Obsah fóra diskuse.hovawart.cz

Vítejte v diskusním fóru Hovawart klubu ČR. Toto fórum je určeno pro všechny členy Hovawart klubu ČR. Zeptejte se majitelů a chovatelů hovawartů na to, co Vás zajímá! Diskusní fórum zřídil Výbor Hwk ČR, aby zvýšil informovanost a podpořil diskuze členů klubu.

Přihlásit se můžete svým uživatelským jménem a heslem, které Vám bylo zasláno poštou. Budete mít možnost číst a přispívat do diskuse členů Hovawart klubu ČR. Před vstupem do fóra si prosím přečtete Pravidla.

diskuse.hovawart.cz
diskusní fórum Hovawart klubu ČR

Admin diskusního fóra: Martin Vokurka, forum@hovawart.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  
ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
bonitace - novy povahovy test

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
baudysova_jana

PříspěvekZaslal: st duben 22, 2009 3:00 pm    Předmět: bonitace - novy povahovy test Citovat

Dobrý den,
bylo by možné uveřehnit nějakou videonahravku nového povahového testu, aby si clovek mohl snaze predstavit do ceho jde? Pokud nejaka takova existuje (predpokladam, ze se test na nekolika psech zkousel) prosim o jeji uverejneni na webu. Verim ze se radi podivaji i ostatni cleni HW klubu, kteri z nejakeho duvodu nemohli dorazit na schuzi klubu.

dekuji
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 10:59 am    Předmět: Citovat

Ahojky Janii,
Hanka J. ve Štěpánově nafotila novvou bonitaci. Myslím, že jí brzy zveřejní na svých stránkách.
Na schůzi byla videonahrávka, tak doufám, že snad by bylo možné jí někde uveřejnit.

Dále chci napsat, že to nejsou útoky , ale ráda bych, aby sem mohli napsat i ostaní co si myslí bez nějakých velkých emocí. Jde o náš chov a ne o to kdo a co ……

V sobotu 18.dubna 2009 jsme měli výcvikový den ve Štěpánově, kde jsme měli možnost vyzkoušet si nové bonitace.

Jsem hodně překvapená praxí. Absolutně žádný tlak na psa. Průměrně socializovaný pes bonitací projde bez problémů . Složení bonitovaných psů bylo od 9 měsíců a výš Smile)

Vlastně to byla stejná zkušenost jak ukázky na schůzi od výboru. Dle mě ideální na svod mladých psů.

Největší problém budou mít psi u měření. Ale, je otázka zda se má na to brát tak velký ohled a vyhazovat psy za to, že tam budou blbnout a dělat neplechu.

Kdo pozná zda je to vymýšlení, bázlivost . Hovawart je pes, který zrovna není nadšený, když něho cizí lidi šahají a zkoumají. Samozřejmě měl by to vydržet.
Je zajímavý, že i vyrovnaný pes s povahou "záchranáře "(kontaktní, má rád lidi, bezproblémový pes)nemusí správně zareagovat u měření.
Nebo jinak, téměř každému psu měření na po první vadí a kouká co to je. A není ochotný "spolupracovat" .

Má zkušenost a věřím, že i jiných je, že po první i po druhé pes zírá a nechce se mu do nějakého měření , protože to nezná. A většinou je udivený majitel co se to děje, když ten pes nemá s nikým problém. A proto nácvik hodně majitelů určitě podcení. A je škoda u psů s vyrovnanou povahou je vyřazovat za to, že neposlouchají.

Přece by se neměla posuzovat povaha dle měření, kde bude hrát úlohu i nervozita pánečka a nezkušenost psa. Protože, tohle v běžném životě nemá.

Dále ještě k bodům bonitace, jak se bude posuzovat? Což jsem
vůbec nepochopila.

1) Střelba co je reakce a co není? Nebo spíš, kdy pes neprojde?
2) Když si nebude chtít hrát s hračkou?
3) Průchod osobami, kdy pes neprojde?
4) Přivolání , když pes nepřijde?
5) Semknutí, tady pes jak jsem zjistila jenom zírá co to je. Takový překvapení, že ani nestačí reagovat. Ale určitě se může stát, že vyběhne nebo uskočí pokud nemá upevněnou poslušnost. Kdy pes neprojde?
6) Uvázání, tady při zkoušce se pes soustředil kam proboha ten páneček odešel a co dělá za tím stromem a ty co tady procházíš uhni nevidím.

Vyloučení - agresivita to je jasný.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
novakova_barbora

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 2:01 pm    Předmět: Nové bonitace Citovat

Dobrý den, také by mně velice zajímala nahrávka nové bonitace a ocením její zveřejnění. Osobně se nyní na jaře na bonitaci chystáme. Moc si neumím představit "hrát si na povel", pes bude tak trošku "vyjevenej"... spousta psů, čekání, cesta popř. moje nervozita. Co se měření týče u nás záleží kdo a jak k feně přistoupí - člověk v pohodě, promluví, ne zbrkle to je úplně v pohodě, ale to těžko ovlivním. Hezký den.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mrakova_jana

PříspěvekZaslal: so květen 02, 2009 9:33 am    Předmět: Nové bonitace Citovat

Dobrý den,taky by mě zajímal doprovodný popis povahového testu. Co je ideální, co ještě projde a co už ne.Stačí nesplnit jeden bod a nesplnil?
Nešťastný cvik je ten poslední, který je opodstatněný pouze v provozu na ulici, tak jako u zkoušky BH a ne,když je pes o samotě. Doufám, že si nikdo nemyslí, že je ideální povaha, jak je zde v diskuzi popisována, když se k uvázanému psu blíží cizí osoba, široko daleko nikdo a pes dělá, že ho nevidí a hledá pána, který by ho ochránil.To je povaha průměrná, nejistá.Správný, sebevědomý "hlídač dvora" by měl cizí osobu pozorovat a být v pohotovosti k akci.Toto je cvik, který se má zkoušet na ulici, tam když cizí osoba mává rukama, tak je to v pořádku, ale ne v osamocení, kde si pes hlídá své teritorium. A co psi se zkouškou ZPU1, kde je hlídání? Tam na napřaženou ruku pes musí reagovat útokem, pak bonitaci
nesplní? Lepší než tento cvik bylo dřívější fixování očima, které se dělalo v celé západní Evropě / dnes nevím, už nejsem aktivní /, tam se pes nedráždí, je to cvik na psychiku.Opravdu správně jej splní jen pes s opravdu ideální sebevědomou povahou. Chvíli vydrží, pak se trochu pozdvihne a zavrčením varuje " se mnou si dlouho nehraj! ". Ti, kteří
uhýbají očima, mají povahu málo jistou, i když je jich samozřejmě většina,ideální je prostě ideální.
Zrovna včera jsem se byla podívat na cvičáku, kde si stěžovaly dvě děvčata.Ze cvičáku si ještě jely nakoupit do Teska, v autě zůstali dva psi,
kteří dělají docela pěkně obranu a když se vrátily, auto bylo vykradené.
/Nebyli to ani HW ani NO /. Abychom si nevypěstovali buchty místo hlídačů
dvora.
seda_jan

PříspěvekZaslal: út květen 05, 2009 11:20 am    Předmět: Citovat

Dobrý den. jak je vidět z příspěvku paní Celé, nejlépe opravdu o průběhu testu hovoří nafilmovaná ukázka. Vím, že na nějakém takovém materiálu se pracuje a věřím, že bude brzo k dispozici.
Před 14ti dny jsem byl na chovatelské akci HZD ve Weidenu a protože jejich povahový test má mnohé společné rysy s tím naším, nafilmoval jsem průběh jejich Körungu a Jugendkörungu.
Pro objasnění: v HZD jsou povahové testy tři: Jüngstenkörung, který odpovídá našemu svodu a kde se štěňata posuzují v kruhu podobně jako u nás při svodu, dále Jugendkörung pro mladé psy - je to povahový test bez prvku napadení cizí osobou, kde se rušivé vlivy dělají "opatrněji" -např. menší hluk, pomalejší obstoupení a místo obrany je zde nově zařazena hra s cizí osobou; vlastní uchovnění je Hauptkörung, kde je "napadení" majitele (majitelů) a hádka s figurantem, kdy pes je nejprve volně a poté ještě na vodítku.
Poslední body u obou vyšších povahových testů jsou právě diskutovány - zejména uvažují o tom, jestli nevyřadit napadení a nenahradit ho jinou situací.
Zajímala mě zvlášť hra s cizí osobou (jak vím, je při neochotě si hrát u druhého německého klubu - RZV - pes z bonitace vyřazen) a byl jsem překvapen, že se zkušeným figurantem si hráli všichni psi (přecházelo se od hry s majitelem ke hře s cizí osobou).
Zajímavé je, že celý povahový test probíhá bez vodítka (kromě ponechání psa o samotě a 2.části obrany). Není hodnoceno, zda pes splní úkol napoprvé, ale jak reaguje. To je asi také odpověď na dotaz, jak budou jednotlivé body posuzovány: Vzhledem k tomu, že hovawart má velice dobrou a čitelnou mimiku (postavení uší, ocas, držení hlavy atd.), je dobře patrné, jestli reaguje jen překvapeně kvůli neznámé situaci (např. měření) anebo jestli se jedná o projev nedůvěry a nejistoty.
Celý nafilmovaný materiál chci dát k dispozici , jen co se ho povede nahrát na DVD.
Osobně považuji vícestupňové povahové testy za správné, protože tak je možno jednak vidět, jak se zvíře vyvíjí a je také umožněno majitelům psů, kteří se nechtějí angažovat v chovu, aby si udělali obrázek, jak na tom jejich pes je.
K ponechání psa o samotě: To, že je hovawart "hlídací" pes, by ještě nemělo být omluvou pro "vyjíždění" po kolemjdoucích. Pes, jak bylo správně řečeno, pozoruje okolí, ale bezdůvodné napadání je již nepřípustné a svědčí o nevyrovnané povaze. Opět, to, co jsem měl možnost vidět před dvěma týdny, ukazuje, že ani o samotě ponechaní dobře socializovaní psi nemají problém. U svých psů (minimálně u staršího) vím, že pokud někde leží, nemají tendenci si místa hlídat, dokud nedostanou povel "hlídej". Kdyby se někdo snažil vloupat se do auta, určitě by se ozvali, přesto, že při průchodu cizích lidí na parkovišti se auto nesnaží převrátit, jako to dělají někteří jiní. Hlídání by podle mého názoru nemělo být zaměňováno s ostrahou. Hlídací pes oznamuje, že se v okolí něco neobvyklého děje, strážný pes zakročí.
Otázka hodnocení testu: Podle mého názoru nejde o to, jak přesně pes ten který cvik provedl. Jde o jeho reakce, které jsou u jednotlivých disciplin popisovány. Jednoznačně vyřazující by měla být panická nebo agresivní reakce.
Jen tak mimo téma bych chtěl ještě dodat: právě proběhla MV v Praze, kde jsem měl možnost hovořit s paní rozhodčí. Velice kladně hodnotila exteriérové vlastnosti našich psů, ale zároveň konstatovala, že bohužel musela poměrně často snížit známku za nejistotu psů v kruhu a ve styku s ní jako cizí osobou. V Rakousku by některé z těchto psů hodnotila dokonce jako "neposouzen". Diskuse o posunu povah našich psů je vedena v rámci klubu již nějaký čas a jak je vidět, je zřejmě opravdu nutné se povahami jako takovými zabývat více a vážněji.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
neumanova_michaela

PříspěvekZaslal: út květen 05, 2009 5:41 pm    Předmět: Citovat

Dobrý den, (nejen) pane inženýre, u popisu povahového testu platného od 1.4.2009 jsem nenašla popis jednotlivých žádoucích a nežádoucích reakcí, obecně je pouze u bodů 1 a 2 (pes nesmí napadat...) ale u bodů 3-8 je pouze popis "cviku" a nic víc. Jednotná metodika hodnocení není. Nenašla jsem ani, kdy pes hodnocení splní a kdy ne - musí splnit všechny body povahového testu nebo nějaké procento aby test jako celek splnil?
Dále chci (opět) poznamenat k povaze - v atlase je uvedeno u společenské charakteristiky psa ...."k cizím lidem je rezervovaný"...., a myslím že na těchto stránkách před jejich přepracováním také byla zmínka o nedůvěřivosti vůči cizím, v monografii o HW ..."Vůči cizím musí být rezervovaný až nedůvěřivý"... Myslím, že nedůvěra je pro HW přirozená, nesmí však vyústit v agresivní nebo bojácné chování. Doufám, že od HW nebude požádováno bouřlivé nadšení, když ho bude opatlávat cizí osoba a že tak bude probíhat i hodnocení ! Tuto poznámku jsem si neodpustila, protože údajně na bonitaci minulý rok bylo dodatečně snižováno hodnocení povah kvůli nedostatečně radostnému výrazu při měření, nikoliv např. pro napadení psem!!!(předejdu námitkám - ano, neviděla jsem, vím pouze z doslechu).
seda_jan

PříspěvekZaslal: st květen 06, 2009 7:40 am    Předmět: Citovat

Dobrý den.
To je pravda. Detailní popis reakcí nikde není, tedy alespoň pokud vím. Je ale stanoveno, že chování psa má odpovídat standardu. Nejedná se totiž o cviky, ale opravdu jen o hodnocení reakce psa v různých situacích; co má v jednotlivých situacích pes dělat, je, myslím v popisu testu popsáno.
Nevím, jestli je dobré se řídit podle popisu v atlasu plemen, plemenný standard ale hovoří jasně:
citace:
Pes milé a vyrovnané povahy, s výrazným protektivním a bojovým instinktem. Je sebevědomý, dokáže dobře snášet stresové situace...

citace:
VYLUČUJÍCÍ VADY:

CELKOVÍ VZHLED:
· Psi, kteří neodpovídají vzhledem plemeni.
· Feny výrazně samčího typu.
· Psi výrazně samičího typu.

DŮLEŽITÉ PROPORCE :
· Výrazně odlišné tělesné proporce než je uvedeno ve standardu.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT :
· Agresivní, nervózní, letargičtí psi nebo psi, kteří se bojí střelby.

Vnímám to tedy tak, že když se pes bude pohybovat v mezích, daných standardem, projde. Přesně tak, jak jste to napsala i Vy:chování psa nesmí vyústit v agresivní nebo bojácné chování.

Na bonitaci, o které se zřejmě zmiňujete, jsem vloni byl a viděl jsem. Chování psa při měření je a bylo součástí PT (viz "dokáže dobře snášet stresové situace") a jestliže zmiňovaní psi projevovali při měření bázlivost (stažené ocasy, sklopené uši a podobně), nedivím se, že bylo hodnocení povah posunuto k B. Nakonec, pan rozhodčí (o kterém si mimochodem myslím, že má dostatečné zkušenosti) své stanovisko dostatečně zdůvodnil.
Ono je ale někdy těžké vysvětlit lidem, kteří to nevidí, že je třeba vnímat i mimiku zvířete a jeho další projevy. Byly i případy, kdy pes při testu u kolíku projevil pasivní obrannou reakci a majitelé to hodnotili jako perfektní a dokonce dali fotky svého miláčka "v akci" na svůj web.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cela_alena

PříspěvekZaslal: pá květen 15, 2009 8:58 am    Předmět: Citovat

Vidím, že nestojíme některým lidem za to( bonitační referent ) , aby tady odpověděli. Nevěřím tomu, že to nikdo nečte. Stačí napsat video je ve výrobě. Nebo nikdy nebude atd... Odpověď nějaká.
Potom nechápu proč to fórum je a kde je ta dávno slibovaná komunikace.
To jenom na okraj.

seda_jan napsal:
Na bonitaci, o které se zřejmě zmiňujete, jsem vloni byl a viděl jsem. Chování psa při měření je a bylo součástí PT (viz "dokáže dobře snášet stresové situace") a jestliže zmiňovaní psi projevovali při měření bázlivost (stažené ocasy, sklopené uši a podobně), nedivím se, že bylo hodnocení povah posunuto k B. Nakonec, pan rozhodčí (o kterém si mimochodem myslím, že má dostatečné zkušenosti) své stanovisko dostatečně zdůvodnil.
Ono je ale někdy těžké vysvětlit lidem, kteří to nevidí, že je třeba vnímat i mimiku zvířete a jeho další projevy. Byly i případy, kdy pes při testu u kolíku projevil pasivní obrannou reakci a majitelé to hodnotili jako perfektní a dokonce dali fotky svého miláčka "v akci" na svůj web.

Takže další moje otázka jak se tedy budou posuzovat psi výše popsané povahy u měření.

Projdou nebo neprojdou?
Sklopené uši si myslím, že to nemusí být bázlivé chování může to znamenat , že to psu je nepříjemné, nemá to rád, nelíbí se mu to. Což si myslím, že je úplně normální. Nevěřím tomu, že pan rozhodčí bude zkoumat mimiku zvířete. Jak moc má pes stažený ocas, jak moc klopí uši. Kdy je to bázlivost, kdy je to nepříjemnost pro psa atd..
Takže jak se tohle bude hodnotit?

A za další u výše jmenovaného příspěvku. Jak popisuje pan Šeda, že pes u kolíku byl klidný.
Ale to přece současné vedení klubu chce! mít společenského psa. Bez velkého prověření povah. Kdo viděl novou bonitaci , tak si myslím, že to tak cítí taky.
Znovu musím zopakovat. Zodpovědný nebo spíš zajímající majitel nacvičí měření což opravdu jde. Párkrát to zkusí nebo to udělá přes poslušnost.
Zkazit to ,ale může majitel, když je hodně nervózní a pes vycítí, že se něco děje.
A další body jsou procházka pro socilizovaného psa. Kromě poslušnostního cviku přivolání .

Stejně hodnocení nechápu.

Chápu dobře, že když pes si nebude hrát, tak projde.
Když pes nepřiběhne na přivolání, tak taky projde, když u toho bude správně veselý nebo zvědavý nebo neposlušný.
Když z obklopujícího kruhú (semknutí) vyskočí, tak taky projde.
Bude někde popis bonitovaného psa?
Pokud ano , kde ho najdu?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra diskuse.hovawart.cz -> chovatelství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: