Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cela_alena

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 10:21 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den paní Mraková,
nikdo tady neříká, aby se bez ohledu krylo. Snad jsou tady právě poradci chovu, kteří by měli správně vysvětlit chovateli o vhodnosti plemeníka. Popřípadě vymluvit a najít "toho pravého" , který by se nejvíce hodil na jejich fenu a jejich představě. Od toho tady předpokládám jsou.

Za další mnoho chovatelů jsou začátečníci, tak napíší jak to cítí sami, ale zkušenost s chovem třeba vůbec nemají. A myslí si, že pokud dají v jejích očích toho nejlepšího(např. nejlepšího plemeníka výstavy), tak pro chov dělají maximum - v zodpovědném rozmyslu.Takže opět by poradci chovu měli"zasáhnout" neříkám, že nařídit, ale vysvětlit. Co a jak. Přece rozumný chovatel si vyslechne pro a proti a nakonec se rozhodne "správně".

Mám najednou pocit, že nově schválený řád není v pořádku.

A ještě se chci zeptat paní Mraková např. u Ulsana (ať nechodím kolem horké kaše)jaký výstavy si mám objet, nebo kde se mám podívat jaký má postoj......., nebo jakou vede linii. Když těm vrhům není ani 1rok a nebyli možná ani na svodu. A vlastně se vůbec neví jaký dává potomky. Nedá se to zjistit. Nejde to - jsou moc mladí.Všem bude 1rok letos. Když ten pes během roku a to začíná dal 9 vrhů.
Takže, kde je ta zodpovědnost chovatele - předsedkyně klubu. Tedy ona vlastně není chovatel, ale asi pouze majitel psa, ale mělo by jí jít o chov, kdYž vede chov hovawartů v ČR ne?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 10:57 pm    Předmět: Citovat

Děkuji Ing. Novákovi za jeho názor, je to jeho pohled na současnou situaci a já ho respektuji. Možná mu to tak nepřipadá, ale mám v základních bodech na chov stejný názor jako on, hodně jsem se od něj i během dřívějších let naučila. V čem se asi nejvíc lišíme, je způsob, jak chov plemene řídit. Zásady chovu jsou všeobecně známé, ale na to, jak je uvést do běžného života je spousta názorů … od řízení chovu pouze přes CHK až po chov úplně volný. Všichni jsou přesvědčeni, že jen ten jejich způsob chovu je nejlepší … a kdo to nakonec rozsoudí? Většinou ten, kdo je v prosazování svých názorů důslednější a přesvědčivější …
Asi je to dáno i mým povahovým založením, protože nerada někomu něco nařizuji - snažím se řídit heslem "co vadí mě nedělám jiným" - a protože jako chovateli by mi vadilo, kdybych si nemohla sama rozhodnout, koho si dát na krycí list, jsem pro "zlatou střední cestu". Dát větší volnost a také větší zodpovědnost chovatelům, aby o svém vlastním chovu víc přemýšleli. Pro někoho to může vyznít jako alibismus a zbavování se odpovědnosti poradců chovu, pro mě je to důležitá "svoboda chovatele". A myslím si, že pokud budou chovatelé brát svou zodpovědnost vážně, nemůže to s plemenem špatně dopadnout.
CHK je v tomto systému od toho, aby dělalo nepopulární opatření (podmínky do chovu, bonitace, povahový test), která by chovatel sám o sobě neudělal, protože ho můžou v něčem omezovat, aby shromažďovalo informace (kontroly vrhu, svody, bonitace), zpracovávalo je a předávalo v nějakém výstupu dál pro chovatele - bez těchto informací se totiž chovat nedá.

Abych se ale vrátila k tématu - myslím si, že problém není pouze v tom, že nějaký plemeník byl příliš využívaný, ale daleko větší "problém" je to, že jde o psa současné předsedkyně klubu, která je tady otevřeně nebo skrytě obviněna, že psa nějakým způsobem zvýhodňovala a současné chovatelské kolegium se mnou v čele tomu napomáhalo nebo tomu alespoň nezabránilo. Považuju za nutné zde uvést pár informací. Krycí listy, ve kterých byl Ulsan Gasko Prim uveden, byly vystaveny v rozmezí od cca 11.2007 (tady vycházím z toho, že se 2 vrhy narodily začátkem února, tedy ke krytí došlo ještě v roce 2007) do 28.3.2008. Do funkcí HPCH a předsedkyně jsme byly zvoleny na členské schůzi 1.3.2008. Další krycí list, kde je Ulsan uveden je až teď z 11.12.2008 (mezi tím bylo vystaveno 40 KL). Poradci chovu sice zůstali stejní (můžu jim jen poděkovat, že byli ochotni pokračovat i po změně ve vedení klubu), ale bývalá HPCH už od konce roku 2007 nefungovala, tedy právě chyběly ty potřebné informace a zpětné vazby. Krytí Ulsana jsme osobně s Blankou několikrát řešily a snažily se najít přijatelné řešení i s ohledem na konkrétní spojení.
Nebudu psát za Blanku, ale myslím si, že by bylo spravedlivé, kdyby se tady ozvali i chovatelé, kteří se nenechali od poradců přesvědčit, aby jeli na jiného psa (a nemusí jít jen o krytí Ulsanem). Většinou ten problém není tak jednoduchý, jak se na první dojem zdá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 11:02 pm    Předmět: Citovat

neumanova_michaela napsal:
Tak to se omlouvám, otevřela jsem si CHŘ uvedený na stránkách klubu aniž by byl označen jako neplatný. Zmátlo mě, že v nově platných řádech není žádný nový "Chovatelský" ale pouze "Zápisní". Asi by nebylo špatné zřetelně označit již neplatné řády, zejména když nejsou nahrazeny novými s týmž názvem.
Nicméně i v novém ZŘ (který tedy nahrazuje původní CHŘ) je v bodě 2.3 ...."Za řízení chovu zodpovídá chovatelské kolegium složené z poradců chovu." - což je ovšem v rozporu s předcházejícím konstatováním, že způsob chovu je kontrolovaný. Dovolím si upozornit, že význam slov řízený a kontrolovaný je rozdílný.A myslím, že neustále zůstává v platnosti (nebo by alespoň mělo)to, co je uvedeno jako činnost a smysl existence HwK ČR a co jsem zkopírovala ve svém předchozím příspěvku. Skoro se mi zdá, že se klub posunuje k pouhé technické obsluze.

V sekci CHOV jsou už nové zápisní řády uveřejněny, ale na základě Vašeho příspěvku jsem zjistila, že se zapomněly opravit na stránce klubových řádů.
Děkuji tímto za byť nechtěné upozornění, omlouvám se a stránku co nejdříve upravíme.
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 11:09 pm    Předmět: Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
Pokud vím tak tato diskuze vznikla na základě statistiky za rok 2008, kdy byl ještě řízený chov tudíž byl výhradně v rukách poradců chovu.

Čímž odpovědnost padá právě na ně !!!!

jak říká moje kolegyně:
" ... tak mě za to zastřelte za úsvitu " v tomto případě lze použít "... odstřelte na členské schůzi " Wink
cela_alena

jemelkova_hana napsal:

Abych se ale vrátila k tématu - myslím si, že problém není pouze v tom, že nějaký plemeník byl příliš využívaný, ale daleko větší "problém" je to, že jde o psa současné předsedkyně klubu, která je tady otevřeně nebo skrytě obviněna, že psa nějakým způsobem zvýhodňovala a současné chovatelské kolegium se mnou v čele tomu napomáhalo nebo tomu alespoň nezabránilo.

Tak tohle je opravdu alibismus, Hanko promiň, ale mně je jedno jestli je to Petr nebo Pavel. Jak vidím, tak tohle je úplně nejednodušší si říct. A jsi z toho venku!! Jenom zírám. Mám pocit, že mluví paní předsedkyně a ne ty.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sianu_anastasia

Dobrý večer paní Jemelková,

Ptám se vás tedy jako HPCH (aniž by se tedy třeba jednalo zrovna o psa paní předsedkyně ale nějakého uplně jiného psa) Je podle vás dobře, nechat krýt psa u kterého nejsou prozatim známy klady nebo zápory, které předává svým potomkům 9 krát za velmi krátké období?
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: čt únor 12, 2009 11:42 pm    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
Dobrý den paní Mraková,
nikdo tady neříká, aby se bez ohledu krylo. Snad jsou tady právě poradci chovu, kteří by měli správně vysvětlit chovateli o vhodnosti plemeníka. Popřípadě vymluvit a najít "toho pravého" , který by se nejvíce hodil na jejich fenu a jejich představě. Od toho tady předpokládám jsou.

Za další mnoho chovatelů jsou začátečníci, tak napíší jak to cítí sami, ale zkušenost s chovem třeba vůbec nemají. A myslí si, že pokud dají v jejích očích toho nejlepšího(např. nejlepšího plemeníka výstavy), tak pro chov dělají maximum - v zodpovědném rozmyslu.Takže opět by poradci chovu měli"zasáhnout" neříkám, že nařídit, ale vysvětlit. Co a jak. Přece rozumný chovatel si vyslechne pro a proti a nakonec se rozhodne "správně".

Mám najednou pocit, že nově schválený řád není v pořádku.

A ještě se chci zeptat paní Mraková např. u Ulsana (ať nechodím kolem horké kaše)jaký výstavy si mám objet, nebo kde se mám podívat jaký má postoj......., nebo jakou vede linii. Když těm vrhům není ani 1rok a nebyli možná ani na svodu. A vlastně se vůbec neví jaký dává potomky. Nedá se to zjistit. Nejde to - jsou moc mladí.Všem bude 1rok letos. Když ten pes během roku a to začíná dal 9 vrhů.
Takže, kde je ta zodpovědnost chovatele - předsedkyně klubu. Tedy ona vlastně není chovatel, ale asi pouze majitel psa, ale mělo by jí jít o chov, kdYž vede chov hovawartů v ČR ne?

Jak se podaří poradci rozmluvit chovateli vybraného plemeníka nemusím s příkladem chodit daleko... stačí, když si připomeneš naše rozhovory ohledně krytí Chíby a Akima... Laughing
A teď si polož otázku, zda bylo špatně, že jsem respektovala Vaše rozhodnutí nebo jsem Vám měla spojení nedoporučit a napsat jiného plemeníka ...
Okolnosti jsou různé, ale princip stejný ... právo chovatele na výběr krycího psa, pokud výběr splňuje podmínky dané řádem
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 12:13 am    Předmět: Citovat

sianu_anastasia napsal:
Dobrý večer paní Jemelková,

Ptám se vás tedy jako HPCH (aniž by se tedy třeba jednalo zrovna o psa paní předsedkyně ale nějakého uplně jiného psa) Je podle vás dobře, nechat krýt psa u kterého nejsou prozatim známy klady nebo zápory, které předává svým potomkům 9 krát za velmi krátké období?

Určitě to není správné a nemělo by se to stávat.
Musím tady zase napsat to "ale" ... nic není jen černé a bílé.
Osobně jsem proti omezování počtu krytí, protože to většinou přidává víc problémů, ale u nově uchovněných psů si myslím, že to ničemu neuškodí ... možná ani nepomůže a může to být bráno jako berlička CHK, to může ukázat až budoucnost ...

Pokud se vyskytne pes, který má úspěchy na výstavách a k tomu má ještě i pracovní "vlohy", není to ze dne na den ... chovatelé fen o něm vědí a většinou se čeká na to, až bude uchovněný .. a pak to může být ve velmi krátké době, kdy různí poradci chovu na něj vystaví KL. Stávalo se to i dříve a také se to řešilo až "po" ... poradci chovu nejsou neomylní, jsou to jen lidé a ne vždy se dá vše předvídat ...
jemelkova_hana

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 12:36 am    Předmět: Citovat

cela_alena napsal:
jemelkova_hana napsal:

Abych se ale vrátila k tématu - myslím si, že problém není pouze v tom, že nějaký plemeník byl příliš využívaný, ale daleko větší "problém" je to, že jde o psa současné předsedkyně klubu, která je tady otevřeně nebo skrytě obviněna, že psa nějakým způsobem zvýhodňovala a současné chovatelské kolegium se mnou v čele tomu napomáhalo nebo tomu alespoň nezabránilo.

Tak tohle je opravdu alibismus, Hanko promiň, ale mně je jedno jestli je to Petr nebo Pavel. Jak vidím, tak tohle je úplně nejednodušší si říct. A jsi z toho venku!! Jenom zírám. Mám pocit, že mluví paní předsedkyně a ne ty.

Je ti to jedno, ale celou tuto diskuzi jsi spustila svým příspěvkem, kde píšeš:

Zajímal by mě názor od ch.k. a vlastně od celého vedení klubu, především od paní předsedkyně Brázdové, která je za vše zodpovědná. A která zavádí prosazování svých psů. Znám plno šikovných a exteriérově pěkných psů, kteří by mohli být přínosem pro náš chov a nejsou téměř vůbec navrhováni.

To je docela silné nařknutí... takže jedna strana může dělat narážky a předhazovat nepodložené hypotézy a druhá cokoliv napíše, tak je opět vytrženě z kontextu použito proti ...
Pokud víš o nějakém konkrétním prosazování Ulsana nebo Kodyho (píšeš v množném čísle, takže se to nejspíš vztahuje i na něj), tak by bylo korektnější podat návrh na prošetření revizní komisi a pokud ne, bylo by možná slušné se omluvit ... Idea
A také nechápu, proč zrovna tuto část považuješ za alibismus ... a už vůbec nevím, z čeho jsem venku ...
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 9:17 am    Předmět: Citovat

citace:

jemelkova hana
Jak se podaří poradci rozmluvit chovateli vybraného plemeníka nemusím s příkladem chodit daleko... stačí, když si připomeneš naše rozhovory ohledně krytí Chíby a Akima... Laughing
A teď si polož otázku, zda bylo špatně, že jsem respektovala Vaše rozhodnutí nebo jsem Vám měla spojení nedoporučit a napsat jiného plemeníka ...
Okolnosti jsou různé, ale princip stejný ... právo chovatele na výběr krycího psa, pokud výběr splňuje podmínky dané řádem

Ahojky Hanko,
tak ohledně našeho plemeníka, tak víš, jak dlouho jsme hledali a stále to s tebou a nebo i s Martinou probírali . Nakonec z toho vyšel Baxter,kterého jsi doporučila a schválila. Myjsme to s radostí respektovali.Ale pak se nám majitelé Baxtra neozvali a tak jsem rychle hledali dalšího. a to jsem probírali od zadu do předu a naopak. Ty jsi ´mně přímo neřekla proč ne. Nevím co je na Akimovi divnýho nebo špatnýho . Ale kdyby jsi mně řekla argument proč ne, tak by jsme do toho nešli. Pouze jsi řekla, že kdyby se něco po Akimovi "vyrazilo" na štěňatech, tak nám nemusíte povolit krytí s ARísem. Ať si to rozmyslím.
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 9:33 am    Předmět: Citovat

jemelkova_hana napsal:
Nebudu psát za Blanku, ale myslím si, že by bylo spravedlivé, kdyby se tady ozvali i chovatelé, kteří se nenechali od poradců přesvědčit, aby jeli na jiného psa (a nemusí jít jen o krytí Ulsanem). Většinou ten problém není tak jednoduchý, jak se na první dojem zdá.

Hanko co píšeš, tak to beru jako opět výmluvy "my nic nemůžem"
Pak je potom něco špatně.

A ohledně Blanky , tak ona je majitelem krycího psa. Ona přece ví i kdyby KL vystavovalo 9 lidí , tak musí vědět kolikrát její pes kryje.
Ona sama může říct NE a vysvětlit lidem, že ani neví jaká štěňata její pes dává a co předává atd..... Je to i na zodpovědnosti majitele.
Přece není daný ,že INTERšampión a pes s pracovními vlohy to předá dál.
chmelinova_radka

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 12:41 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den všem,
Už mi to nedá nereagovat.
Jsem majitelkou chovatelské stanice a vždy jsem se snažila krýt mimo ČR právě pro zavedení nové krve.
Poslední krytí které mám mi to ale z mnoha důvodů mimo ČR nevyšlo a tak
jsem se poohlédla po krycích psech u nás.
A tímto se "přiznávám", že i já jsem si do krycího listu nechala napsat zde zmiňovaného Ulsana (a to z mnoha důvodů) i když až jako psa druhého, pokud by to s prvním psem nevyšlo.
Na obhájení poradce chovu uvádím, že mi to bylo rozmlouváno, ale já si trvala na svém.
Proč to tady ale píšu.
Když se nám krytí naším psem č.1 nedařilo a po 3 dnech snažení nebyl žádný výsledek, poprosila jsem o pomoc právě Brázdovy.
Domluvili jsme se, že s fenou i psem přijedu, zkusíme zjistit, proč to nejde a uvidíme.
Vypadalo to celkem beznadějně a až poslední pokus který jsme hodlali uskutečnit se povedl.
A ani jednou za celou dobu jsme nemluvili o tom, že bych to nechala být a nakryla Ulsanem.
Myslíte si, že kdyby zmiňované osoby tak prosazovaly své psy, že by se tak angažovaly u krytí jiným psem, když jejich pes byl jako druhý???? Pro možné rejpaly upozorňuji, že s rodinou B. nejsem nijak příbuzná a na kafíčko spolu nechodíme, naopak bych mohla říct že si konkurujeme.

A ještě k vystavovaným kr. listům:
Ani mě se moc nelíbí stálé obsazování stejných psů, ale jak to chcete neznalým majitelům uchovněných fen vysvětlit? Vždy se lépe prodávají štěňátka po úspěšných rodičích!!!!
Možným řešením je omezování počtu krytí, ale nevzniknou tím zase jiné problémy?
Zamyslete se, navrhněte řešení a vydejte se s ním na členskou schůzi.
Hezký den

Radka Chmelinová
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 2:47 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že pokud bychom se měli zde bavit konstruktivněji, tak neřešmě konkrétní psy konkrétních lidí, a stále se netočme na tom zda někdo někoho prosazuje či nikoliv. Je to jednak těžko prokazatelné a jednak se to může dít bezděčně.... spousta lidí si může slibovat od spoluprace s paní předsedkyní prostě jen "snažší život" aneb prdolezci jsou všude... Confused
Sama mám na to svůj názor a ten již každý přečetl, ale nějké tlachání to nezmění.

Spíše by mne zajímalo zda má někdo konkrétní návrh jak takovémuto zneužívání v kontrolovaném chovu předejít ???

Zakomponovat do řádů také nějaké povinnosti pro majitelé psů (většina povinností je mířena pouze na chovatele) např v podobě, že majitel psa je oprávněn využít plemeníka pouze 3x ročně (bez ohledu na to zda 4. zájemce má psa řádně vypsaného na krycím listu), pakliže tento počet bude překročen, bude se to řešit jako porušení řádu a řešit to bude kárná komise? Samozřejmě, že při případně změně majitele by platil součet krytí u všech majitelů za kalendářní rok ...
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 4:31 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den,
nedalo mně to a opět jsem se dotázala pana Luďka Nováka jaké jsou jeho zkušenosti, jako bývalého OPCH, v sestavování chovných párů. Protože mně to stále vrtá hlavou.
Z jeho souhlasem to zveřejňuji.

Odpověď.

Prohlašuji, že za celou dobu (okolo 15 let) ve funkci oblastního poradce a to pro velké oblasti JM a po část doby i JČ jsem neměl naprosto žádný problém s chovateli se domluvit na krytí vhodnými plemeníky a tak se mi vždy dařilo usměrnit chov v těchto oblastech dle ChŘ i chovatelského cíle ve prospěch chovu Hw u nás a zároveň i ke spokojenosti chovatelů. A myslím, že jsem tehdy nebyl jediným OPCH s těmito výsledky. Je třeba jen znát, mít aktuální přehled, s lidmi jednat a mít argumenty. Je to náročné, ale to je hlavním posláním poradce chovu. Poradce nesmí být jen úředník či statistik.
Jestli by domluvám s chovateli měly bránit ustanovení nějakých řádů a omezovaly by tak práci OPCH, pak byly tyto řády špatně upraveny a měly by se změnit. Vše se vším souvisí.
A ještě na doplnění, takový menší model z vlastních zkušeností (zcela otevřené konstatování) - abychom vlastně věděli o čem mluvíme.
Myslím, že se dá předpokládat tato struktura chovatelů:
a) 20%zodpovědní, zkušení - jejich návrhy se nemusí korigovat a když, tak změnu pochopí a respektují,
b)70% laici, začátečníci - ti si obvykle nechají vysvětlit situaci a korigovat event. své názory na plemeníka, pakliže má a umí OPCH co nabídnout,
c) 10% "egoistické" typy - jen těžko se s nimi dá jednat, ale i pokud by se ve většině "nechali být" nemělo by to nic ohrozit.
Takže, co z toho opět vyplývá - 90% lidí je v podstatě přístupno nechat si zkušeným poradcem poradit. Tak kde je problém????? Jen v kvalitě poradců a event. v jiných (nechovatelských) zájmech.
LN -
sianu_anastasia

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 5:32 pm    Předmět: Citovat

Také si myslím že nějaké nadávky a tlachání o konkrétních lidech něco změní. Myslím, že tu všichni ať se můžeme nebo nemusíme navzájem máme jeden společný zájem. Proto bych byla ráda, kdybychom se tu začali bavit o nějakém možném řešení jak tuto situaci řešit, poskytnout si navzájem pohled na věc, názory, nápady jak byste řešili situaci vy (nechat to být jak to je nám moc nepomůže).

Paní Jemelková,

Vím, že nějaká rázná omezení mohou přinést problém. Nemluvim zde ale o něčem takto razatním, ale myslím si, že nějaké omezení počtu krytí u plemeníku by bylo (alespoň v jeho prvních letech působnosti než se zjistí co tedy svým potomkům předává, či nepředává) docela vhodné. Nakonec vše má své plusy a mínusy a ať příjdeme na cokoli musíme počítat stím, že to třeba nepřinese jen kladné výsledky.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 6:53 pm    Předmět: Citovat

Já myslím, že se nemusí jednat o žádná rázná omezení, ale pouze o omezení extrému, kterým krytí 9x za rok rozhodně je ....

Takže toto omezení by v konečném důsledku bylo aplikováno, řekněme u jednoho, dvou jedinců ??
peclova_jana

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 7:54 pm    Předmět: Citovat

Dobrý večer,
paní Sianu,prosím,přečtěte si Zápisní řád HW klubu platný od 1.1.09. Tam se o omezení psa na krytí v prvních dvou letech po uchovnění dočtete. Rolling Eyes
sianu_anastasia

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 8:25 pm    Předmět: Citovat

Paní Peclová,

nejsem paní

jinak děkuji za upozornění o tomto omezení vím Rolling Eyes
peclova_jana

PříspěvekZaslal: pá únor 13, 2009 8:38 pm    Předmět: Citovat

Promiňte,slečno, tak proč píšete,že nějaké omezení počtu krytí u plemeníků by bylo v prvních letech docela vhodné? Jen tak ,aby řeč nestála ?
cerna_lidmila

PříspěvekZaslal: so únor 14, 2009 10:20 am    Předmět: Lidmila Černá Citovat

Dobrý den,

prototože tu byla kritizovaná práce poradců chovu v tom, že špatně působí na majitele fen ve výběru plemeníka v rámci genetické variability, podívala jsem se na využití krycích psů v minulém období. Vzala jsem všechny zpravodaje od roku 1992 a spočetla četnost krytí některých plemeníků v době od roku 1995 do roku 2002.
Počet krytí Aska Tyrus se mi nepodařilo spočítat, ale figuruje na velké většině rodokmenů. Určitě kryl velmi často, ale jak je vidět, jeho potomci se dál v chovu prosazovali, určitě předal svým potomkům hodně svých dobrých vlastností a vloh. Myslím si, že byl pro chov hovawartů přínosem. "Ustál" se i další výběr vhodných partnerů při krytí jeho potomků, i když byla chovná základna početně menší.
Dále jen pro zajímavost a zamyšlení: Cadde Zelené Karpaty měl za svůj život 24 krytí, Caear v.d. Koboldshutte 19, Afrik Zelené Karpaty 16...
Pamatuji se na reakci na četnost krytí Badečka a stejně se působení na chovatele fen míjelo účinkem a kryli s ním dál...
Počet jejich krytí určitě nebyl chovatelský záměr ChK , ale kryli proto, že si je majitelé chovných fen vybírali pro jejich kvality, proto, že byli ve své době nejlepší, nejlépe prezentovaní.
Je logické, chovatelé měli a budou mít snahu krýt těmi nejlepšími plemeníky, které jsou právě k dispozici. Očekávají, že předají potomkům své kvality. Jen je potřeba jejich snažení dát mantinely právě z důvodu udržení geneticé variability. Ty jsou dány v platném zápisním řádu od 1.1.2009.
Co který plemeník dá chovu, ukáže až čas, ale nepozná se to po 1 vrhu.
Kodyho potomci se už ukazují, na Sanovi si počkáme a pak se může hodnotit.

Hezký den
Lída Černá
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na: