doufám, že po zodpovědném rozmyslu.
Vy, co nejvíc křičíte, zpracovali jste si všechny svody mladých a vypsali si plemeníky a kolik který dal chyb u štěňat a kolik jich naopak bylo bezchybných? Je plemeník, který má přibližně odsvodováno 36 potomků,
z nich přes 2O bezchybných a zbylí jen nedostatky v uších.A je jiný, který
z 15 má 11 s chybami.
Objeli jste si výstavy abyste se podívali, jak ty odchovy vypadají? Mají kompaktní tělesné stavby nebo jsou rozgajdaní?Mají sbíhavé nebo úzké postoje nebo vybočené tlapy anebo postoje rovné? A co hlavy?
Vede ten pes zpátky nějakou kvalitní krevní linii, exteriérovou nebo pracovní?
Toto všechno si zodpovědný chovatel zjistí a když si to zdůvodní, tak mu poradce toho psa napíše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tuzarova_miloslavaZaložen: 21.6.2007
Příspěvky: 253
Bydliště: Děvínská 96, Hamr na Jezeře

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 9:46 pm    Předmět: Citovat

Pokud vím tak tato diskuze vznikla na základě statistiky za rok 2008, kdy byl ještě řízený chov tudíž byl výhradně v rukách poradců chovu.

Čímž odpovědnost padá právě na ně !!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com