Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
Využití plemeníků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: so únor 14, 2009 12:47 pm    Předmět: Re: Lidmila Černá Citovat

cerna_lidmila napsal:
Vzala jsem všechny zpravodaje od roku 1992 a spočetla četnost krytí některých plemeníků v době od roku 1995 do roku 2002.

Ahoj Lído,

myslím, že nějaké statistiky v podobě poštu krytí psů od roku 1995 do 2002 je zcela irelevantní, neb

1) Pokud bychom měli posuzovat "vytíženost" jednotlivých plemeníků, muselo by se to posuzovat cca za každý rok a hlavně ve vztahu k chovatelské základně, myslím, že v roce 1995 nebylo tolik plemeníků kolik jich máme dneska.

2) Nejsem si jista, ale taktéž jsme přitvrdily v % příbuzenské plemenitby

3) Pokud chceme jít dál a chceme-li populaci plemene zkvalitňovat nemůžeme se dívat na to co se v minulosti "ještě ustálo". Neb v dnešní době by to již nemuselo být žádoucí....

Tak přestaňme si jen neustále něco obhajovat ... stalo se ... už dnes je pomalu každý druhý pes na výstavě po Kodym, za rok, rok a půl bude každý druhý pes zase po Ulsanovi.

Myslím, si že to pro chov není přínosem.... Crying or Very sad
Ale můžeme s tím přeci něco dělat, ne ?? Shocked
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brazdova_blanka

PříspěvekZaslal: so únor 14, 2009 9:24 pm    Předmět: Citovat

Cílem chovu : biologické zdraví
genetické zdraví
udržení typu plemene
povaha

Genetické zdraví závisí na rozmanitosti populace, biologické zdraví se snažíme zajistit vylučováním postižených jedinců, případně jejich potomků (u liniového chovu stopnutím celé linie, u nahodilého křížení se i nahodile zbavujeme zdravotního postižení).
Spojení dvou standardu odpovídajícím jedinců podobného typu ( i v předchozích generacích) zvýšíme pravděpodobnost udržení tohoto typu.

Povaha- soubor vlastností - pokud se zajímáme o potomstvo, hodně se přenáší ( ačkoliv některá literatura uvádí opak). Znáte-li dobře fenu či psa,mezi potomky uvidíte spoustu podobných vlastností ( chuť či nechuť něco činit, projev při hře, cvičení, sebevědomí či labilitu).

Výsledek chovatelského záměru ovlivňují znalosti, zkušenosti , cit a talent chovatele, který svým činěním jen snižuje nebo zvyšuje pravděpodobnost s jakou cíle může dosáhnout.

Chovatelský klub by měl jen nastavit co nejlepší pravidla , zajistit veškeré dostupné informace chovatelům, v rámci pravidel jim dát svobodu a zároveň na ně vložit odpovědnost.

Na bonitacích klub hlídá standard, podává informaci i odchylkách a povaze jedinců. Zkušení chovatelé spoléhají zpravidla na vlastní úsudek.

V oblasti biologického zdraví je plošně hlídáno jen DKK, zbytek závisí na ochotě chovatelů a majitelů informovat CHK.

Genetická rozmanitost je ošetřena max. 5% povolenou příbuzností a nyní i omezením krytí plemeníků v prvních dvou letech.
Co nám přináší tato opatření se můžeme jen domnívat, do genů tím nenahlédneme
( literatura uvádí různé názory: příbuznost nejlépe žádná, někdy zase bez ní neděláme plem. práci, plemeníka využít jen jednou,fenu také, plemeník zlepšovatel je potřebný, ale nelze to zjistit z malého vzorku, populaci po jednom plemeníkovi neohrozí 5% z celkového počtu populace za pět let apod.)

V této diskuzi na DF je patrná velká obava a starost o genetickou rozmanitost populace hw v Čechách. Jedinou měřitelnou dostupnou informací by bylo stanovení individuálního profilu DNA všech uchovňovaných a v chovu doposud využívaných jedinců.
Jsme ve spojení s genetickou laboratoří (proběhlo školení), máme informace o výsledcích z KSSP od HPCH, kde si výsledky nechali vyhodnotit. Pokud i my k tomuto přistoupíme, budeme mít informaci, zda obava o genetickou rozmanitost je na místě a pak je třeba přitvrdit a matematicky omezovat více, či naopak, zda je chov veden v oblasti gen.zdraví dobře.
Na bonitacích jsme již připraveni odběry bukální sliznice uskutečnit a doufáme,že majitelé chovných jedinců si stanovení profilu DNA také prostřednictvím klubu objednají.
cela_alena

PříspěvekZaslal: st únor 18, 2009 7:19 pm    Předmět: Citovat

Opět zdravím,
chvíli jsme přemýšlela co oznamovací příspěvek paní předsedkyně znamená. Hlavně je dle mého zmatený. Něco říká literatura a teď nevím zda co říká literatura je správný.
Takže jsem nepochopila kam náš chov je veden.

A poslední odstavec považuji za zmatečný plést sem DNA . A nebo začneme zkoumat DNA a vše je vyřešeno.
Cítím z toho dejte mně pokoj.

Takže dle paní předsedkyně a poradců chovu je vše vyřešeno.

Je velmi zajímavé, že je od 1.1. 2009 něco nastaveno a to z nějakého důvodu.

Ale sami poradci se tím neřídí. Přece se nemusí čekat až tohle nabude v platnost. A nebo je prostě na každého jiný metr. Hanka se domlouvá s Blankou co s krytím, když kryje mladý pes zbonitován již po x . Dle mého se není na co domlouvat je to snad z hlediska chovu jasný. A nebo dle slov co jsem slyšela na schůzi od paní jednatelky "co není zakázáno je povoleno" . Ale z hlediska chovu........... ? Divný praktiky.

Jen ještě mimochodem slovíčkaření ohledně" prosazování". Nemyslela jsem tím, že někdo nad někým stojí a přesvědčuje ostatní ať kryjí jejími psy. To rozhodně ne. Všichni si prosazujeme to "svý" . Někdo to umí To "prosazování" líp a někdo hůř a někdo je v tom borec.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt únor 19, 2009 8:39 am    Předmět: Citovat

Nezlobte se na mne, ale jeden mluví o voze , druhý o koze... Jeden odborník větší než druhý a defakto nikdo neví zda to co dělá je správné...
To, že si pojedeme na jeden seminář či napíšeme jednomu odoborníkovi z nikoho všeznalce neudělá... A v dnešní době, kdy jsou hranice otevřené a v množství psů daného plemene řešit, že nám chov zkolabuje... Tak snad nejsou ti co se uvolili ho vést úplně pitomí... a pokud si někdo myslí, že ano, ať napíše jak by to řešil on a pokusí se to prosadit.Konec tečka.

Já bych se spíš chtěla zeptat na ty analýzy DNA, budou se dělat z již odebraných vzorků z minulosti? Zase na druhou, stranu kdo by to zaplatil?
Selský rozum mi říká, že když bude povinná bude si to platit majitel psa stejně jako vyšetření DKK. Ale zase pokud se to teď zavede, výsledky se projeví za nějakou dobu, ne hned. Na co nám vlastně je ta odebíraná krev na bonitaci?Pokud bude rozbor DNA na dobrovolnosti, využije toho někdo? Přeci jen to není nejlevnější..., není lepší zavedení povinného vyšetření DNA, jako podmínku chovnosti
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
brazdova_blanka

PříspěvekZaslal: čt únor 19, 2009 12:11 pm    Předmět: Citovat

Paní Vlková,

K individuálnímu profilu DNA:

- s odběry na bonitacích se počítá od tohoto roku, v poplatkové listině na bonitace je zahrnuto ( 800,- Kč)

- odběry již uchovněných jedinců je možno dát do podmínky v případě jejich využívání (musí schválit členská schůze) nebo nechat na vůli majitelů

- stávající krevní vzorky z důvodu ředění nelze použít ke stanovení profilu DNA

Blanka Brázdová
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: čt únor 19, 2009 12:32 pm    Předmět: Citovat

brazdova_blanka napsal:
Paní Vlková,

K individuálnímu profilu DNA:

- s odběry na bonitacích se počítá od tohoto roku, v poplatkové listině na bonitace je zahrnuto ( 800,- Kč)

- odběry již uchovněných jedinců je možno dát do podmínky v případě jejich využívání (musí schválit členská schůze) nebo nechat na vůli majitelů

- stávající krevní vzorky z důvodu ředění nelze použít ke stanovení profilu DNA

Blanka Brázdová

jen prosím ještě o upřesnění:

V poplatkové listině je zahrnut odběr a úschova? Stanovení profilu pak bude na každém majiteli zda si zaplatí či nikoliv jestli dobře rozumím. Ano?

Zase je psina, že našim psíkům v minulosti pouštěli žilou zbytečně Shocked To jsme byli zajisté česká rarita Very Happy , mít součástí bonitace zbytečné odběry krve Cool A kde ta krev skončila? A mohlo by se zveřejnit kolik tahle zbytečná sranda stála jen tak pro info
brazdova_blanka

PříspěvekZaslal: čt únor 19, 2009 1:50 pm    Předmět: Citovat

V poplatkové listině je o 800,- Kč zvýšen poplatek za bonitace, ten zahrnuje odběr(materiál), uskladnění a určení individuálního profilu DNA.
Cena je garantována pro klub, majitel jedince i klub obdrží vyhodnocení.
Další část vzorku lze kdykoliv upotřebit pro další vyšetření, doba uskladnění pro kvalitu vzorku není rozhodující.

Odběry vzorků krve sloužily k případnému zjistění paternity z látek obsažených v krvi. Toto určení paternity je méně přesné. Klub platil jen za odběry ( veterinárnímu lékaři) a poštovné. Část krve pravděpodobně slouží k výzkumům. Nikde jsme nenašli žádnou dohodu ohledně odběrů vzorků.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: čt únor 19, 2009 4:17 pm    Předmět: Citovat

Tak mám pocit z let předchozích a i dle toho co má nastat, že se chovatelská základna hovawartů stává "pokusnými králíky" spíše pro vědecké účely, než aby to mělo nějaký chovatelský efekt, na základě něhož by se dalo v chovu posunout dále... A ještě si za to platíme nemalé částky .... Laughing Laughing Laughing

Jsem ráda že se to týká snad jen hovawartů a u ostatních plemen je zatím klid (a světe div se přes to všechno jejich chov není na nižší úrovni). Laughing Laughing Laughing
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: pá únor 20, 2009 8:15 am    Předmět: Citovat

tuzarova_miloslava napsal:
Tak mám pocit z let předchozích a i dle toho co má nastat, že se chovatelská základna hovawartů stává "pokusnými králíky" spíše pro vědecké účely, než aby to mělo nějaký chovatelský efekt, na základě něhož by se dalo v chovu posunout dále... A ještě si za to platíme nemalé částky .... Laughing Laughing Laughing

Jsem ráda že se to týká snad jen hovawartů a u ostatních plemen je zatím klid (a světe div se přes to všechno jejich chov není na nižší úrovni). Laughing Laughing Laughing

Jo to spíš můžeme být rádi, že to stojí jen 800,--Kč, víte co se za to platí u ovčounů, nás to letos čeká, protože to mají od 01.01.2009 povinné. Wink A kamarád na to jde teď s rotwíkem, ale tam si nejsem jistá zda to zatím není jen na dobrovolnosti, a žádný pěkně při bonitaci, ale musíte k určenému doktorovi a pěkně zacálovat nemalou sumičku.
Twisted Evil
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: pá únor 20, 2009 8:47 am    Předmět: Citovat

RE: vlakova_ivana

Jo jo pro mnohé o důvod víc chovat "bezpapíráky" , bez poplatků, nutných výstav, zkoušek, rentgenů a pod... A nakonec je prodá bezproblému za téměř stejnou cenu jako ty neprodejné papíráky, kteří musí se zoufalství hodně s cenou dolů...

Což se dá nazvat zcela přirozeným vývojem ... který sice můžeme ovlivnit, ale otázkou je zda chceme pro to něco udělat ... Mad
vlkova_ivana

PříspěvekZaslal: pá únor 20, 2009 9:32 am    Předmět: Citovat

Upřímně všude je mraky štěňat s PP za přemrštěnou cenu, proto si lidé na zahrádku kupují raději bez PP a jak víme poptávka zvyšuje nabídku.
Takže bych zvyšující se počet bez PP nepřikládala na vrub podmínkám chovnosti, ale spíše situaci v naší zemi a jak na tom lidé finančně jsou a co si mohou dovolit. Někteří chovatelé dokáží neuvěřitelně přemrštit cenu i za zcela průměrné spojení, a pak koukají štěňátkům jsou tři měsíce a stále jsou doma... každý strůjcem svého štěstí...
Já rozbor DNA vítám a myslím, že to není vůbec zbytečná investice.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: pá únor 20, 2009 10:57 am    Předmět: Citovat

Nemyslím, že by zcela poptávka zvyšovala nabídku, neb ukažde mi někoho kdo kryje pouze s tím, že má 10 jistejch zájemců ??? Laughing Laughing Laughing

Samozřejmě také vítám další možnosti ale jak moc je to přínosem, kdy se budeme a zda se vůbec někdy budemem moci na základě těchto výsledků řídit? Jak moc využití tohoto způsobu zjišťování příbuznosti bude využitelné v souvislosti s jasně stanoveným % příbuznosti dané řády ?? a pod ...

Tak to vypadá ´že Hovawart Klub musí být zase za každou cenu v něčem první (nebo alespoň mezi prvníma)... Já si myslím, že by bylo vhodnější počkat jaké skutečné přínosy pro chov to bude mít...
cela_alena

PříspěvekZaslal: ne březen 01, 2009 5:31 pm    Předmět: Citovat

vlkova_ivana napsal:
Upřímně všude je mraky štěňat s PP za přemrštěnou cenu, proto si lidé na zahrádku kupují raději bez PP a jak víme poptávka zvyšuje nabídku.
Takže bych zvyšující se počet bez PP nepřikládala na vrub podmínkám chovnosti, ale spíše situaci v naší zemi a jak na tom lidé finančně jsou a co si mohou dovolit. Někteří chovatelé dokáží neuvěřitelně přemrštit cenu i za zcela průměrné spojení, a pak koukají štěňátkům jsou tři měsíce a stále jsou doma... každý strůjcem svého štěstí...
Já rozbor DNA vítám a myslím, že to není vůbec zbytečná investice.

Co je to přemrštěná cena?

A pokud do teď fungoval odběr krve z něhož se dá určit v případě pochybnosti paternita. Tak momentálně vidím 800 Kč jako zbytečné náklady. Myslím si, že je potřeba spíš budoucím majitelům vycházet vstříct a ne stále stěžovat podmínky.

V chovatelství v tom žádnou výhodu nevidím.

Myslím si, že DNA za 800 kč nám nepomůže ve využití plemeníků . Stejně to jsme my lidi, kteří určují co a jak. A podle toho jak lidi rozhodnou jaký bude spojení, tak potom vyjde nějaké procento příbuznosti.
jachackova_monika

PříspěvekZaslal: so březen 14, 2009 7:35 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den vám všem, kdo toto bude číst,
jsme s manželem začínající chovatelé hovawartů - od loňského jara se připravuji po teoretické stránce na příchod howí slečny k nám domů. Nejprve jsem neměla vůbec představu, jak se ve všem vyznat, doposud jsme vlastnili pouze pejsky bez PP, tudíž jsme vůbec nemuseli řešit jakoukoliv příbuznost a genetiku a bylo pro nás důležité, zda jsem s pejskem navzájem v pohodě. Proto jsem začala číst články na těchto stránkách, koupila si knihy a kontaktovala oblastní poradkyni chovu (pí. Svobodovou), zda by mi byla nápomocna při výběru pejska. Ta mi pomoc ochotně přislíbila. Ale jelikož jsem od přírody dosti pečlivý a vytrvalý člověk, pustila jsem se do toho s vervou sobě vlastní a začala studovat výsledky bonitací, svodů mladých a výstav a k tomu všemožné knihy a nakonec jsem si utvořila svůj vlastní názor o tom, od kterých psů bych ráda měla svoji vytouženou černoznakatou fenku. Pak už nezbývalo nic jiného než čekat, až se ve vystavených krycích listech objeví mnou "vybraná fenka" a když jsem tam objevila Axisku od p.Nenutila, měla jsem radost, že to je ta pravá - a o to větší radost, když si k nakrytí vybrali právě Ulsana, kterého jsem si přála jako tatínka. Nezbývalo nic jiného, než kontaktovat majitele - s pí. Zálešákovou jsem byla v písemném kontaktu celou dobu, dokonce jsem se s mým manželem s ní a p. Nenutilem sešli na únorové výstavě v Brně. Měli jsme štěstí, že jsme se zde potkali také s pí. Brázdovou, pí. Jemelkovou a pí. Mrákovou. Přišli mi jako normální lidé a rozhodně ne takové, které by chtěli prosazovat jen to svoje, jak jsem se v této diskuzi o některých z nich dočetla. Myslím, a to mě jistě může hodně lidí zkritizovat, neboť jsem opravdu zatím laik, že člověk si může vybrat - a to nejen v chovu psů, ale v čemkoliv. Bohužel jsme už takový národ, který hodně závidí druhým - peníze, úspěchy a cokoliv Sad
S tím už nikdo nic nenadělá, ale zároveň by se snad lidé mohli k sobě chovat více slušně a ne se vzájemně napadat. Já jsem teď moc šťastná, že právě zítra se jedu poprvé podívat na svou psí slečnu a těším se, až ji budeme mít doma. Budu doufat, že třeba někdy uspěje na výstavě a bude tak dělat čest svým rodičům a chovatelům. A když ne, tak ji budeme mít stejně rádi - vždyť nikdy se nedá dopředu odhadnout, jací potomci se narodí - a to nejen u psů, ale i u nás lidí - vždyť i děti se nám často nepovedou a nikdo nekritizuje vědci ani doktory, protože pak je to jen "naše chyba" jak se u našich dětí projeví dědičné vlohy Laughing Tak to berte více s rezervou a úsměvem
cela_alena

PříspěvekZaslal: so březen 14, 2009 11:22 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den paní Jacháčková,
je fajn, že máte zodpovědný přístup k výběru štěníka. Od Axis jste udělali určitě dobře. Fenku znám a je to opravdu supr fena. Mně se moc líbí jak povahově, tak i na výcvik je supr. Kdybych si já vybírala štěníka určitě by byla Axis ve výběru.
Jenom bych Vám chtěla napsat, že to není o závisti, penězích.... Je to o chovu a to je trochu jiný. Jsou věci, které si myslím nejsou správný v chovu.
Na jednu stranu se dělá právě kvůli "nadměrnému" krytí omezení , aby se tohle nedělo , ale na stranu druhou se to děje. Což mně vadí. A je mi jedno jetsli je to Petr nebo Pavel.
Jinak přeji hodně radosti s novým štěníkem a hodně zdraví a hovích úspěchů.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: ne březen 15, 2009 8:21 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den paní Janáčková,
opravdu je super, že k pořízení hovíka přistupujete takto zodpovědně a jen doufám, že vás toto nadšení nepřejde až budete jednou pro svou fenku vybírat ženicha. Zároveň i pochvaluji volbu zvolit si černoznakatou fenku, neb ta má větší šanci najít svého ženicha než fenka plavá.

Je pravda, že se nikomu nic nenařizuje a nepřikazuje a to je i zároveň kamenem urazu. Neb se vše ponechává na zodpovědnosti a svědomí majitelů psů. A spoléhá se na to že majitelé upřednostní genetickou variabilitu před vlastním prospěchem. Bohužel jak se ukazuje, ne všichni jsou tohoto schopni, a pokud to jsou lidi s výboru klubu jež určují směr hovawart klubu tak je to moc smutné.
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: pá květen 29, 2009 10:04 am    Předmět: Citovat

I po pročtení této diskuze musím vznést dotaz (který se zde již objevil) :

Jaké bude praktické využití stanovení profilů DNA ?

Ptám se proto, protože dle nového ZŘ je chov kontrolovaný a nikoliv řízený. Krycí psy navrhuje majitel feny. Chovatelské kolegium má pouze kontrolovat, zda budoucí rodičovský pár splňuje ZŘ, kde jsou stanoveny pouze tyto podmínky : max.5-ti% příbuznost (zjistím z PP), zda fena splňuje dostatečný odstup mezi porody a max. četnost krytí psa v prvních dvou letech po uchovnění. Nic víc. K tomu přeci žádný profil DNA není potřeba.

Dovolím si vyjádřit nesouhlas s tím, že genetická variabilita chovu psů v ČR je zajištěna podmínkou 5-ti % příbuznosti (to řeší vždy jen jeden konkrétní pár) a omezením počtu krytí psa 2 roky po bonitaci. Neřeší to problém zachování gen. rozmanitosti do budoucna, kdy (když to přeženu) je nějaký plemeník, resp. blízce příbuzná skupina plemeníků natolik plodná, že za pár let bude těžké dát do kupy pár, který bude splňovat podmínku max. příbuznosti.
tuzarova_miloslava

PříspěvekZaslal: pá květen 29, 2009 11:33 am    Předmět: Citovat

Také těm, ne zrovna levným, testum DNA profilu nerozumím. Co se stane, když dva jedinci budou dle DNA profilu nejvhodnější kombinací rodičů ale dle papírového rodokmenu budou příbuzní 5,5% Nestane se nic, může nás maximálně hřát pocit, že by bývali mohli být ideální kombinací ale papír je papír!

Myslím si, že daleko větší službu by klubu, ve smyslu genetické variability, uděla možnost využití uchovněných jedinců - psů, jejichž majitelé nejsou členy klubu a ani nemají sepsanou smlouvu s klubem. Konec konců, jednou byli již uznáni jako vhodní pro chov, tak proč je nadále nevyužívat. Pravda, Klub by přišel o nějakých 400 Kč poplatku za sepsání smlouvy s klubem, ale odběry bukálních sliznic je stojí mnohem více.

Jenže politika současného klubu je bohužel taková, že svým členům dělá službu a proto si ji musí zaplatit jinak nic nedostanou.
Z mého pohledu by ten přístup měl být, alespoň částečně opačný. Právě ti majitelé, jež se rozhodnou pro "papírovou" reprodukci dělají službu právě klubu neb rozšiřují jejich chovatelskou základnu a genetickou variabilitu, bez které nemůže žádných chovatelský klub existovat a nezachrání ji ani žádný odběr bukálních sliznic.

A trofunu si říct, že poptávka po nepapírových štěňatech je srovnatelná s poptávkou po štěňatech papírových.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

Přejdi na: